Gelişim 1. Hafta: Doğru Plan Yapamamak

Photo by Breakingpic on Pexels.com

Geçen hafta başlamış olduğumuz kendimizi geliştirmek üzere plan yaptığımız 1 aylık çalışmanın 1. Haftası tamamlandı. Elbette bu süreçte eğer kendinizi geliştirmeye başladıysanız, planlarınızı adım adım uygulamış, gün içinde kendinize odaklanmak, çalışmak ve istediğiniz, ertelediğiniz şeyler yapmak için vakit ayırmış olmalısınız. Genellikle 1 hafta içerisinde her gün olmasa da birçok kişinin gelişim amacıyla bir şeyler yapması mümkündür. Peki, yanlış plan yapanlar ya da uygulamaya başlayamayanlar burada sorun tam olarak nedir?

Bir Türlü Çalışmaya Başlayamıyorsanız…

Photo by Valeria Ushakova on Pexels.com

Gelişim için adanmış bir ay yazımızda bahsettiğimiz üzere, kendi yaptığım planları uygulamaya başladım. Ancak hiç beklemediğim bir durum yaşadığım çalışma sürecini sekteye uğrattı. O da işle ilgili meşguliyetler. Geçen haftaki yazımızı okuduysanız zamanı doğru yönetmenin ve kendimiz için bir şeyler yapmanın öneminden bahsetmiştik.

Ancak maalesef bu süreçte kendim için yapabileceğim en iyi şey çalışıyor olmak oldu. Ancak planladığım gibi derslerime ve öğrenmek üzere uğraş verdiğim yabancı dil pratiklerine değil. Hali hazırda devam ettiğim işime odaklı olarak bir hafta geçirdim. Bu da aslında çalışma sürecimi doğru zamanlayamadığım ve gelişim haftasında iyi bir plan yapamadığım için oluşan sorundu. Peki, kendinizi geliştirmek istiyorsanız nasıl bir plan yapmalı ve nasıl bir yol izlemeliyiz?

Çalışma Planı Rehberi

Photo by Suzy Hazelwood on Pexels.com

Kendinizi herhangi bir konuda eğitmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir liste tutmaktır. Geçen hafta yazdığımız yazıda bu liste tutmanın mantığını ve nelerin o listede yer alacağından biraz bahsetmiştik. Kendiniz için yapmak istediğiniz, sizi geliştirecek olanların listesi maalesef yalnızca yazıldığında uygulamaya geçmez. Bunun için birçok adım ve yöntem uygulamak gerekmektedir.

1.Adım Şartlandırma

Photo by Julia M Cameron on Pexels.com

Kendinize yapmak istediğiniz bir şey için zaman dilimi oluşturun. Örneğin ders çalışacaksanız uygun olduğunuz bir saat belirleyin. Her gün o saatte çalışma masanıza oturun ve ders çalışmaya başlayın. Bu alışkanlığı kazanmak için kendinizi şartlandırmanız gerekmektedir. Eğer o saatte ders çalışmaya ya da yapmak istediğiniz herhangi bir şeyi yapmazsanız öbür gün iki katı çalışmaya kendinizi zorlamak zorunda bırakın. Ne olursa olsun çalışmaktan vazgeçmeyin

2. Adım Sabırlı Olun

Photo by Pavel Danilyuk on Pexels.com

Çalışmak meyvesini uzun vadede verir. Birkaç hafta ya da bir aylık süreç beceri edinmek için elbette yeterli olmaz. Amacınız alışkanlık edinmek, aralıksız devam ederek emek harcamak ve karşılığını almak için sabretmek olmalıdır. Örneğin bir enstrüman öğrenmek için her sabah saat 10’da 1 saatlik bir pratik yaptığınızı ve dersler aldığınızı düşünün. Birkaç haftada istenen derecede sonuç alamasanız da ilerleme kaydedersiniz. Gerçekten öğrendiğiniz enstrümanı iyi çalmak istiyorsanız sabretmeli ve asla çalışmaktan vazgeçmemelisiniz.

3.Adım Gelişiminizi Gözlemleyin

Photo by picjumbo.com on Pexels.com

Belli aralıklarla neler öğrendiğinizi, ne kadar saat çalıştığınızı ve neler yaptığınızı bir deftere not edin. Bu sayede gelişiminizi gözlemlemiş ve başarıya giden yolda doğru adımlar attığınızı görmüş olursunuz. Olabildiğince kendinizi motive edin. Düzenli olarak bir uğraş vermenin emeğinizin karşılığını alacağınızı göreceksiniz.

Gelişim dolu 1 haftadan sonra eğer hala başlayamadıysanız hiçbir şey için geç değil. Pes etmeyin ve kendiniz için çalışmaya başlayın. Hemen bu yazıdan sonra ufak bir adım atın mesela ya da planlarınızı tekrar gözden geçirin. Herkese gelişim dolu, çalışma ve emekle geçen 1 hafta daha dileriz…

Gelişim 1. Hafta: Doğru Plan Yapamamak” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s