Squid Game Dizisi Gerçekten Güzel Mi?

KATEGORİ: Dizi / Dram

YÖNETMEN: Hwang Dong- Hyuk

OYUNCULAR: Lee Jung-Jae, HoYeon Jung, Gong Yoo, Wi Ha-joon, Park Hae-soo, Lee Yoo Mi

Özet

Borç içinde çaresiz kalmış insanların son çaresi olan Squid Game bir Netflix dizisidir. Kore’de geçen hikâyenin konusu tam olarak budur. Seong Jung-jae önceden yıllarca bir fabrikada çalışmış daha sonra işsiz kalmıştır. Peşinde borç aldığı için alacaklılar vardır ve acilen parayı bulması gerekir. Bir gün bir metro istasyonunda hayatını değiştirecek bir oyuna davetiye kazanır. Bu oyun için gizlice insanlar bir üsse götürülür. Birçok borçlu ve çaresiz insanın bulunduğu bu yerde yarışma düzenlenmektedir. Ancak bu yarışmalar çocuk oyunları üzerinden olsa da sonuçları hiç de çocuk oyunu gibi değildir…

İnceleme

Yayınlandığı günden itibaren Netflix’de en çok izlenen dizilerden biri haline gelen Squid Game dizisini inceleyeceğiz. Öncelikle belirtilmesi gereken şudur ki bu film 18 yaş ve üzeri için uygundur. Çocukların izlemesi sakıncalıdır. Filmin senaryosuna bakıldığında gerçekten insanları çeken noktaların olduğu görülmektedir. İnsanlar hemen hemen hep borç içerisinde kalmaktadır. Üstelik işsizlik sorunu tüm dünyada yaşanabilmektedir. Bu filmde de artık hayatta kalmak için neredeyse hiçbir amacı kalmamış insanlar tehlikeli bir oyuna adım atar. İşin tehlikesi ise başta fark edilmez.

Birinci sezondaki ana karakterimiz Seong Jung-jae uzun süredir işsiz olan, kumar borcu yaşayan bir adamdır. Annesi ile yaşıyor olsa da bir çocuğu vardır. Çocuğu üvey babası ve annesiyle yaşarken bir gün Seong Jung-jae çok fazla paraya ihtiyaç duyar. Artık borçlu olduğu insanlar peşindedir. Bir metro istasyonunda karşılaştığı bir adam onu bir oyuna davet edecektir. Bu oyuna yüzlerce insan gelir. Ancak herkes olacaklardan habersizdir.

Bu oyuna katılan herkes yarışma boyunca milyarlarca Won kazanmak için mücadele edecektir. Ancak bu mücadele çok tehlikeli ve kanlı bir hal alır. Başlangıçta herkesin bırakma kararı alınır ancak sonrasında tekrar dönülür. Bu yarışmalarda verilen mücadele, kurulan dostluklar ve yaşanan ihanetler öylesine sarsıcıdır ki izlerken kendinizi dizinin içinde kaybolmuş hissedebilirsiniz.

Gözlem ve Eleştiri

Squid Game filmi tüm dünyada büyük ilgi gördü. Çünkü konu aslında her ne kadar özgünmüş gibi dursa da bu tarz mücadele işleyen filmler ve dizilerle çokça karşılaşıldı. İşin farklı olan kısmı sanırım karakterlerin üzerinde durulmasıyla dizi de birçok farklı karakter ve farklı karakterlerin hikayeleri bulunmaktadır. Yani aslında hikâye sadece Seong Jung-jae etrafında dönmez. Hatta dizinin senaristi 2.sezonun çekimlerinde farklı bir karakter üzerinden hikâyenin devam edeceğini bildirmişti. Hikâye olgusu ve öne çıkan unsurlar izleyicilerin diziye karşı ilgi duymasını sağladı.

Yani bazı insanlar sırf zengin oldukları ve eğlenmek istedikleri için çaresiz insanları yarıştırmaları büyük bir şoktu. Ancak hikâye akışı merak uyandırdığı için büyük ihtimalle herkes sonuna kadar izlemek için can attı. Dizi de bazı gizemli unsurlarda vardır. Aslında tüm bu gizem bölümler ilerledikçe çözüldü bu yüzden sonuçlarını merak eden bir kitle de bu diziyi bu şekilde sevmiş oldu. Eleştirel bir gözle bakıldığında Squid Game dizisinin kaliteli bir senaryosu ve yapımı olduğu söylenebilir. Ancak ben hikâye akışının tamamen özgün bir şekilde işlendiğine inanmıyorum. Çünkü Platform, Açlık Oyunları ve Labirent gibi filmlerde de benzer konular işlenmişti. Hayatta kalma mücadelesi verilen bir dizi olması dizinin çok özgün olduğunu göstermiyor. Ancak hikâyede herkesin eşit şartlarda yarışması ve çocukken oynanan oyunların tercih edilmesi bir farklılık göstergesi olarak değerlendirilebilir. Squid Game’i izlemek isteyenler Netflix’den izleyebilirler. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s