ELON MUSK NASIL BAŞARILI OLDU?

Space X ve Tesla şirketlerindeki yükselişle adını duyuran Elon Musk son birkaç yıllık dönemde dünyanın en başarılı ve zengin iş adamları arasında yerini aldı. Başarı hikayesi merak edilen Musk’ın çok fazla yerde tanıtan yazıları yayınlandı. Bizler de teknoloji konusunda oldukça cesur adımlar atan bu girişimci ve yatırımcının başarısını anlatmak ve bilinmeyen yönlerine de değinmek adına sizlere böyle bir başarı hikayesi – biyografi yazısı hazırlamak istedik. Umarım ufkunuzu açan ve merak uyandıran bir yazı olur…

MUSK’IN HAYATI

Elon Musk’ın hayatı aslında birçok insan için çok da bilinmeyen gizli bir hikâye değildi. Birçok yerde kendisinden, biyografisinden ya da kaynaklardan buna ulaşmak oldukça kolay. Kendisi Güney Afrika’da doğmuş ve ilk okul dönemini orada geçirmişti. Annesi bir model, babası bir elektromekanik mühendisiydi. Elon Musk eğitime önem veren, okuma konusunda oldukça tutkulu ve yetenekli bir çocuktu. Bugün dünyanın en önemli mesleklerinden biri haline gelmiş olan yazılımı henüz 12 yaşında iken öğrenmişti. Yazılım konusunda elde ettiği bilgi onun girişimcilik ve kazançlarının da kapısını açacaktı.

Eğitim konusuna gelindiğinde Elon Musk liseye “Bryanston High School” da başladı ancak sonrasında “Pretoria Boys High School” lise eğitimini tamamladı. Üniversiteyi önce 2 yıl Kanada’daki Queen’s Üniversitesinde geçirdikten sonra Amerika’ya gitmeye karar verdi. Amerika’da fizik ve işletme okumak istedi ve “The Wharton School of the University of Pennsylvania” da Ekonomi okurken yan dal olarak fizik okudu. Üniversite eğitiminde başarılı bir dönem geçiren Musk doktora yapmaya başladıktan sonra eğitim sürecini sonlandırmaya karar vererek iş dünyasına adım atmaya karar verdi.

ELON MUSK’IN KARİYERİ

Elon Musk eğitimini tamamladıktan sonra bir televizyon programında kariyerinin nasıl başladığına şu şekilde değinmiştir: “Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra 1995 – 1996 yılları arasında birçok şirkete iş başvurusunda ve görüşmesinde bulundum. O zamanlar insanlarla çok iyi iletişim kuramıyordum, ben de bu şekilde iş bulamayacağımı anladığımda kendi şirketimi kurmam gerektiğini fark ettim ve böyle başladım.”

Elon Musk kardeşiyle birlikte yaptığı ilk ortak projeleri olan Zip2 ortak çalışmaları ve buldukları yatırımcılar sayesinde geliştirildi ve Compaq Computer adlı şirkete 307 Milyon dolara ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satıldı. Alınan bu yatırım doğrultusunda çalışmalarına devam eden Musk buradan kazandığı gelirle X.com şirketinin ortağı oldu ve geliştirilmiş yeni bir projeyle bugün dünyanın hala en çok kullanılan online ödeme sistemi olan Paypal’ı kurdu. Paypal Elon Musk’ın çalışmaları sonucu birçok kullanıcıya ulaşınca Ebay’e 1.5 Milyar dolara satıldı. Paypal’ın %11’ine sahip olan Elon Musk bu satıştan 165 Milyon dolar civarında bir kazanç elde etmiş oldu.

Bu çalışmaların sonucunda elde ettiği tüm kazançları hayalini kurduğu girişimlere yatırmakta kararlıydı. Bu sebeple gelecekte gelişim göstereceğini düşündüğü 3 sektöre yatırım yapmaya karar verdi. Otomotiv, uzay ve yenilebilir enerji…

Bu üç sektörde karar kıldıktan sonra elindeki tüm varlığı 180 Milyon dolar olan Elon Musk 100 Milyon dolarını 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketine yatırdı. Bu şirketle dünyanın ötesinde var olan bir yaşam alanı keşfetmek isteyen Elon Musk dünyanın ilk özel sermayeyle oluşturulmuş uzay şirketini kurmuş oldu.

70 Milyon dolarını zaten kurulu olan elektrikli otomobil sektöründe öncü marka olan Tesla Motors’a yatırdı. Bu yatırımı geleceğin teknolojisi olarak gördüğü elektrikli otomobillerin kazanç sağlayacağı düşüncesiyle ilerlediği bir yaklaşımdı. 2008 yılına kadar yalnızca yatırımcısı olduğu şirkette CEO olarak görev yapmaya başladı.

Kalan 10 milyon dolarını ise Kuzeni Lyndon Rive’in girişimi olan Solar City, yenilebilir enerji alanında çalışan güneş panelleri üreten şirketin en büyük yatırımcısı ve CEO’su olarak ortağı olmaya karar verdi. Böylece Elon Musk var olan tüm parasını hayalini kurduğu, başarı kazanacağını düşündüğü 3 şirkete yatırarak hem bir yönetici hem de yatırımcı olarak kariyer hayatına devam etmiş oldu.

ELON MUSK’IN YÜKSELİŞİ VE YENİ YATIRIM HEDEFİ

Elon Musk bu yatırımları ve kurulan şirketlerde görevlerini devam ettirirken SpaceX ile uzay çalışmalarında birçok başarıya imza attı. Uzaya bir istasyon gönderdi, dünya genelinde ücretsiz bir internet ağı oluşturmak adına bir uzay istasyonlarından bir sistem oluşturdu. Marsa birçok yolculuk düzenledi ve görüntüler aldı. Tesla şirket son birkaç yılda büyük bir değer artışı gösterdi. Bu değer artışı ile Musk Tesla şirketini çok iyi yatırımlara yönlendirdi. Kripto paralarındaki yatırım geleceğini gördüğü için Tesla’ya ait varlıkların büyük çoğunluğunu kripto para haline getirdi. Bu şekilde güzel bir kazanç sağlamışta oldu. Solar City ise Musk’ın en az yoğunlukla çalıştığı şirket oldu anca Solar City’de kuruluşundan itibaren güzel kazançlar sağlayan bir şirket oldu.

Elon Musk’ın çalışmaya ve öğrenmeye olan azmi onu başarılı bir insan haline getirdi ve bugün ki konumu da bu çalışkanlık ve azimden gelmektedir. Bu yıl Dünyanın en varlıklı insanları listesinde ilk 3’ten neredeyse hiç düşmeyen Elon Musk son zamanlarda adını şirketleriyle değil kripto paralara yatırımları ve yaptığı manipülasyonlarla duyurdu. Kripto paralarla ilgili attığı Tweetlerle piyasada büyük etki sağladığını fark eden Musk bu durumu yatırımlarını büyütmek adına kullandı ve daha çok kazanmanın yolunu bulmuş oldu. Bu yaptığı ise çoğunlukla birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu…

Elon Musk çalışma ve gayretin başarıya ulaşılabilir olduğunu bize gösteren bir örnektir. Kendisi adını çalışmalarıyla sıkça duyururken, bu çalışmanın karşılığını nasıl hak ettiğini de bu yazımızda sizlere göstermiş olduk. Başarılı olmanın ve dünyayı değiştirmenin sırrının haftada 80 – 100 saat arası çalışmak olduğuna sık sık değinmiştir. Kendisi de böylesi bir yoğun tempoda çalışarak başarısının gerçek olduğunu göstermiş oldu.

Elimizden geldiğince Elon Musk hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık uzun ama dolu bir yazı oldu. Bu tip yazıları daha çok istiyorsanız beğenmeyi ve yorumda bulunmayı unutmayın. Bu yazımızda bilgileri teyit etmek adına Wikipedi üzerinden bilgi aldık umarım beğenmişsinizdir…

ELON MUSK NASIL BAŞARILI OLDU?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s