İFADENİN MÜZİĞİ: RAP

Müzik ruhun gıdasıdır. Bu söz bizlere insanların müzik dinleyerek ihtiyaç duyduğu huzuru, mutluluğu ve rahatlama hissini kazandırdığını ifade etmektedir. Ancak müziğin öyle bir türü varken tüm bu huzurun ve mutluluğun dışında, sakladığımız düşünceler, kendimizi ifade etmek ve gerçekleri göz önünde tutmak amacıyla yazılan ve söylenen lirik bir müzik. Evet günümüzün vazgeçilmezi rap…

RAP’İ FARKLI KILAN NE?

Resim Pexels tarafından Pixabay‘a yüklendi

Rap müzik insanların müzikten ve melodiden önce düşüncelerini, yaklaşımlarını belirten bir yaklaşım türüdür. Elbette Rap kültürümüze sonradan kazandırılmış, özellikle Amerika ve Avrupa’da yaygınlaşarak bugün ki haline evirilmiştir. Ancak biliyoruz ki son dönemin en sevilen parçaları Rap müzik yapan insanlar tarafından dinlenilmektedir. Rap müziği hiç dinlememiş olan insanlar dahi bir kez olsun duymuş ya da deneyimlemiştir. Popüler kültür değişkenlik gösterdikçe insanların müziğe bakış açısı değişime uğradı. Bir dönem slow ve arabesk müzikler çok dinlenirken, 90’lardan sonra pop müziğe doğru yönelme başladı. Bugüne geldiğimizde ise en sık dinlenen müziği Rap olduğu görülüyor. Dinleyicilerin çoğunluğu henüz genç olan kitle olsa da büyük bir hayran kitlesi oluştuğu açıkça ortada.

Rap müziği diğer müzik türlerinden farklı kılansa daha çok odak noktasındaki değişimdir. Rap müzik, melodiye önem verir ama bunu vurgulamaz, kafiye ve uyak önemlidir ama asıl mesele bunlar da değildir. Rap müzik düşüncelerimizi belirtme biçimidir. Düşüncelerimizi, sustuklarımızı, içimizden geçen ve kendimize sakladıklarımızı rap sayesinde birileri dile getirir ve bizlerde bu durum karşısında kendimizi özgür hissederiz. Rap müziğin hissettirdiği daha açık, dürüst ve özgür olma hissiyatıdır.  

GERÇEK RAP HANGİSİ?

Rap ise kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Battle, Melankoli, Funky, Diss, Free style ve Protest olmak üzere farklı türleriyle birçok rap türü dinlenmekte ve yazılmaktadır. Her rap türü birbirinden farklı amaçlarla yazılsa da temelde amaç hep aynıdır. Düşüncelerimizi betimlemek ama korkmadan ve süzgeçten geçirmeksizin. Ülkemizde ise rap çeşitlerini farklı şekillerde duymak mümkün. Bugün rap ülkemizde 2 farklı yüzüyle bilinmekte, bir eğlence odaklı yazılan kliplerinde dans, para ve kadınlar bulunan rap, bir diğeri ise sözleri ve müziğiyle etkileyen, bazı yönleriyle ufku dahi açan gerçekçi rap. Her iki türünde çok sevildiği biliniyor, özellikle Funky türüne yakın olan eğlence türündeki rap ülkemizde Amerikan kültürünü bir nebze yansıtmakta ve bu sebeple daha çok dikkat çekmektedir. Rap’in diğer yönü ise Protest rap türüyle ön plana çıkmaktadır. Protest rap dinleyicileri de son zamanlarda artış göstermekte ve dinleyiciler kendilerine has bir bakış açısına sahip olmaktadır. Aslında Rap’in gerçekliği her iki içinde aynıdır. Bu sebeple rapçiler ve dinleyiciler arasında sık sık bu tip tartışmalar olsa da her yönüyle sevilen bir müzik türü olmak dışında bir durum söz konusu değildir.

TÜRKİYE’DE RAP DÜNYASI

Türkiye’de konu rap dünyasına gelindiğinde akla genelde rap’i ülkemizde iyi bir şekilde ilk icra edenler “Ceza, Sagopa Kajmer ve Fuat Ergin” gibi isimlerdir. Bu isimler ülkemizde rap’i sevdiren ve o kemik kitleyi oluşturan kısımda yer alırlar. Ceza Free style ve Battle tarzına yakın, Sagopa Melankoli türünde ve Fuat Ergin’de daha çok protest rap yapmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise çok çeşitli rapçilerin ortaya çıkması ve kendine has bakış açıları ve rap’in türevlerinin artmasıyla çok fazla rapçi olduğu bilinmektedir. Bu isimleri saymaya kalktığımızda eminim sizlerinde bildiği birçok rapçi bulunmaktadır. Ben de bir rap dinleyicisi olarak rap’in en çok protest rap kısmını son zamanlarda dinlemekteyim. Çünkü protest rap özellikle de düşüncelerimizi açığa çıkardığı ve bu durum karşısında bir duygu boşalması hissi yarattığı için bana çok rahatlatıcı ve huzur verici geliyor. Evet rap dinleyerek huzur bulduğumu düşünüyorum. Son dönemlerde en sık dinlediğim rapçi’ninde Şanışer olduğunu söyleyebilirim. Şanışer, rap dünyasında hem sesi hem sözleri hem de etkileyici müziğiyle her parçasıyla beni son zamanlarda etkilemeyi başarmış bir protest rapçi. Protest rap seven bir dinleyiciyseniz Şanışer’i kesin dinlemenizi tavsiye ederim. Umarım Rap ile ilgili bir fikir oluşturmak adına yazdığım bu yazıyı beğenirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder iyi hafta sonları dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s