Exam (Sınav)

KATEGORİ: Gizem / Gerilim

YÖNETMEN: Stuart Hazeldine

OYUNCULAR: Nathalie Cox, Gemma Chan, Adar Beck, Chukwudi Lwuji, Jimi Misrty, Colin Salmon, Luke Mably, Pollyanna Mclntosh

Özet

Uluslararası bir şirketin önemli bir pozisyonu için çalışanlar aranmaktadır. Bu çalışanlar şirkete girdiklerinde uzun yıllar çalışma imkanı bulacaktır. 4 erkek ve 4 kadın tüm şartları tamamlayarak son etaba ulaşmıştır. Bu etap en zorlu olanıdır. İşe girmek için aday olan 8 kişi bir sınava gireceklerdir. Sınav kağıdında tek bir soru ve tek bir cevap olduğu söylenir, kağıda hatalı bir şey yazmak elenme sebebidir. Tek mekanda çekilmiş gerilim ve gizem dolu bu film konusuyla sıkıcıymış gibi gelebilir ancak izlediğinizde sonuna kadar merakla izleyeceğinize emin olabilirsiniz…

İnceleme

Exam Türkçe karşılığıyla sınav filmi ilk sahnesinden itibaren bir sınav odasında geçen harika işlenmiş bir filmdir. Filmde hikaye bir mülakat tarzı bir sınava tabi tutulan 8 başarılı aday üzerinden ilerliyor. Adaylar numaralarının yazılı olduğu sandalyede yerini aldığında sorumlu içeri girip işe alınabilmeleri için önlerinde duran kağıtta bir soru ve yalnızca bir cevap olduğunu söylüyor.

Daha sonra adaylar 80 dakikalık sürede soruyu tamamlamak üzere kağıtlarına baktıklarında hiçbir şey yazmadığını görüyorlar. Böylesi önemli bir işe girmek isteyen adaylarımız 80 dakikalık sürede sorunun ne olduğunu bulmak zorunda olduklarını fark ediyorlar. Zekice yorumları, farklı soru bulma yöntemleri ve ara ara yaşanan kontrolsüz davranışlar ile film sürekli bir gerilim temposunda ilerliyor.

Karakterlerimiz kendi aralarında isimler belirliyorlar. Bu isimler renklerle bağlantılı olduğu için hiçbir karakterin ismi bilinmiyor. Karakterlerimizin olayların ilerlemesiyle birlikte kim oldukları, işleri neden istedikleri ortaya çıkmaya başlıyor. Hatta bazı karakterler bu süreçte kontrolü tamamen kaybedebiliyor. Bir iş mülakatında asla beklenmeyen olaylar arka arkaya gelmesi sizi şok edecek. Sonunda ise hiç beklemediğim bir durumla karşı karşıya kalınıyor. Soruyu merak edenler ise filmin sonuna kadar izlemek zorunda. Çünkü sorunun cevabı filmin sonunda anlaşılıyor. Merak uyandıran filmleri izlemekten keyif alıyorsanız bu film tam size göre…

Gözlem ve Eleştiri

Bu filmi izleyenlerin pişman olacağını asla düşünmüyorum. Ancak konusunun işleyişini ilk izlediğinizde eminim ki ne gerek var dediğiniz olmuştur. Yani dünyanın en iyi şirketi dahi olsa bir insanın kendini böylesi bir strese sokacağını sanmıyorum. İnsan kendini o karakterlerden birinin yerine koyduğunda başta neden uğraşıyorum ki diyebilir. Ancak karakterlerimizin film ilerledikçe şirkete girme nedenlerinin hastalıkları olduğu, şirketin o hastalıkların ilaçlarını çalışanlara ucuz fiyatla verildiği anlaşılıyor.

Bu kısım gerçekten olayı çok mantıklı hale getirmişti. Bu sebeple mücadele veriliyordu. Filmin başında zayıf halkanın ilk elenmesi de gerçekten çok mantıklıydı. Filmde kötü olan tek kısım hikaye akışında bazı karakterlerin daha baskın öne çıkıyor oluşuydu. Ancak bu karakterlerin bazıları sonlara doğru pes ettiğinde tüm bu süreçte neden vazgeçmedikleri kısmı anlaşılmaz hale geldi. Yani amacın oraya girmektiyse neden tehlike karşısında mücadelenden vazgeçersin ki?

Filmin sonu sorunun anlaşıldığı kısımdı. Sorunun aslında çok basit oluşu ve tam olarak beklediğim gibi olması dışında asla tahmin etmediğim kişi işe alınınca işin aslı şaşırdığımı söyleyebilirim. Etkileyici bir kurgunun ve her şeyi düşünülmüş bir film olduğu da gayet görülüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s