Üretkenliği Arttırmanın Yolları

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Hayatımız boyunca birçok konuda tutulmalarla karşılaşmamız mümkündür. Ders çalışırken, bir işte çalışırken ya da sadece keyif aldığınız bir aktiviteyi yaparken üretken olmak gerekebilmektedir, üretkenliğin bir diğer adı da verimliliktir. Burada bahsettiğimiz üretkenlik tam olarak düşünce oluşturmak, etkili iş çıkarabilmek ve yapılan işi doğru yapmayı anlatmaktadır. Üretkenlik her anlamda insanların hayatlarında önemli bir yere sahip olabilmektedir. Bu yazımızda üretkenliğimizi arttırmanın kendimizce derlediğimiz yollarından bahsedeceğiz. Umarım sizlere faydası olur…

1.    Hayal Gücünüzü Güçlendirin

Hayal gücü bizi her anlamda büyük çapta etkileyen bir destektir. İnsanlar hayal güçlerinin başarılarındaki etkisinden çoğunlukla haberdar değildir. Belli konularda özellikle yaratıcılık, aktif çalışma süreci ve geleceğe yönelik planlar konusunda yaratıcılık yetisi oldukça önemlidir. Verimli bir çalışma süreci içinse hayal gücü olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple belli konularda daha üretken olmak için hayal gücümüzü geliştirmeliyiz. Beynimizin gelişimi ve hayal gücümüzün gelişimi doğru orantılıdır. Okumak, çeşitli konularda gözlem yapmak, resim çizmek, strateji geliştiren oyunlar ve diğer uygulamalara göz atmak hayal gücümüzü geliştirmektedir.

Photo by Artem Podrez on Pexels.com

2.    Dinlenmek İçin Zaman Yaratın

Dinlenmenin en büyük yolu uykudur. Uyku kimi insan için çok önemli bir süreç olarak görülmezken kimi insan için vazgeçilmezdir. Uyku süremiz bizim beynimizi dinlendiren ve geliştiren unsurların başında gelir. Kaliteli bir uyku her insanın dinlenmesini ve odaklanarak daha verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktadır. Uykunun dışında kendimizi çok fazla stres ve baskı altında bıraktığımız zaman daha az üretken ve odaklı olabilmekteyiz. Bu sebeple dinlenmeye her zaman vakit ayırmak zorundayız. Dinlenmek daha üretken olabilmemiz açısından önemlidir, sürekli kendimizi yormanın hiçbir faydası yoktur.

3.    Kararlı ve Planlı Olun

Verimlilik ya da üretkenlik aslında en çok zihnimizde oluşturduğumuz bir yaklaşımla gerçekleşir. İşiniz için çok önemli bir proje hazırlarken planlar oluşturur ve bu planları eksiksiz bir şekilde uygulamaya çalışırız, ya da hayatımızı etkileyen bir sınavda çalışıp başarılı olmak için sürekli çalışır ve asla vazgeçmeyiz. Bu kararlılık ve planlı olmak yaptığımız işteki üretkenliğimizi arttırır, çünkü her ne yaparsak yapalım başarılı olmak üzere motivasyonla çalışırız, bu motivasyon bizim daha çok verim almamızı sağlayacaktır.

Photo by Startup Stock Photos on Pexels.com

4.    Odak Noktası Belirleyin

Odak noktası belirlemek çok önemlidir. Çoğu insan kendilerine bir odak noktası olarak bir işte elde ettiği başarının hazzını görmektedir. Bazı insanlar tüm yıl çalışıp odağını yaptıkları tatile verirler, ya da bir şirkette uzun süredir görevli olan bir çalışan terfi almaya odaklıdır. Kısacası odaklı olmak o odağa ulaşana kadar daha üretken olmamızı sağlar. Bu odağa ulaştığımız zaman ise belli bir tatmin yaşadıktan sonra başka bir hedef ya da odak belirleriz. Bu şekilde yaptığımız her işte titiz olmak ve verimli olmak mümkün olacaktır.

5.    Amacınıza Ulaşana Kadar Pes Etmeyin

Üretkenlik aslında sürekliliğin bize kazandırdığı bir motivasyondur. Bahsettiğimiz tüm maddelerde hep verim arttırmaktan bahsettik. Ancak verim ve motivasyon sadece azimli olduğumuz taktirde sahip olabileceğimiz etkenlerdir. Eğer yaptığımız işi belli bir amaç uğruna yapmıyor, üzerine düşünmüyor ve sadece yapmak zorunda olduğumuz için yapıyorsak belli bir amacımız yok demektir. Amaçsızlık sizi çok kolay pes etmeye sürükler, bu da asla üretken olamayacağımız anlamına gelir. Kendimiz için belirlediğimiz düşüncelere, hedeflere ve amaçlara sıkı sıkıya bağlanmak önemlidir. Eğer yaptığımız işi keyif alarak kendi isteğimizle yaparsak başarısız olsak dahi yaptıklarımızla elde edeceğimiz tatmin en azından çabaladığınız için sizi mutlu edecektir. Üretkenlik hayatımızın önemli ihtiyaçlarından biri olabilir. Umarım bu yazdığımız yazı sizler için faydalı olmuştur, okuduğunuz için teşekkür ederiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s