29 Ekim Cumhuriyet ve Bağımsızlık

Bundan tam 98 yıl önce büyük bir mücadele sona ermiş. Artık Türkiye’de insanlar özgür hale gelmişti. O gün 28 Ekim günü Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk anayasayı çok önemli bir madde ile büyük bir değişime sokacaktır. Ülkenin yönetim biçiminin Cumhuriyet olması 28 Ekim 1923 tarihinde Büyük Millet Meclisine sunuldu. Meclis oy çoğunluğuyla kabul etti. Peki, neden 29 Ekim, Neden başka bir tarih değil?

Tarihin altın sayfalarına bakıldığında ülkemizin verdiği büyük mücadeleler sonucunda 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmıştır. Bilinen tarihi kaynaklara göre Atatürk öngörüsü ve ülkenin üstünlüğünü göstermek için bundan tam beş yıla bir gün kala, özgür ve bağımsız bir devlet kurulduğunu tüm dünyaya duyurdu.

Cumhuriyet, halkın egemenliğini koruyan, seçme ve seçilme hakkını tanıyan ve yönetenlerin halkın özgür iradesiyle seçildiği bir yönetim biçimidir. Tüm dünyaya örnek olan bu yönetim biçimi ile halk arasındaki üstünlük algısı kalkmış, herkesin eşit hak ve özgürlükleri olduğu karar kılınmıştır. İşte Atatürk böylesi devrimci ve ileri görüşlü bir liderdi.

Vaktiyle 5 Ekim 1934 yılında kadınların da seçme hakkı olduğunu söyleyen Atatürk dünyada kadınlara seçme özgürlüğü tanıyan ilk ülkeler arasında Türkiye’nin adını da yazdırdı. Bağımsızlıkla geçen o büyük mücadelenin tohumları 29 Ekim 1923’te atıldı. Bugün 98 yıl sonra o tohumlar filizlendi ve nice 98 yıllar devam etmesi ümidiyle bağımsızlığımızı korumayı sürdüreceğiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s