To The Bone (Kemiklerine Kadar)

Kategori: Dram / Komedi

Yönetmen: Marti Noxon

Oyuncular: Lily Collins, Keanu Reeves, Alex Sharp, Kathryn Prescott, Carrie Preston, Liana Liberato, Ciara Bravo, Maya Eshet

Özet

To The Bone konusu Ellen Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı olan bir genç kızdır. Türkçe karşılığıyla yemek bozukluğu hastalığı, Ellen bu hastalık nedeniyle birçok hastane gezmiş ancak isteksizliği ve bu hastalığa karşı umursamaz tavırları ile hep sonuçsuz kalmıştır. Artık kilo vermekte uç noktalara kadar gelen Elllen’ı kurtarmak için son kez mücadele edecek olan isim ise Dr. Willam Beckham’dır.

İnceleme

Ellen karamsar, sürekli kötü düşünceler ile hayatını devam ettiren bir gençtir. Anoreksiya Nervoza hastalığına sahip olmasına rağmen iyileşmeyi reddetmektedir. Üstelik sağlıklı olduğunu düşünse de durumu hiç iyiye gitmemektedir. Tüm tedavileri başarısız şekilde bırakan Ellen artık ayrılmış olan iki ailesi arasında kalmıştır.

Konuyla ilgili olarak daha önceki film incelemelerimizde kavram açıklamamıştık ancak bu yazımızda bir kavramı açıklamamız gerekiyor. Bilmeyenler için Anoreksiya nevroza hastalığı kişinin kendini yeterince zayıf hissetmemesi ve sürekli yemek yemekten uzaklaşması anlamına gelir. Bu hastalığa sahip olan insanlar sürekli kendilerini kilolu olarak görürler. Yemek yemek onları korkutur. Vücutlarına yemek girdiğinde onu yakmak için hemen spor yapmak ve hareket etmek isterler. Maalesef yemek yediğinde kusan ve daha kötü eylemler yapan hastaların olduğu da bilinmektedir.

Ellen’ın iyileşmesine karşı kimsenin umudu kalmamıştır. Üvey annesinin zoruyla son bir kez doktora giden Ellen orada Doktor Willam Beckham ile tanışır. Doktor William onu tedavi etmek adına diğer Anoreksiya hastalarının da olduğu bir eve gönderir. Gün içerisinde onları sık sık ziyaret etmektedir. Ellen burada kendine yeni dostlar edinecektir. Ancak tedavi süreci hiç de beklenen şekilde ilerlemez. Filmin sonuna kadar detaylarına girmek istemiyorum. Böylesi zor bir hastalığı anlamak için güzel yapılmış bir film. Bu filmi izleyecek olursanız birçok rahatsız edici ibarenin yer aldığını bilmelisiniz.

Film genel olarak bir hastalığı ve ana karakterimiz Ellen’ın yaşadıklarını anlatmaktadır. Tüm konu hastalıkla mücadele üzerine ilerlediği için filmin konusu ilginizi çekmiyorsa sıkılmanız mümkündür. Genel olarak izlenmesi gereken bir film olduğunu söyleyebilirim. Anoreksiya Nervoza hastalığının etkilerini ve insanların bu hastalıkla baş ederken neler yaptıklarını görebilirsiniz. Filmi izlemek isteyenler Netflix üzerinden izleyebilirler. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s