Bilgisayarın Yükselişi

Bilgisayar, günümüzde hemen herkesin evinde, işinde veya gitti herhangi bir mekânda görmesinin mümkün olduğu, teknolojinin insanlığa kazandırdığı en büyük fırsatlardan biri. Geçmişte insanlar bilgileri not etmek için sayfalar hatta kitaplar dolusu bilgiyi saklamak için çok fazla efor harcarken internet ve bilgisayarın birleşimi bizlere her bilgiyi en kolay şekilde ulaşılabilir olduğu gerçeğini gösterdi. Bu yazımızda bizlere harika bir biçimde hazırlanmış olan bilgisayarların gelişim süreci ve bilgisayarlar hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Bilgisayarın Ortaya Çıkışı

Tarihte bilgisayar olarak nitelendirilecek ilk üretilen ürün Charles Babbage tarafından 1833 – 1871 yılları arasında tasarlandı, testlerden geçti ve çalıştırıldı. Bu üretilen ilk bilgisayar ise şimdiki teknolojilerden tamamen uzak bir şekilde, hesap makinesindeki yalnızca toplama ve çıkarma işlemlerini yapabiliyordu. O dönem için bu bile büyük bir teknolojik adımdı elbette. Üretilen bu bilgisayar teknolojisi tonlarca ağırlıkta, çok geniş bir alanı kaplayan ve maliyeti milyonlarca doları bulan bir teknolojik araçtı. İlerleyen yıllarda ise her geçen gün bilgisayarlar daha küçültülmeye, hızlandırılmaya ve daha düşük maliyetle daha yüksek performans sağlanmak amacıyla birçok model ortaya çıkmıştır.

Bilgisayarın Gelişimi

Bu modellerden biri de Eniac’tır, Eniac gelişmiş bir işlem kapasitesine sahip bilgisayarların başında gelir, ancak yine 30 ton ağırlığında ve maliyeti 500 bin dolardır. İlerleyen yıllarda ise Edvac ve Ordvac adlı bilgisayarlar Eniac’ın yerini daha tasarruflu ve küçültülmüş oldukları için aldı. Yıllar ilerledikçe bilgisayar teknolojisi üzerine çalışmalar devam ediyordu. 1980’li yıllara kadar üzerlerinde uzun uğraşlar verilen bilgisayarlar her dönem daha da küçülmeye devam etti. Steve Jobs’ın Apple şirketini kurduğu dönemde oluşturduğu bilgisayar modelleri bugünün bilgisayarlarının temellerini atmıştır. Bu şekilde bugünün bilgisayarları ortaya çıktı.

ENİAC BİLGİSAYAR

En Gelişmiş Bilgisayarlar

Bugün bilgisayar teknolojisi geçmişe bakıldığında çok daha ucuz, küçük ve performans bakımından onlarca kat daha güçlü durumdadır. Başlangıçta sadece matematik işlemleri için kullanılan bilgisayarlar bugün aynı anda birçok işlemi yapmayı bizlere sağlıyor. Evlerimizde, iş yerlerimizde hatta bazılarımızın sadece eğlenmek amacıyla aldıkları oyun bilgisayarları başta olmak üzere bugünün tüm bilgisayarları gelişim göstermeye devam eden en gelişmiş bilgisayar modelleridir.

Ekran kartları, işlemciler, SSD ve HDD depolama teknolojisi, ram ve diğer tüm bilgisayar parçaları bugünün büyük bilgisayar şirketleri tarafından daha da üstün performans sağlamak amacıyla geliştirilmektedir. Ancak tüm bu gelişimin temelini atanlar ilk bilgisayarları kuranlar sayesinde olmuştur.

Dünyanın güçlü bilgisayarları ise bilindiği üzere çeşitli köklü şirketler tarafından kurulmuştur. Microsoft, Apple, Nasa, Amazon vb. tüm bu şirket ve kuruluşlar tıpkı geçmişteki bilgisayarlar gibi metrekarelerce alanları kaplayan, milyonlarca dolarlık bilgisayar sistemleri tarafından bilgileri ve yazılımları korumakta, depolamaktadır. Bu teknolojinin tıpkı eski tipteki halindeymiş gibi çeşitli odalarda saklanması aslında temelindeki bilgisayarların yapısını andırıyor. Bilindiği üzere tüm bu bilgisayarların filmlerde görmüşsünüzdür. Gelişen bir teknoloji olan bilgisayarların bizlere sağladığı tüm avantajlar teknolojinin bize kazandırdıklarının örneğidir. Umarım bilgisayarlar hakkındaki yazdığımız bu yazıyı beğenmişsinizdir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s