Gelişim 3. Hafta: Konfordan Uzaklaşmak

Photo by Valeria Ushakova on Pexels.com

Gelişim ayına başladığımız günden itibaren eğer kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda planlamalar uygulamış, öğrenmeye ve araştırmaya vakit ayırdıysanız artık en önemli aşamalardan birine geçme zamanı geldi demektir. Elbette bu aşama konfor alanını terk etmek ya da uzaklaşmaktır. Hemen her kişisel gelişim sayfasında bahsedilen konfor alanı nedir, uzaklaştığınızda hayatınızda ne değişir bu yazımızda bahsedeceğiz…

Konfor Alanı Kavramı

Photo by JESHOOTS.com on Pexels.com

Kendinizi rahat hissettiğiniz, hiçbir zorluk yaşamadan vakit geçirebildiğiniz yer sizin konfor alanınızdır. Bu yıllardır çalıştığınız bir iş olabileceği gibi evinizde uzun süre vakit geçirmekte olabilmektedir. Genellikle konfor alanı vücudun tembelleşmesine neden olmaktadır. Kendini zorlamadan sürekli aynı şeyleri terk etmek yavaş yavaş zihnimizin gelişimine engel olacaktır. Bu sebeple birçok insan konfor alanını terk etmeyi önermektedir. Eğer yıllardır çalıştığınız bir iş yerine hiçbir yükselme göstermeden, sürekli aynı işi yapıyor ve günlerinizi bu şekilde geçiriyorsanız bu iş artık sizin için konfor alanı haline gelmiştir.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Kazanmış olduğunuz tecrübeleri ilerletmek için konfor alanınızı aşmalı, kendinizi zorlayacak yeni bir işe yönelmelisiniz. En azından işinize ek olarak yapabileceğinizi bir iş bulmanız mümkündür. Böylece yıllardır oluşturduğunuz konfor alanından çıkmış olabilirsiniz. Bunun dışında bir öğrencinin gün boyu okul dışında evde vakit geçirdiği ya da evde günlerinizi hiçbir şey yapmadan sadece eğlenceli filmler, diziler izleyerek ve oyunlar oynayarak geçirmek size müthiş zevkli gelse de bir konfor alanı oluşturmaktadır. Kendi evinizde yalnızca vakit kaybettiğinizi hiç düşündünüz mü? Dış dünyaya kapanmamak ve konfor alanının terk edilmesi bu sebeple çok önemlidir.

Nasıl Konfordan Uzaklaşırız?

Photo by Ron Lach on Pexels.com

Bunun için gerçek anlamda kendinizi yapmaya alıştığınız şeylerden uzaklaştırmanız gerekmektedir. Örneğin sürekli televizyon karşısında vakit geçiriyorsanız televizyon izlemeyi azaltın ve bırakmaya çalışın. Oyun bağımlılığınız varsa azaltmayı deneyin. Daha da önemlisi konfor alanınızdan dışarı adım atın. İş yerinizde yıllarca vakit geçirdiyseniz ve sürekli olarak aynı şeyleri yapıyorsanız farklı iş deneyimleri ya da işletmeleri çalışmak için tercih edin. Evinizde sürekli vakit geçiriyorsanız dışarı çıkın, arkadaşlarınızla gezin ve sosyalleşin.

Gelişim sürecinde konfor alanınızı terk etmek için sınırlarınızı zorladığınız, sürekli olarak yeni bilgiler edinmek, ertelediğiniz alışkanlıkları yapmaya çalıştığınız da zaten yeterli eforu da harcamış olursunuz. Bu sebeple öğrenmeye ve gelişmeye zaman ayırdığınız sürece konfor alanınızı terk etmeyi başarmış, sınırlarınızı zorlamış olursunuz. Bu konuyla ilgili olarak insan zihninin sınırları yazımıza da göz atabilirsiniz…

Gelişim süreciyle ilgili diğer yazılarımız:

Gelişime Adanmış bir Ay

Doğru Plan Yapamamak

Düzen Oluşturmak

Gelişim 3. Hafta: Konfordan Uzaklaşmak” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s