İNFLUENCER NEDİR

Sosyal medya artık hepimizin bildiği ve kullandığı bir platform. Herkesin kendi sosyal medya hesapları var, buradan gündemi takip edebiliyor, insanlarla görüşebiliyor ve ilgi alanlarımıza göre çeşitli içeriklere erişebiliyoruz. Bu süreç elbette çok kısa süren bir süreç olmadı, insanlar yavaş yavaş sosyal medyayı kullanmaya başladılar ve artık bu bir alışkanlık hatta bazıları için bir bağımlılık haline geldi. Sosyal medya böylesine kullanıcı artışı gösterince de bu eğlence platformlarından para kazanılabileceği fark edildi. Bunun sonucunda da “İnfluencer” adlı insanlar ortaya çıktı. Bu yazımızda İnfluencerların ne yaptığından ve bu işin ilerleyişinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

İNFLUENCER NE YAPAR

İnfluencer kelimesi elbette Türkçeden kazandırılmış bir kavram değildir. Sosyal medya hesaplarının farklı ülkelerde çıkması ve bu sürecin orada daha hızlı ilerlemesiyle İnfluencerlar ortaya çıktı, Türkçede bu kavram kanaat önderi ve sosyal medya fenomeni olarak nitelendirilmektedir. Fenomenlerin yaptığı işe değinecek olursak, insanların sosyal medya kullanmaktaki örnekleri haline gelmişlerdir. Sosyal medyayı aktif ve doğru şekilde kullanan bu insanlar bu yönleriyle çok hızlı bir şekilde fazla takipçiye ulaşabilmektedir. Kanaat önderi olarak görülmemelerinin nedeni ise sosyal medyada gündem (viral) olmuş durum, olay ve söylemler hakkında sıkı bir takip ve bilgiye sahip olmaları ve genel olarak insanların ilgi duydukları markalar ile iş birliği yapıyor olmalarından gelmektedir. İnfluencerlar çeşitli markalar tarafından tanınmakta ve bu markaları takipçilerine önererek gelir elde etmektedir. Bu yönüyle günümüzün mesleği haline geldiğini söylemek mümkün. Çünkü eskiden daha az sayıda olan fenomenler her geçen gün hızla artmaktadır.

SOSYAL MEDYANIN REKLAMLARI

Photo by John Schnobrich on Unsplash

Bilindiği üzere markalar çok çeşitli reklamlara yer vermektedir. Özellikle de geçmişten günümüze en çok kullanılan reklam biçimi geleneksel medya üzerinden yapılandır. Aslında geleneksel medya kavramı da internetin ortaya çıkmasıyla gelmiş bir kavramdır çünkü önceden tek medya televizyon, radyo, gazete vb. medya unsurlarıydı. Konumuza dönecek olursak markalar insanlara hem ürünlerini beğendirmek hem de satışlarını arttırmak adına çok çeşitli reklamlar oluşturmaktadır. Son 5 – 10 yıldır ortaya çıkan sosyal medya trendleriyle birlikte insanların çok büyük bir çoğunluğunun sosyal medyada olması markalar için yeni bir Pazar ortamı yaratmış oldu. Bu pazar ortamının en iyi bilenleri de tabi ki influencerlardı. Bu sebeple influencerlar sosyal medyada en çok reklam alan insanlar oldular. Bunun dışında markalar sosyal medya uygulamalarında da reklam vermeye başladı. Hatta son dönemde influencerların olduğu kadar tüm markalarında bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır.

İNFLUENCERLARIN SOSYAL MEDYADA ETKİSİ

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Sosyal medyada aktif reklamların yer alması, markaların daha hızlı tanınmasına imkân sağlamış oldu. Özellikle de internetin yaygınlaşması bu süreci daha da hızlandırdı. Bu şekilde alışverişin yeni bir boyutu tüketicilere kazandırılmış oldu. Online alışveriş, E- ticaret olarak da bilinen online satışlar sosyal medyada influencerların büyük etkisinin olduğu bir noktadır. Çünkü influencerlar bilindiği üzere sosyal medyada markaların yer aldığı reklamlar vermektedir. Markaların internet üzerinden satış yapma imkanına sahip olmasıyla birlikte birçok yeni online satış firması kurulmuştur. Bu kurulan firmalarda birçok marka yer alırken artık kendine ait mağazaları olan firmalarında online satış işlemleri yapmaya başladığı görülüyor. Özellikle de geçtiğimiz 2 yıllık süreçte pandeminin etkisiyle E – ticaret inanılmaz bir hızla gelişti, bu şekilde hem markaların miktarı hem de kullanıcıların sayısı bir hayli arttı. İnfluencerlar ise son dönemde en çok E – Ticaret siteleri tarafından reklam alır oldu ve bu reklamları hikayeleri kaydırmak olarak bildiğimiz adreslere ulaştırma yöntemini kullanmak artık sosyal medyada olmazsa olmaz influencer reklamcılığı kavramı haline geldi. Bu yazımızda influencerlardan bahsettik. Olabildiğince konuyu anlatmaya çalıştık umarım beğenmişsinizdir. Okuyan herkese teşekkür ederiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s