Awake (Uykusuz)

KATEGORİ: Gerilim, Fantastik Kurgu

YÖNETMEN: Mark Raso

OYUNCULAR: Gina Rodriguez, Arianna Greenblatt, Lucius Hoyos, Finn Jones, Jennifer Jason Leight, Shamier Anderson

Özet

Awake adlı bu filmde Jill adlı karakterin bir gün çocukları Matilda ve Noah ile beraberken yaşadıkları ani bir değişimle başlamaktadır. Dünyayı etkileyen büyük bir güneş patlaması nedeniyle tüm dünyada enerji kesintisi yaşanır. İnsanların tehdit eden gerçek ise kimsenin artık uyuyamıyor oluşudur. Bilim insanlar bu süreçle ilgili tedavi araştırırken dünyada uyuyabilen birkaç insan olduğu öğrenilir. Yaşayabilmeleri için birkaç günü kalan insanlık bu felakete karşı bir şeyler yapmak zorundadır. 2021 yapımı olan bu filmde yine fantastik bir gerilim kurgusu yaratılmıştır. Filmi izlemek isteyenler Netflix üzerinden izleyebilirler.

İnceleme

Filmin konusu fragmanı izlediğimde etkileyici gelmişti. Özellikle de konu olarak uykusuzlukla baş etmek zorunda olan insanların oluşu gerçekten güzel bir ana konu. Filme göz attığımızda Awake filminde senaryonun klasik bir işleyişi olduğu görülmektedir. Ana karakterlerimiz belirlenir. Bu karakterler üzerinden bir olay yaşanır. Yaşanan olayın merkezinde ana karakterlerden biri vardır.

Bu yönden bakıldığında filmin ortalama bir film olduğu söylenebilir. Konu bakımından düşünüldüğünde insanların uykusuz kalması zihinlerinde bulanıklığa, kontrolsüzlüğe ve halüsinasyonlara neden olmaktadır. Bu yönden filmde uykunun insan bedenindeki müthiş etkisi görülmektedir. İnsanların uyuyamadığı bir dünyada yaşanan kaos gerçekten güzel anlatılmış. İnsanların zihinleri 3 gece uykusuz kaldıktan sonra artık mantıksız hareketler gerçekleştirmeye başlar. 4 geceden sonra hayaller görmeye ve nörolojik yan etkilere neden olur. Kontrolsüzlüğün ve uykusuzluğun etkisi artık katliama dönüşebilir.

Hikayemizde karakterlerimizden Matilda küçük bir çocuktur. Noah ergenlik dönemindeki bir gençtir. Jill ise hikayedeki anne karakteridir. Birçok farklı duruma karşı Jill ailesini korumak için elinden geleni yapacaktır. Uykusuzluğun sonuçlarıyla insanlığın sonun geleceği beklenirken beklenmedik bir çözüm bulunur ve filmimiz son bulur. Filmin hikaye işleyişinin pek de kaliteli olduğu söylenemez. Ancak izlenebilir bir film olduğunu düşünüyorum. 18 yaş sınırı bulunan filmi Netflix’den izleyebilirsiniz.

Gözlem ve Eleştiri

Filmi izlemiş olanlar için fark edilen birkaç garip detay ve eksikten bu kısımda bahsedelim. Öncelikle bu filmde kesinlikle olay örgüsünde karmaşa mevcut. Karakterlerin olayların ortasına birden dalıyor olmaları, karmaşık bir düzen oluşması ve en önemlisi de tutarsız sahne geçişleri nedeniyle izleyiciler tarafından filmin beğenildiği söylenemez. Bu sebeple İMDB üzerinde oldukça düşük bir puan almış.

Jill karakteri hikayeye ilaç çalıp satarak başlıyor, daha sonrasında yaşanan kesintinin sebebi nedir, insanlar neden uyuyamıyor, bunu tetikleyen ne gibi sorular hiç yanıtlanmadan filmin içinde bir sahnede bir cümleyle konuyu geçiştiriyorlar” Güneş patlamasından şüpheleniyoruz!” gerçekten böylesi güzel konunun bu kadar özensiz bir hikaye ile ilerlemesi üzücü…

Ana karakterlerin kurtarıcı görüşü bu film içerisinde de var. Matilda uyuyabilen nadir insanlardan biri, burada doktorların uyuyabilen insanlar üzerine yaptığı araştırma kısmının saçma bir şekilde anlatılması da üzücü. Hikaye de sanırım en mantıklı işlenen kısım uykusuzluğun etkileri. Jill ve ailesi hayatta kalabilmek için uyuyabilenlerin toplandığı araştırma merkezine giderken hapishaneden kaçan Dodge adlı mahkumu aralarına almaları gereksiz bir şekilde ilerliyor. Yani hiçbir bağlantısı olmayan bir karakter hikayeye anlamsızca eklenmiş.

En önemli sahnelerinden biri de aslında tedavinin bulunduğu sahne diyebilir. Maalesef bu sahneyi filmin son 1 dakikasına koyarak güzel bir son da yapamamış oldular. Yani doktorların araştırarak gerekçesini bulamadıkları bu sorunu küçük bir kızın kendi yaşadığı olay ile çözmesi ve bu çözümün kalbin durduktan sonra yeniden çalışması olması bu kadar kısa anlatılmamalıydı. Bloğumuzda genellikle kaliteli filmlerin incelemelerine yer versek de bazen bu tip eleştiriyi hak eden vasat filmler de izlenilmeli. Bu sebeple bu yazımızda Awake filmine yer verdik. Umarım gözlem, eleştiri ve incelememizi beğenmişsinizdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s