CV Nedir

Günlerden bir gün, girmek için uzun uğraşlar verdiğiniz üniversitenizden, mezun olmak için yine aynı seviyede veya daha büyük uğraşlar sonucunda mezun olduğunuzu varsayalım. Bunca meşakkatten sonra kariyer hedefleriniz için iş bulma zamanınız geldi. Peki iş bulmak için, günümüz kurumsal hayatının başlangıcı için gerekli ilk şey nedir? Tabii ki de bir CV.

Yıllarca adını çokça duyduğunuz, mahalle esnafından, kurumsal şirketlere kadar herkesin istediği bu belge, bu özet, bu özgeçmiş nedir, nedir bu CV?

CV’NİN TARİHÇESİ

Tarihteki ilk CV’nin ünlü İtalyan ressam, filozof, mucit (ve daha onlarca sıfat) Leonardo Da Vinci tarafından 15. Yüzyılda Milano Dükü’ne yazılmış olduğu söylenmektedir. İçerik olarak deneyim ve yeteneklerini anlattığı söylenmektedir.

16. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde bir başka örnek olarak nitelendirilebilecek belge, bir arazi araştırmacısı ve haritacı olan Ralph Agas tarafından arazi ölçümü konusunda 40 yıllık tecrübesinin olduğu bir yazıyı kendi reklamı olarak yayımlamıştır.

Bu dönemler sonrasında birkaç farklı belge daha vardır. Fakat biz CV konusunda değişimin yaşandığı yıllara yaklaşalım.

Sanayi Devrimi sonrası lonca sistemlerinin yıkılıp, yerine sınıfsız toplum anlayışını destekleyen sistemlerin geçmesiyle beraber özgeçmiş kullanarak bir işe girme dönemi bir süre sekteye uğramıştır.

1930’lu yıllara gelindiğinde tekrardan kullanılmaya başlanılan CV’ler 20. Yüzyılın ortalarında işletmeler tarafından istenilen bir gereklilik hali kazanmıştır.

1995 yılı dolaylarında internetin insanların kullanımına sunulmasıyla birlikte CV’lerin biçimleri ve iletim şekilleri değişiklikler göstermiştir. Bahsettiğim değişikliklerden biri mail yoluyla CV iletimidir. Sonraki dönemlerde biçim olarak değişiklik gösteren CV’ler (PDF, Word, PowerPoint vs.) oluşum yönüyle basitleşmiştir. Bu basitleşmeyi sağlayan yöntemlerden biri de iş ilanı siteleridir. Sitelerde hazır şablon üzerine kişisel bilgilerinizi yerleştirmek suretiyle kişisel CV’nizi kullanıma hazır hale getirmiş olursunuz.

CV ve Özgeçmiş Arasındaki Farklar Nelerdir

CV, özgeçmiş ve Fransızca bir terim olan résumé arasındaki farkı açıklayacak olursak;

CV: Açılımı “Curriculum Vitae” olan, Latince kökenli “Hayatın Seyri” olarak çevrilebilecek sözcüklerin baş harflerinden oluşur. Ağırlıklı olarak akademik geçmiş ve yetenekleri içeren belgedir.

Özgeçmiş: Ağırlıklı olarak çalışma tecrübelerinin anlatıldığı, genellikle kronolojik olarak giden bir yapıdadır. CV’nin aksine daha dinamik olan özgeçmiş, her farklı iş deneyiminde daha da uzar ve farklılaşır.

Résumé: Fransızca “Öz” olarak çevrilen, kimi kaynaklarda “özet” olarak nitelendirildiği söylenen bir kelimedir. Aslında ikisi için de yanlış denmesi doğru değildir. Eğitim, tecrübeler (iş anlamında), kimlik bilgileri, başarılar ve becerileri içeren, en fazla 1-2 sayfa dolaylarında yazılan belgedir.

Detaylı tarihini, kelime anlamlarını ve farklarını anlattığımız, günümüz iş dünyasında neredeyse her iş için istenilen CV’nin artık ne olduğunu öğrenmiş olduk. Bonus olarak örnek bir CV’yi aşağıya ekliyorum. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s