Ülkeler Neden Farklı Ülkelere Yatırım Yapar

Photo by Lukas on Pexels.com

Bir ülke ürettiği varlıklar, finansal adımlar ve çeşitli yatırımlarla büyüme potansiyeli göstermektedir. Ülke içerisindeki ekonomik büyüme halkın gelirinde artış, vergi indirimi ve refah artışı gözlemlenmektedir. Peki, ülkelerde kendi içlerinde yatırımda bulunurken, neden başka ülkeler yatırım yapar? Bunun sebebi ülkelerin finansal seviye artışı gösterebilen ülkelere ortak olması denilebilir.

Ekonomik olarak güçlü olan, sanayi, teknoloji, tarım, doğal kaynaklar ve enerji sektöründe yani finansal gelişimin yanı sıra üretim bandında gelişme gösteren ülkeler. Farklı ülkelerce yatırım almaktadır. Bu yatırımlar bazen borsalardaki şirketler, bazen tahviller ve bonolarla olabilmektedir. Bu ülkeler Almanya, Amerika, İngiltere ve Çin gibi ekonomik istikrarı koruyan ve büyüme geliştiren ülkeler olabilirken, gelişme sürecinde olan Türkiye gibi ülkelerde büyük çapta yatırımlar alabilmektedir.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Yatırım

Photo by Michael Steinberg on Pexels.com

Gelişmekte olan ülkeler genellikle istikrarlı büyüme göstermiyor olsa da çeşitli nedenlerden dolayı yatırımı riskli ama etkili olabilecek yerlerdir. Çünkü istikrarlı büyüme yaşayan ülkelerde edilebilecek kar öngörülebilir seviyelerdeyken, ekonomik anlamda gelişim aşamasında olan ülke ani sıçramalarla daha yüksek oranlı karlılık sağlayabilmektedir. Bu sebeple gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapmak riskli ama etkilidir. Alınan en büyük riskse piyasanın tam tersi işliyor olabilmesidir. Ani yükseliş beklerken düşüşle karşılaşmak Türkiye vb. ülkelerde mümkündür.

Türkiye’ye Yatırım Yapmak

Photo by John Guccione http://www.advergroup.com on Pexels.com

Ülkemizde yerli yatırımcıların borsa yatırımları, tahvil ve fon yatırımları yapması iç piyasada yükselişe zemin hazırlar. Ancak ülkemizdeki yatırımlar öz para birimi ile olduğu için yabancı yatırımcıların döviz bazlı yatırımları çok daha büyük bir etki yaratabilmektedir. Bu sebeple yabancı yatırımcılar Türkiye’ye döviz sokar ve yatırım yaparak ekonomik büyümeye destek olmuş olur. Yabancı yatırımcı Türkiye’ye nasıl yatırım yapar işte maddeleri şunlardır;

 • Piyasalara doğrudan yapılan yatırım
 • Marka piyasası oluşturmak
 • Gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmek
 • Bankalara döviz girdisi gerçekleştirmek

Piyasalara Doğrudan Yapılan Yatırım

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Bir yabancı yatırımcı ülke ekonomisine borsa ve tahviller ile yatırım yaptığında ülke içerisine gerekli duyulan finansal kaynak şirketler için sağlanmış olur. Çeşitli yerli şirketler borsadan gelen bu parayı kullanarak yatırımlarını büyütür, işletme alanını genişletir ve üretimde artışa geçer. Üretimde ve ticarette doğru orantılı artış ile hem şirketler hem de yatırımcılar kar eder.

Marka Piyasası Oluşturmak

Ülkeye yapılan en iyi yatırımlardan biri yeni bir istihdam gücü oluşturmaktır. Bunun için yabancı yatırımcılar ülke içerisinde işletmeler kurar, markaların üretimini sağlar ve Türkiye’yi hem üretim hem de satış bölgesi haline getirir. Bu sayede büyük ve köklü markaların ülke gelirine dolaylı yoldan katkısı sağlanmış olur. Bu sebeple Türkiye pazarındaki yabancı yatırımcıların kendi işletmelerini kurması çok önemlidir.

 Gayrimenkul Yatırımı Gerçekleştirmek

Photo by RODNAE Productions on Pexels.com

Ülke sınırları içerisinde finansal gelişim için gerekli olan ancak iç piyasayı olumsuz etkileyebilen yatırımlardan biri gayrimenkul yatırımıdır. Yabancı yatırımcılar ülke sınırları içerisinden arazi aldığında ya da bir konut sahibi olduğunda piyasada olumsuz bir etki yaratır. Fiyatlarda artış meydana gelir. Ancak satıcıların ve devletin kasasına kazanç olarak yansımaktadır. Yatırım yapılırken gayrimenkul yoğunlukla olması zamanla ülke sınırları içerisinde arazilerde fahiş fiyata sebep olabilmektedir.

Bankalara Döviz Girdisi Gerçekleştirmek

Bankalar tüm dünyada benzer işlemler gerçekleştirmektedir. Yerli ve yabancı yatırımcının parasını alır, hesaplarında tutar ve işlem gerçekleştirmesini sağlar. Bu yönden yatırımcı ülke içerisine bankalar aracılığıyla döviz girişi sağlar. Bu dövizler faiz ve çeşitli fon yatırımlarıyla birlikte döviz piyasasını olumlu etkiler. Bankalardaki döviz girdilerini yöneten Merkez Bankasının bu durumu doğru politikayla yönetmesi çok önemlidir.

Türkiye’ye En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Photo by Tima Miroshnichenko on Pexels.com

Birçok farklı ülke için iyi bir piyasa olarak değerlendirilen Türkiye’ye çeşitli yöntemlerle birçok ülke yatırımda bulunmaktadır. Türkiye’ye en çok yatırım yapan 10 ülke şu şekilde sıralanabilir;

 1. Hollanda
 2. İngiltere
 3. Azerbaycan
 4. İspanya
 5. ABD
 6. Almanya
 7. İtalya
 8. Katar
 9. Lüksemburg
 10. Avusturya

Ülkeler Neden Farklı Ülkelere Yatırım Yapar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s