Zengin ve Şımarık (Spoiled Brats)

KATEGORİ: Komedi

YÖNETMEN: Nicolas Cuche

OYUNCULAR: Camille Lou, Tom Leeb, Louka Meliava, Gerard Jugnot, Victor Artus Solaro, Joffrey Verbruggen

Özet

Komedi türünde olan Fransız yapımı olan Zengin ve Şımarık filmi oldukça klasik bir hikayeye sahiptir. 2021 yılında Netflix orijinal yapımı olarak yayınlanan filmde zengin bir iş adamının uçarı, şımarık ve pervasız 3 çocuğu bulunmaktadır. Hayatları boyunca zenginlik ve rahatlık içerisinde yaşayan bu kardeşlerin tavırları artık zengin iş adamının canını sıkmaya başlamış, yanlış kararlar alarak kendisini hiçe saymışlardır. Bunun üzerine babaları büyük bir oyun kurarak onlara bir ders vermeye karar verir. Birçok farklı filmde ve dizide işlenen zenginlik, yoksulluk arasında geçişleri anlatan bu filmde komedi unsuru ön plana çıkmaktadır. İzlemek isteyenler Netflix üzerinden izleyebilirler.

İnceleme

Zengin bir inşaat şirketinin sahibi olan Francis tüm vaktini çalışmaya ayırmaktadır. Eşini kaybettikten sonra çocuklarıyla ilgilenmeyi tamamen bırakmıştır. Zenginliğin rahatlığıyla yaşayan 3 çocuğu vardır. Stella sürekli alışveriş yapan, çevresindeki insanları küçümseyen ve yanlış kararlar alan kızıdır. Alexandre yıllardır üniversite eğitimini tamamlayamamış, yalnızca eğlenmek için yaşayan oğludur. Philippe ise saçma fikirlere sürekli olarak para harcayan bir diğer oğludur.

Çocuklarının yanlış kararlar alıyor olması ve yalnızca zenginliğin rahatlığıyla büyümüş olmalarında sıkılan Francis onlara bir oyun oynamaya karar verir. Bu kararından sonra varlıklarının hepsini kaybettiklerini söyleyerek eskiden ailesiyle yaşadıkları yıkık bir evde yaşamaya başlarlar. Francis çocuklarının çalışarak para kazanmaları ve zenginlik olmadan hayatta kalmalarını öğrenmelerini ister. Ancak aslında fark edeceği onun çocuklarıyla hiç ilgili olmadığıdır.

Ders vermek niteliğinde yapılmış olan bu filmde eğlenceli durumlar, çeşitli konular işlenmiştir. Genel bir senaryoya sahip olması nedeniyle birçok kişi tarafından sıradan gelebilir. Ancak ben izlerken çoğunlukla hikayenin akışını ve sonda ders verme için uğraşılırken farklı bir şekilde son bulması nedeniyle filmi sevdiğimi söyleyebilirim.

Gözlem ve Eleştiri

Gözlem ve eleştiri kısmında filmler hakkında spoiler içeren eleştiriler yapabilmek için kullansak da bu tip yüzeysel işlenmiş, derinliği olmayan birçok filmde eleştirinin gereksiz olduğu söylenebilir. Spoiled Brats Türkçe karşılığıyla zengin ve şımarık filminde asıl anlatılmak hikayenin dışına sonlara doğru geçildiği için aslında filmi sevdiğimi söyleyebilirim.

Filmin sonunda 3 kardeş çalışarak para kazanabildikleri ve babalarının onlara oynadıkları oyunu anladıklarında artık zenginlik olmadan da yaşayabildikleri görülmektedir. Hatta kendi işlerinde iyi oldukları, ilgi alanlarına göre geliştikleri bu şekilde daha mutlu oldukları anlatılmaktadır. Babaları ise her ne kadar onlara ders vermeye çalışıyor olsa da asıl dersi çocuklarıyla ilgilenmediği için kendi almış oldu. Bu yönden klasik başlamış olan senaryo güzel bir son ile tamamlanmış.

Elbette eleştirilebilecek birçok bölüm var. Bunun başında karakterlerin pek derinliğinin olmaması, hikayenin yüzeysel ilerlemesi ve daha birçok yönden örneklendirilebilir. Ancak izlenmesi gayet keyifli bir film olduğunu söyleyebilirim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s