Hayatınızı Değiştirecek 2 Kelime

İnsanlar birbirileriyle kurdukları iletişimlerde birçok farklı kelime kullanmaktadır. Ancak bu kelimelerden 2 tanesi var ki bu kelimeleri kullanmak gerçekten de iletişim kurduğunuz insanlarda ve sizde bambaşka etkiler yaratabilmektedir. Bu kelimeler sıkça duyulan kelimelerdir ancak söylemesi insanlar için çok zordur. Bu kelimeler hayır ve lütfen kelimeleridir. Kimi insan alışkanlık edindiği için, kimi insan ise bunları söylemenin karşısındaki insanda bırakacağı etki nedeniyle çok fazla kullanamamaktadır. Ancak kullanınca neler değiştiğine şimdi değineceğiz…

Hayır Diyebilmek

Hayır demek aslında çok kolay bir şey olsa da bazı insanlar çevrelerindeki insanlara karşı bu zayıflığından habersiz olabilirler. Genellikle sizin üzerinizde hatır sahibi insanlar, dostlarınız, arkadaşlarınız ya da tanıdığınız hemen her insan sizlerden bir şeyler isteyebilir. Bu gibi durumlarda istemeden de olsa kabul ediyorsanız maalesef siz insanlara karşı hayır diyemeyenlerdensiniz.

Hayır demek zorunlu olmadığınız, yapmak istemediğiniz tüm işlerden kurtulmanız anlamına gelir. Bir işiniz varken birileri size farklı şeyler yaptırmak istiyorsa, gitmek istemediğiniz bir yere inatla çağrılıyorsanız ya da hiç ilginizi çekmeyen bir konunun parçası olmanız isteniyorsa insanlara karşı hayır demeye alışmalısınız.

Hayır diyemediğiniz sürece çevrenizdeki insanlar bu alışkanlığınızı su istimal edecektir. Böyle anlarda hem kendinizi mutsuz etmiş hem de vakit kaybetmiş olabilirsiniz. İnsanları üzmemek için kendinizi üzmeyin. İstemediğiniz her şeye karşı hayır demekte özgürsünüz. Vaktiniz ve yapmak istedikleriniz size aittir başka insanların, size bir şeyler dayatmasına izin vermeyin…

Lütfen Demek Ne Kazandırır

Hayır demek konusunda zorlamaya karşı koyarken lütfen diyerek yardım ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Lütfen demek birçok insan için zayıflık olarak görülür. Bu sebeple insanlar bir ricada bulunduklarında çok daha sert bir dil kullanarak emir verir gibi davranırlar. Bu da çevrenizde yaşanan ilişkileri olumsuz etkiler. Birinden bir şey isterken ya da öneride bulunurken lütfen demek sizi zayıf ya da aciz göstermez. Aksine karşınızdaki insana değer verdiğinizi gösterir.

Lütfen diyebilmek sizi kibar ve saygın dahi gösterebilmektedir. Çünkü birçok insan çevrelerinde insanlarla iletişim kurarken bu tip kelimeleri tercih etmemektedir. Genellikle bu kelimenin muhtaçlık hissi yarattığına inanılır. Bu yanlış bir bakış açısıdır, kelimelerin gücü anlamlarından gelmektedir. Lütfen kelimesi aslında bir dilekte bulunmak anlamına gelir. Bir kimseye benim için bunu yapabilir misin demenin kibarca bir yoludur. Bu şekilde insanlarla konuşurken çok daha etkili bir iletişim kurmak mümkündür.

Hatalı olduğumuzu fark ettiğimizde özür dilemek, bir konuda yardıma ihtiyaç duyduğumuzda lütfen diyebilmek ya da istemediğimiz bir konuda hayır diyebilmek sizi küçük düşürmez. Çünkü insan ilişkilerinde doğru iletişim kurmak için bu kelimeler kullanılmalıdır. Her insanın bu tip hataları, istekleri ve durumları yaşaması mümkündür. Böyle durumlarda çekingen olmamalı ve doğru yerde doğru kelimeleri kullanmayı bilmek gerekir.

Bu yazımızda kelimelerin gücünü olabildiğince net anlattığımızı düşünüyoruz. Eğer sözcüklerin gerçekten etkili ve güçlü olduğunu düşünüyorsanız lütfen yazımızı beğenir misiniz 😊

Hayatınızı Değiştirecek 2 Kelime” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s