Gelecekte Değer Kazanabilecek Sektörler

Enerji Kaynakları

Enerji son dönemde değer kazanacağı kesin olarak görülen bir sektör, çünkü dünyada her geçen gün tüketim ve üretim odaklı çalışma biçiminde enerji kullanılmaktadır. Buna verilecek en iyi örnek ise elektriktir. Günümüzde yaygın bir hale getirilmeye çalışılan yenilenebilir enerji kaynakları önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Bilindiği üzere son yüzyılda en çok tüketilen enerji fosil yakıtlardan elde edildi. Ama son dönemde yaşanan çevre kirliliği ve zararlı kimyasallar nedeniyle tabii yoldan temiz enerji elde etmek daha doğru bir enerji tüketimi olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak gelecekte büyük yatırımların artışı ile enerji sektörünün değerinin artacağını düşünüyorum.

Tarım ve Gıda Sektörü

Photo by Quang Nguyen Vinh on Pexels.com

Dünya üzerinde asla değer kaybetmeyen tek sektör tarım ve gıda sektörü olabilir. Binlerce yıldır var olan tarım insanlığın ve yaşayan her canlının ihtiyacı olan gıdayı ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde değer kaybettiği düşünülen bir meslek haline gelmiş olsa da tarım, geleceğin en büyük sektörlerinden olabilir. Artan dünya nüfusu ve yetersiz elde edilen mahsul her geçen gün tarımsal üretimin arttırılması ve doğal ürünlerin ihtiyacını bize göstermektedir. Gıda sektörü ise zaten birçok uzmanın gözünde vazgeçilmez bir sektör.

Endüstri ve Üretim

Hayatımızın son dönemlerinde çok şeyin değiştiğini görebiliyoruz. Örneğin bundan 30 – 50 yıl önce insanların endüstriyel anlamda elde ettiği ürün ile şimdi arasında büyük bir fark var. Geçmişte çok daha az tekstil, otomotiv ve teknoloji ürünleri bulunmaktaydı. İnsanlar bu konuda çok sayıda ürüne sahip değildi. Oysa şimdi herkes endüstriyel üretilmiş birçok ürünün çok kolay ve hızlı bir şekilde temin edebiliyor. Üretim gerçekleştiren birçok büyük fabrika artarak devam ediyor ve arz talep dengesi kurmak adına durmaksızın yeni ürünler ortaya koyuyor. Gelecekte değer artışı göstereceğini düşündüğümüz bir diğer sektör kesinlikle endüstri.

Teknoloji Sektörü

Photo by Kateryna Babaieva on Pexels.com

Teknoloji aslında sanayi devriminden beri müthiş bir artış gösterme potansiyeli olan ancak yaşanan 2 büyük dünya savaşı ile farklı yönlere savrulup gecikmeler yaşayan bir sektördür. Ancak 2000 yılı itibariyle müthiş bir araştırma ve geliştirme süreci geçiren teknoloji bugüne ile son 200 yıla baktığımızda 200 yıldır ortaya konmuş teknolojinin kat be kat fazlasını yalnızca 20–21 yılda elde edildiğini gördük. Teknoloji eskiden kurumsal ve endüstriyel bazda ihtiyaç iken bugün bireysel anlamda 7’den 70’e herkesin sahip olduğu bir kolaylık. Bu sebeple teknolojinin durmaksızın büyüme ve değer artışı gösteren bir sektör olduğunu düşünüyoruz.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü hep gelişim gösteren bir sektördür. Bu gelişmeler elbette dönemsel yaşanan krizlerle hızlanmış ve bugün olduğu hale ulaşmıştır. Son dönemde yaşanan Covid19 virüsünün etkisiyle gelecek yıllarda sağlık sektöründe her hastalık için ilaçlar, teknolojik ürünler ve tedaviler geliştirilebileceğini tahmin ediyoruz. Bu yönden kesinlikle büyüme gösteren bir sektör olabileceğini düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s