Kumanda (Click)

KATEGORİ: Komedi / Fantastik

YÖNETMEN: Frank Coraci

OYUNCULAR: Adam Sandler, Kate Beckinsale, Christopher Walken, Cameron Monaghan, David Hasselhoff, Henry Winkler

Özet

Michael Newman işinde başarılı olmak isteyen, ailesiyle vakit geçirmekten kaçınan, agresif, işkolik bir mimardır. Çalışmakta olduğu şirkette ortak olmak için canla başla çalışırken ailesini ihmal etmektedir. Bir gün hayatının yolunda gitmediğini düşündüğü bir zamanda, her şeyi değiştirecek bir kumanda karşısına çıkacaktır. Bu kumanda her istediğini yönlendirebilmesini ve her şeyi istediği biçimde gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Ancak böylesi inanılmaz bir alet Michael’ın hayatını bambaşka bir hale sürükleyecektir.

İnceleme

Michael Newman çalışkan ve başarılı bir mimardır. Ancak şirketinde ortak olma isteği nedeniyle kendisini sadece işe odaklamak istemektedir. Bu sebeple karısı, çocukları ve anne babasıyla vakit geçirmemektedir. Tüm konsantresini işine vermişken çevresindeki her olumsuzluk karşısında öfke duymaktadır. Tek yapmak istediği hayali olan pozisyona ulaşmaktır.

Bu hayaline ulaşmanın getirilerini düşünmeden ilerleyen Michael bir gün tüm sorunları kendisinin kontrol edebileceği bir kumanda diler, bu dileği şans eseri gerçek olur ve Michael mucizevi bir kumandaya sahiptir. Tek sorun ise kumandaya bir kez sahip olursa geri bırakamayacak oluşudur. Michael kumandayı kullanarak kendini yalnızca işiyle ilgilenmeye odaklar, öyle ki her fırsatta bu kumandayı kullanarak yalnızca keyif aldığı şeyleri ve işini düşünerek yaşamaktadır. Ancak bu durum kontrolden çıkacak ve Michael’ın hayatı beklemediği bir biçimde kontrolsüz hale gelecektir. Kumandayı kullanmış olmaksa hayatını hatası olmuştur.

Genel anlamda güzel bir hikâyeye, akıcı bir senaryoya ve kimi yönüyle komedi unsurlarına yer verildiğini söyleyebiliriz. Başrolünde Adam Sandler’ın yer aldığı 2006 yapımı bu filmi ben şans eseri YouTube üzerinden izledim. Gerçekten güzel mesajlar barındıran, etkileyici ve hoş bir film, filmi izlemek isteyenler için link bırakacağım, izleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Gözlem ve Eleştiri

Bu gözlem ve eleştiri kısmında pek fazla eleştiriye yer verebileceğimi sanmıyorum. Senaryo yapıldığı yılı göz önünde bulundurulduğunda gayet güzel işlenmiş, fantastik bir durumun gerçek hayata güzel bir uyarlaması olarak gösteriliyor. Özellikle de film bugün herkesin aklından geçen bir düşünceyi aydınlatıyor. Sürekli geleceğe ilerlemek istiyoruz, ancak hiç dünü ya da bugünü düşünmek için vakit ayırmıyoruz. Hep daha hızlı ilerlemek, daha da gelişmek ve hayallerimize koşarak ilerlemek istiyoruz. Bu sebeple bugünü yaşamayı ya da geçmişteki güzel anılarımızı hatırlamayı hiç düşünemiyoruz.

Aslında bir yanıyla hayatı ıskalıyor oluşumuzu bu film harika bir şekilde göstermiş, Michael karakterinin özellikle de hırsları sebebiyle ailesinden uzaklaşıp, yalnızca kariyerinde yaşayacağını düşündüğü mutluluğa odaklanması ve sonrasında sadece işkolik, soğuk ve katı bir adam oluşunu kendi gözleriyle görmesi aşırı güzeldi.

Babasını kaybettiği ve son hatırladığı anı yaşaması, çocuklarının büyüyüşünü kaçırmış olduğu sahneler bende inanılmaz duygusal bir etki bıraktı. Aslında bu yönüyle ilham verici bir film olduğunu da söyleyebilirim. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film…

Kumanda (Click)” üzerine 2 yorum

  1. Ben de şans eseri seyretmiştim. Çok undderrated kalmış yıllar boyu. Pek bilinmiyor ama keyifli, anlamlı ve akıcı bir filmdi. Güzel ders veriyor zaman ve insan ilişkileri konusunda.. Sonu ise tahmin edilebilirdi 😀

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s