Çekirdek Enflasyon Açıklaması

Photo by Burak Kebapci on Pexels.com

Bilindiği üzere Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçen hafta yapılan Merkez Bankasının artan enflasyon oranlarının faiz oranlarının üzerine çıkması üzerine bir açıklamada bulundu. Bu açıklama ise Merkez Bankasının ilerleyen süreçte çekirdek enflasyon odağına yöneleceğini gösteriyordu. Peki, Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve para politikası hakkında ne dedi, çekirdek enflasyon nedir? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Merkez Bankası Planları

Merkez Bankasının son dönemde yaşanan artan enflasyon oranlarıyla ilgili yıl sonu beklentisi bu oranların düşüşü yönünde oldu. Özellikle de artan gıda fiyatlarına değinen Başkan Kavcıoğlu, gıda fiyatlarının kuraklık ve tarımsal sorunların giderilmesi sürecinin çekirdek enflasyon sistemiyle düzeltilebileceğini düşünüyor. Son dönemde yaşanan artışların ise salgın etkili olduğu ve fiyat istikrarı korunmak üzere bu artışların önüne geçileceğini de belirtti. Başkan Kavcıoğlu Normalleşme süreci devam ettiği sürece fiyatların eski seviyelerine düşmelerini de beklediklerini konuşmasında belirtti.

Özellikle de ülkemizin bir dönem çok konuşulan konularından biri olan Merkez Bankası döviz rezervleriyle ilgili de bir açıklamada bulunan Başkan Kavcıoğlu bir dönem çok fazla düşüş gösteren döviz varlığının 80 – 90 Milyar dolardan 110 – 120 Milyar dolar seviyesine yükseldiğini de belirtti. Ancak son dönemde yaşanan sıkıntılarla birlikte ilerleyen süreçte Merkez Bankasının döviz varlığındaki değişim gözlenmeye devam edecek. Merkez Bankasının Çekirdek Enflasyon açıklaması kimi ekonomistin gözünde faiz oranlarının düşürmek için ön hazırlık olarak görüldü. Merkez Bankası Başkanın bu açıklamasından sonra ise son dönemde düşüş ve sabit değer göstermekte olan döviz kurlarında hareketlilik görüldü.

Çekirdek Enflasyon

Photo by Burst on Pexels.com

Çekirdek enflasyon temel odaklı gıda ürünlerinin ve tarımsal bir grup ürünün fiyatlandırılmasının gerçekleşen arz ve talep göz önüne alınmaksızın devlet kararı ile alınan fiyat politikası oluşturmaktadır. Bu temel gıda ürünleri de Enerji kaynakları (doğalgaz, akar yakıt, elektrik) alkol ve tütün ürünleri ve mevsimsel gıda ürünlerinin fiyatlarının devlet tarafından belirlenmesini sağlamaktadır. Önceki dönemde manşet enflasyonla ilerleyen TCMB’nin Almanya Türk Ticaret ve Sanayi Odası ile yaptığı bu toplantıdaki açıklama ilerleyen süreçte çekirdek enflasyona yöneleceğimizi göstermekteydi.

Bu toplantıda yapılan açıklamalardan sonra Alman Deutsche Bank’dan bir cevap geldi. Deutsche Bank Türkiye’nin çekirdek enflasyona geçme lüksünün olmadığını belirtti. Bunun nedeninin de artan enflasyon oranının ilerleyen dönemde hane halkını etkileyeceği ve bu enflasyon biçiminde ilerlenirse enflasyonun düşürülemeyeceği yönündeydi. Özellikle de tarımsal ve ticari anlamda ithalattaki artış çekirdek enflasyonla birlikte döviz oranlarının artışına ve Türk lirasının değer kaybına neden olabileceğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s