Brooklyn Nine – Nine

KATEGORİ: Komedi

OYUNCULAR: Andy Samberg, Melissa Fumero, Stephanie Beatriz, Terry Crews, Andre Braughter, Joe Lo Truglio, Chelsea Peretti, Dirk Blocker, Joel Mckinnon Miller  

Özet

Brooklyn’deki Polis departmanında görevli olan bir ekibin başlarından geçen durum komedisi türündeki dizisi. 2013 yılında yayın hayatına başlayan dizi bu yıl final yaparak 8 sezon süren yayın hayatı son buldu. Yapım komedi unsurları barındıran, bir çeşit polis dizisiydi. Tüm karakterleriyle aşırı iyi kurgulanmış bu dizide polisiye teması işlense de öne çıkan genellikle komedi unsurlarıdır. Çeşitli espriler ve diyaloglarla karakterlerin başlarından geçen olayların anlatılması başlangıçta sıkıcı gibi gelse de dizi bölümlerin ilerlemesiyle keyifli bir hale geliyor. Diziyi izlemek isteyenler için bu yapım ilk 6 sezonu Netflix’de son 2 sezonu da HBO üzerinden yayınlanmıştır. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Karakterler

Jake Peralta: Dizinin ana karakterleri olarak bilinen Jake espritüel, zeki, suçluları yakalamakta başarılı, bilmece çözmekte yetenekli bir dedektiftir. 99 karakolunun en yetenekli dedektifi olarak bilinir. Genellikle hikaye kurgusu Jake üzerine işlense de diğer karakterlerinde çok fazla bağlantılı olayları bulunmaktadır. Jake çocuksu tavırları, alaycı davranışlarıyla oldukça keyifli bir karakter tiplemesidir.

Raymond Holt: 99 Karakolunun Kaptan / yüzbaşıdır. Dizi Holt’un karakola tayini ile başlamaktadır. Eşcinsel bir zenci olması hikaye kurgusunda sürekli ön planda ilerler. Aşırı zeki, disiplinli ve kuralcı bir adamdır. 99’a gelmesiyle birlikte işini yaparken eğlenceli bir ortamda çalışmayı öğrenir. Geçmişte yaşadığı olaylardan sonra insanlara karşı güven duymasa da tüm ekibe bağlanır ve olaylara karşı tepkisizliğiyle birçok sahnede anlamsız komedi unsurlarını öne çıkarmaktadır.

Terry Jeffords: 99 Karakolunun çavuşudur. Ekipteki tüm üyeleri en uzun zamandır tanıyan yetenekli bir yönetici ve dedektiftir. Oldukça güçlü olması ve cüssesinin altında yatan sakinliği ile bilinir. Astlarına karşı aşırı hoşgörülüdür. Ekibin en sevilen üyelerinden biridir. Çoğu sorunu Holt ile kolayca çözer. Ailesi hakkında söylemleri ve yaşadığı olaylara karşı yorumlarıyla oldukça eğlenceli bir karakterdir.

Amy Santiago: Amy kuralcı, disipline önem veren, çalışkan bir dedektiftir. Amy çocukluğundan itibaren başarıya karşı obsesyonu olan yetenekli bir dedektiftir. Amirlerinin gözüne girmek için çok çalışmaktan asla vazgeçmez. Bu tavırlarının can sıkıcı bir yanı olsa da zamanla bu durum aşırı komik bir hale gelmiştir. Ayrıca Jake ile atışmaları da seri boyunca bolca gülmenizi sağlayacaktır.

Roza Diaz: ekibin en sert tavırlı karakterlerinden biridir. Roza sürekli sinirli ve agresif davranışlar gösteren, çoğu zaman ekiptekilerin bile tedirgin olduğu karakterlerden biridir. Hikayenin ilerlemesi ile Rozanın da diğer karakterler kadar eğlenceli oluşunu görmek mümkündür. Olaylara karşı tutumları ve insanları yeriyor olması oldukça eğlencelidir.

Charles Boyle: Boyle ekipteki en çok güldürü öğesine sahip karakterdir. Jake’in en yakın dostu ve ortağıdır. Saçma anıları, komik duruma düşüyor oluşu, sakar ve anlamsız söylemleriyle genellikle tüm ekibin alay ettiği karakterlerden biridir. Ancak Charles da kendiyle alay ettiği için hikayede oluşan güldürü öğesi aşırı derecede ön plana çıkmaktadır.

Scully ve Hitchcock: bu ikiliyi ayrı ayrı tanıtmak oldukça saçma olurdu. Hikayenin başlarında yan karakterler olarak görülen bu ikili ilerleyen süreçte aşırı komik durumları ve yorumları ile en eğlenceli karakterler haline gelmiştir. Her ikisi de uzun yıllardır polislik yapmış, tembel, yemeğe düşkün, sürekli oturmak isteyen, aksiyondan uzak tiplerdir. Ancak birçok saçma durum içerisinde durum komedisini tam anlamıyla yaşatmaktadırlar.

Gina Linetti: 99 Karakolunun sekreterlik görevini yapan aykırı bir karakterdir. Gina alaycı tavırları ve insanları yeren sözleriyle genellikle eğlenceli çıkarımlarda bulunmaktadır. Zeki, kararlı, çalışmaktan asla zevk almayan ama çalışkan bir karakterdir. Hikaye içerisinde Gina karakterinin bir süre sonra diziden ayrılıp katılıyor olmasından mıdır bilinmez. Karakterler arasında en az içimin ısındığı tipleme olabilir. Ancak oldukça orijinal bir karakter tiplemesi olduğu söylenebilir…

İnceleme

Brooklyn Nine – Nine ana karakterlerin yaşadığı durumları komedi ile birleştiren güzel bir sitcomdur. Aslında diziyi izleyenler zamanla sitcom unsurunun etkisi kaybettiğini söylese de karakterlerin davranışları, orijinal yaklaşımları ve harika replikleriyle eğlenceli bir ABD polisiye komedisidir. Ayrıca tüm bu karakterlerin yanı sıra hikayeye dahil olan çeşitli tiplemeler de hem komedi unsurunu arttırmakta hem de senaryoya derinlik katmaktadır.

Genel olarak bu dizi hakkında olumlu düşüncelerim olduğunu söyleyebilirim. Çoğu izleyiciye göre dizi 5.sezon itibariyle eski sitcom etkisini yitirmektedir. Bu kısımda haklılık payı olduğu söylenebilir. İlk 5 sezonda öne çıkan güldürü unsurları yerini sadece anlık durum komedilerine bırakmıştır. Bu sebeple birçok izleyici dizinin tamamını izlemeyebilmektedir. Ancak şahsen izlediğim en iyi 10 dizi arasında kesinlikle Brooklyn Nine – Nine yer almaktadır. Bu harika diziyi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ortalama bölüm süresi 20 dakika olduğu için gün içerisinde ufak bir dizi molası vererek bu dizi çok keyifli hale gelebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s