Hayat 3.Bölüm: Geleceğe Karşı Sabırsızlık

Hayat serimizde zamanın insan üzerindeki etkilerinden ve bunun sonucunda yaşamımızdaki düşüncelerden bahsettik. Hayat serimizin geçmiş bölümünde takılı kaldığımız günlerden, bugün serisinde anı yaşamaktan bahsettik. Son yazımız olan gelecek ise insanların geleceğe karşı umut ve beklentileri hakkında olacak. Umarım bu seriyi beğenmişsinizdir…

Gelecek Güzel Mi Olacak?

Zaman insanın asla kontrolünde olmadan ilerleyen bir olgudur. Günleri, haftaları ve ayları birer birer geçtiğimizde bekliyor olduğumuz gelecekte olduğumuzu fark ederiz. Henüz çocukluğumuzdan itibaren başlar gelecek beklentisi. Her zaman hayalini kurduğumuz şeyler gelecekte bir gün ya da belirlediğimiz bir yaşta olsun isteriz. “18 olduğumda kendi arabam olacak.”, “30 yaşına geldiğimde kendi işimi kuracağım.” Ve daha birçok gelecek düşüncesinde oluruz. Hayallerimizi belli bir yaşa ya da yıla saklarız.

Photo by Alan Retratos on Pexels.com

Geleceği düşünerek yaşadığımızda geçmişte yapılan hataların asla tekrarlanmasını istemeyiz. Çünkü o hata bize kötü hisler oluşturmaktadır. Her zaman inanılmaz güzel bir gelecek hayali kurar insan. En azından mutsuz olabileceğini, hasta olabileceğini ya da başarısız olabileceğini hiç düşünmez. Çünkü gelecek bir bilinmezliktir. Kaçınız yarınları hakkında kötü bir gelecek planlıyor. Hiç 1 yıl sonra batacağım diyen girişimci gördünüz mü? Eşimden 5 yıl sonra ayrılacağını hayal eden bir insan? Gelecek güzelliklerle dolu olmak zorunda değildir. Bu sebeple hep bir beklentiyle hareket ederiz. Güzel günleri görmek için geleceği bekleriz.

Geleceği İnşa Etmek

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

İnsanların gelecek karşısındaki bu iyimserliği elbette kötü bir şey değildir. Gelecek için kurulan güzel hayaller harika bir motivasyondur. Ancak bu motivasyonu iyi değerlendirmek gerekir. Sadece hayalde kalan hiçbir şeyin gerçekleşeceğinin garantisi yoktur. Geleceğin güzel olabilmesi geçmişte aldığınız derslere ve bugün yaptığınız işlere bağlıdır. Dün tembellik eden ve sadece eğlenmeyi düşünen bir insansanız. Bugün hayalleriniz için hiçbir çabanız yoksa, gelecekte güzel hayallerin gerçekleşmesini bekleyemezsiniz.

Geleceği inşa eden başarılı insanların en büyük motivasyonu hayalleridir. Azimli olmak gelecekten umutlu olmayı sağlar. Sürekli çalışmakta olan ve hayalleri için mücadele eden bir insanın başarılı olması elbette mümkündür. Ancak her zaman hayal ettiğimiz yaşamlara ulaşamayız. Her ne kadar uğraşırsak uğraşalım. Önemli olan yapmaktan zevk aldığımız şekilde yaşayabilmektir. Gelecek umut doludur. Ancak umutlarınız çok büyük beklentiler olursa mutsuz olmanız da mümkündür.

Tek Gereken Sabır

Photo by Pixabay on Pexels.com

Sabırlı olmak en büyük erdemlerden biridir. Yaşadığınız günleri dolu geçirmeliyiz. Yarın için ya da yıllar sonra için acele içinde olmamalıyız. Küçük bir çocukken hep büyüdüğümün hayalini kurardım. 18 yaşını geçmeyi, yetişkin bir birey olmayı. Üniversiteye gitmeyi ve çalışmayı isterdim. Şimdi en büyük özlem duyduğum yaşlar çocukluk ve ergenlik yaşlarım oldu. Hayattaki tek sorumluluğumun okula gitmek olduğu zamanlar. Eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için bolca vakit olan zamanlar. Hangi yaşta olursanız olun. Geleceği beklemeyin. Gelecekte ne olsun istiyorsanız bugünden olması için uğraşın ve son yazımızda değindiğimiz gibi anın keyfini çıkarın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s