Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (Curious Case of Benjamin Button)

KATEGORİ: Romantik / Fantastik

YÖNETMEN: David Fincher

OYUNCULAR: Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Tilda Swinton, Julia Ormond, Mahershala Ali

Özet

Benjamin Button hayata çok farklı bir şekilde gelmiş olan bir bebektir. Onun farklı kılan şey yaşadığı dünyanın zorlukları ya da herhangi bir engele sahip olması değil, yaşlı doğmuş olmasıdır.  Birinci Dünya savaşının bittiği gün doğan Benjamin doğumuyla annesini kaybetmiş ve yaşlı doğmasıyla birlikte babası tarafından bir huzurevine bırakılmıştır. Benjamin’in bu şekilde doğması nedeniyle ölmesi beklenirken aksine sürekli gençleşecektir.

İnceleme

Benjamin Button gerçek anlamda fantastik kurgu olarak nitelendirilebilecek bir hikâyeye sahip uyarlama filmdir. Benjamin doğduğunda doktorların gözlemiyle 80 yaşında küçük bir bedene ve yaşlı bir adamın tüm hastalıklarına sahiptir. Babası tarafından terk edilen Benjamin huzurevi yöneten bir kadın tarafından bakılmaya başlar. Benjamin’i diğer insanlardan ayıran ise hayatın onun için ters işliyor olmasıdır. Her geçen yıl Benjamin gençleşmekte ve zihni yeni doğmuş bir insanın yetişme süreciyle birlikte gelişmektedir.

Bu durumu ile hayata yaşlı başlayan Benjamin yaşlı insanlarla yaşamayı öğrenir, bu süreçte her geçen yıl tecrübe ve bilgi edinmektedir. Bir gün artık kendini güçlü ve sağlıklı hissettiği bir dönemde hayatın farklı yönlerini merak eden Benjamin bir gemide çalışmaya başlayacak hayatının çok önemli deneyimlerini bu seyahat ve çalışma sürecinde öğrenecektir. Tabi hikâyenin kurgusundan işlenen bir diğer konu ise romantizmdir. Benjamin henüz 5 yaşındayken âşık olur üstelik olması gerektiği gibi kendisi gibi 5 yaşındaki bir kıza aşkının bu yaşam biçiminde oluşturduğu zorluklarla ise tüm hayatı boyunca karşılaşacaktır.

Anlatımın günlük biçiminde ilerletildiği bu filmin bir kitaptan uyarlama olduğu bilinmektedir. Film konusu ve olayların gidişatı etkileyici bir senaryoyla yazılmaktadır. Anlatım biçiminin Benjamin’in ve 3. Bir gözden de anlatılması hikayedeki düşünce ve duygu geçişlerini daha anlamlı kılmaktadır. 18 Yaş üzeri için uygun görülmüş bu filmi dilerseniz Netfix üzerinden izleyebilirsiniz. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Gözlem ve Eleştiri

Filmle ilgili birçok detayın olması ve ilginç bir konu işlemesi nedeniyle spoiler içeren kısmı biraz doldurabileceğimi düşünüyorum. Tekrardan uyaralım lütfen filmi izlemeden okumayın…

Benjamin karakterinin işlenişi ve karakter olgusunun dönemsel yaklaşımları çok ilgi çekiciydi. Özellikle de işlenen hikayedeki önemli anlarda yaşanan değişimler ve karakterin sürekli kendini değiştiriyor olması hikâyenin daha ilgi çekici olmasını sağladı. Hikâyeyi en mantıklı kılan şeyin yaşlanma olayının güzel işlenmesi olduğunu düşünüyorum. Başlangıçtaki tersine akan zaman teorisi tam olarak Benjamin’i anlattığı için olayların anlamak daha kolay hale geliyor, başlangıçtaki tüm hastalıkların sayılması ve 80 yaşında bir bedene sahip olduğunun belirtilmesi hikâye kurgusu açısından güzel bir detay.

Yıllar geçtikçe gençleşen ama zihnen büyüyen Benjamin’in bu süreçte bilinç olarak tam tersine evirilmesi de olayın başlangıcıyla uyumunu göstermektedir. Ancak hikâye kurgusunu aşk üzerinden ilerletilmesi bence çok da büyük bir etki yaratmadı, üstelik yıllar önce kendisini terk eden babasıyla yalnızca 2 kez karşılaşıp öylece hikâyenin o kısmının bitirilmesi de çok üzerinde düşünülmediği fikrini uyandırdı. Aslında babası ile daha dolu ve duygusal sahnelere yer vermek hikâyenin akışında farklı güzel etkiler yaratabilirdi.

Üstelik babası tarafından köklü bir şirkete sahip olması ve Benjamin’in hayatının odak noktasına sadece âşık olduğu kadını koymaları da olayın fantastik etkisinden çok romantik etkisinin senaryoda baskın olduğu düşüncesini uyandırabilir. Ama genel hatlarıyla oyuncular, senaryo ve konu bakımından oldukça başarılı ve keyifli bir film. İzleyen okurlarımızın bu ve benzeri yaptığımız incelemeler hakkındaki düşüncelerini de merak ediyorum. Dilerseniz yorum bırakabilirsiniz, film izlemeye devam edin, okudunuz için teşekkür ederiz…

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (Curious Case of Benjamin Button)” üzerine bir yorum

  1. Bahsettiğiniz gibi Benjamin Button’ın babası ile olan hikayesi çok yüzeysel geçilmiş. Romantizm yönü daha ağır. Zaten birçok izleyicinin beklentisi de oldukça fazla romantizm. Gerek anlatım tarzı gerek oyunculuklarıyla mükemmel bir film yine de. Karakterin mevcut durumu gereği çizgisel bir hayat yaşayamaması kendisini etkilediği kadar bizleri de duygusal olarak etkiliyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s