HANGİ DİZİLERE YÖNELMELİYİZ

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Dizi izlemek çocukluğumuzdan itibaren televizyon karşısında olan bizler için en büyük eğlencelerdendir. Çünkü 7’den 70’e herkesin bir sürede olsa dizi izlediği bilinen bir gerçek. Üstelik bu diziler birkaç taneyle de kalmamaktadır. Dizi izlemek bir senaryoyu ve yetenekli oyuncuları beğenerek izlediğimiz ve her bölümünü merakla izlediğimiz bir aktivitedir. Bu yönüyle bir hobi olarak harika bir seçim olduğunu söylemek mümkün, çünkü yapmanız gereken kendiniz rahat hissettiğiniz bir biçimde diziyi açmak ve yalnızca seyretmektir. Ancak bazı diziler var ki yalnızca bizlere vakit kaybına sebep olmaktadır. Elbette dizi izlemek insanların kendi tercihidir. Ancak ekran karşısında gerçekleşen birçok saçma olaylar, hikayeler ve kurgular bizlerin gerçekten yalnızca vaktini çalmaktadır. Bu yazımızda sizlere nasıl dizilerin izlendiğinde keyif verdiğini ve nasıl dizilere yönelmenin daha kaliteli bir zaman geçirme imkânı sağladığından bahsedeceğiz.

TELEVİZYON ARTIK TEK SEÇENEK DEĞİL

Photo by Tima Miroshnichenko on Pexels.com

Televizyon dizilerinin her geçen gün saçma sapan aşk dizileri ile, gereksiz uzatılan bakışma sahneleri ve anlamsız senaryolarla dolu dizilerin yer aldığı bir platform olduğunu herkes yavaş yavaş fark etmektedir. Her ne kadar bu tip konuların işlendiği diziler belli bir kitleyi kaybetmeksizin izlemeye devam ediyor olsa da gün geçtikçe televizyonda dizi izleyenlerin sayısının azaldığını görmek mümkündür. Televizyon dizi izlemek için tek seçenek değil artık, internet üzerinden film ve dizileri yayınlayan birçok kuruluş artık bizlere hem istediğimiz zamanda hem de istediğimiz yerde dilediğimiz kadar dizi izleme fırsatını bize sağlamaktadır. Televizyon dizilerinde hala kaliteli yapımların olmadığını söyleyemem ama eskiye oranla şimdiki dizilerin yalnızca seyircileri ekran başında tutmak amacıyla saçma sapan heyecan ve gerilim yaratan sahneler çekildiğini fark ettiniz mi?

Oysa internet üzerinden yayınlanan kuruluşlarda diziler çok daha kısa, öz ve etkili senaryolara sahip olabilmektedir. İzlemiş olduğumuz televizyon dizilerinde özellikle de trend haline gelen acı, keder ve duygusallık içeren diziler hem psikolojik anlamda bizleri yormakta hem de gerçekten anlamsız bir üzüntü hissi oluşturmaktadır. Ancak dizi keyifli vakit geçirmek için izlenir öyle değil mi, yani eğer televizyondaki tüm diziler bu şekilde olursa insanların duygusal anlamda mutlu olmalarını nasıl bekleyebiliriz. En son ne zaman televizyonda komedi dizisi izlediğinizi hatırlıyor musunuz, romantik komediden bahsetmiyorum…

YABANCI DİZİLERE YÖNELMEK DAHA MANTIKLI

Photo by cottonbro on Pexels.com

Yabancı dizi izlemek son dönemlerde en sık yönelim gösterilen dizilerdir. Çünkü Türk dizilerinde az önce bahsettiğimiz unsurlar ve tek düze aynı senaryoların değiştirilerek tekrar tekrar yazılması izleyiciler için sıkıcı bir hal almış durumda. Yabancı dizilerde ise hikâye kurguları, karakterler ve kültürel yaklaşımlar çok daha farklıdır. Üstelik yabancı dizileri izleyerek altyazılı bir şekilde dizi izlerken İngilizce gelişimi göstermeniz mümkündür. İngilizce öğrenirken en çok tavsiye edilen yöntemlerden biri dizi ve filmleri orijinal dillerinde ve altyazılı izlemektir. İster İngilizce altyazılı ister Türkçe altyazılı izleyin. Yabancı dizi izlemek çok daha yüksek prodüksiyonlara sahiptir. Bu yönüyle daha kaliteli aksiyon, bilim kurgu ve fantastik unsurları bulunduran yapımlar görmek mümkündür. Üstelik yabancı diziler çok daha komedi odaklı yapımlarla bilinmektedir. Bu yönüyle eğlenceli bir dizi keyfi çıkarmak mümkün olacaktır.

Biz bloğumuzda her çarşamba film önerilerinde bulunuyoruz, dilerseniz ilerleyen dönemlerde daha sık dizi önerilerinde de bulunabilirim. Hazır yazımızda dizilerden bahsetmişken YouTube üzerinden dizi incelemeleri ve eleştirileriyle oldukça iyi söylemlerde bulunan bir Youtuber’ı önermeden geçemeyeceğim. Son dönemlerde Türk dizilerini açık ve dürüstçe eleştirileriyle çok fazla izleyici kazanan Murat Soner’in kanalını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Murat Soner’in kanalına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/deejaymuson

HANGİ DİZİLERE YÖNELMELİYİZ” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s