UP IN THE AIR

KATEGORİ: Romantik / dram

YÖNETMEN: Jason Reitman

OYUNCULAR: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman, Melanie Lynskey, Amy Morton

ÖZET

Başrolünde George Clooney’nin yer aldığı “Up İn The Air” Türkçeye çevrilmiş haliyle aklı havada Ryan adlı bir adamın çalıştığı şirketteki görevi gereği her gün farklı bir eyalet ve şehre yolculuğu ve bu süreçte hayatının gidişatını konu alan Romantik ve drama kategorisindeki bir filmdir. Hikâye örgüsünde ana karakterimiz Ryan’ın yalnız, seyahate düşkün ve işkolik bir hayata sahipken yanında eğitmek üzere aldığı asistanı sayesinde hayatının gidişatından memnun olmadığını fark etmesini anlatmaktadır.

İNCELEME

Ryan (George Clooney) bir şirket adına farklı şirketlerin çeşitli departmanlarında çalışanları görevlerinden alındıkları yani kovulduklarını söylemek amacıyla tutulmaktadır. Evet aslında kulağa çok mantıklı gelmiyor ama gerçekten yaptıkları bu, yıllardır şirketleri için çalışan insanları kovmaktan çekinen yöneticiler bu şirket aracılığıyla insanları kovmaktadır. Ryan her gün farklı eyaletlerde, şehirlerde ve kasabalarda insanları işlerinden çıkarıldığını söyleyerek kazanç elde etmektedir. Bu süreçte en keyif aldığı şey ise uçakla yolculuğu ve yolculukta kazandığı millerdir. Ryan bu milleri bir hayal haline getirmiş ve 10 Milyon Mil mesafeye ulaşmayı amaçlamıştır.

Hikâye Ryan’ın olayları yaşayışıyla başlarken şirkette çalışan Natalie adlı bir çalışan bu iş için seyahatlerin, konaklamaların ve araba kiralamalarının çok maliyetli olduğunu düşünerek, bilgisayardan görüntülü konuşma ile bunun yapılabileceğini söyleyince Ryan Natalie’yi işi tecrübe edinmesi ve öğrenebilmesi için beraber seyahat etmeye başlar. Ancak yaptıkları işin aslında pek de iyi hissettirmediğini fark ederler. Ryan yalnızlığı savunan, evlilik ve çocuk sahibi olma fikrinden kaçınan ve verdiği seminerlerde de bunu anlatarak insanlara ilham veren bir adamken tanıştığı bir kadın hayatının akışını değiştirecektir.

Genel hatlarıyla izlenilesi bir film olduğu söylenebilir. Ben filmin senaryo ve kurgusu konusunda merak içerisinde olduğum için dikkatle izledim. Ancak birçok yönüyle izlerken sıkıcı gelmesi muhtemeldir. Film boyunca hayatla ilgili çeşitli dersler verilmekte, yaşanan durumlar ve yaklaşımlar ilham uyandırabilmektedir. Romantizm seven izleyicilerin filmden keyif alacağına eminim. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dilerim…

GÖZLEM VE ELEŞTİRİ

 Filmi izlerken merak uyandıran bir yönü olduğunu düşünerek başlamıştım. Hikâyenin akışı aslında çok da merak uyandıran, heyecan veren sahnelerin olmadığını gösterdi bana, özellikle hikâyenin hiçbir radikal olay olmaksızın ilerlemesi izlerken kimi zaman sıkılmama sebep oldu. İyi yönlerinden bakarsak Ryan karakterinin hayata bakış açısı çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ryan seyahat ederek hayatını otellerde, hava alanlarında ve şirketlerde geçirmiş ancak aslında hayatı o haliyle aldığı zevklerle yaşamaktadır. Hayatı boyunca onu bir şehre ve düzenli bir yaşama bağlayacak hiç kimse olmamış, bu sebeple evi, arabası, ailesi ve sevdikleri onun gözünde bir yük ve geride bırakıldığında rahatlayabileceği düşüncesi. Bu özgürlük düşüncesi hikâyenin başında anlatıldığında gerçekten hoş bir detay. Ancak sonradan farkında olmadan âşık olunca Ryan baştaki ketum ve yalnızlığın özgürlüğü düşüncesinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlıyor.

Karakterlere göz attığımızda 3 karakter ön plana çıkarken hikâye kurgusunun mantıklı bir düzenle ilerlediği söylenebilir. Ryan ve şirketinin yaptığına değinecek olursak izlerken gerçekten zor bir iş olduğu görülüyordu. İnsanların yıllarca emek verdikleri işlerden kovulmaları ve bunu hiç tanımadıkları insanlar tarafından yapılması şaşırtıcı ve sert geldi.

Filmin son kısımları bana hikâyenin biraz daha beklenmedik bittiğini düşündürdü, çünkü Ryan âşık olduğu kadının sakladığı yüzünü gördü ve eskiden sahip olduğu düşünceleri ve amaçları artık istemeden hayatına kaldığı yerden devam etti. Bu da karakterimizin aslında mutluyken, mutsuz olduğunu fark etmesi ancak yaşantısını değiştirmemekteki kararlılığını finalde göstermiş oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s