EKRAN BAĞIMLILIĞI NEDİR

Her geçen gün sahip olduğumuz teknolojilerin bizi içine çektiğini hiç düşündünüz mü? Bazen kendimizi bir ekran başında olduğumuzu unutacak kadar internete ve teknolojiye kaptırmış olabiliyoruz. Bu duruma da ekran bağımlılığı denmektedir. Ancak ekran bağımlılığını böylesi sade ve basit bir şekilde nitelendirmek elbette olmaz. Çağımızın en büyük hastalığı belki de sadece alışkanlığı olan ekran bağımlılığı nedir bu yazımızda sizler için açıklayacağız…

KÜÇÜK KÜÇÜK KARA KUTULAR

Evet çok sevdiğim bir rapçinin de şarkısının adı olan bu kavram hayatımızın her anında yanımızda ve etrafımızda yer almaktadır. Telefonlar, bilgisayarlar hatta diğer tüm ekranlar hayatlarımızda büyük önem taşıyan, zamanımızın çoğuna sahip olan ve bizleri sürekli içine çeken kolaylık ama bağımlılık haline gelen teknolojilerdir. Evet bugün hep sahip olduğumuz günümüz teknolojilerini yeren bir yazıda bulunmuş olduk ancak herkes bilir ki çok fazla bağımlısı haline geldiğimiz bu teknolojilerin bir bağımlılık olduğu gerçeğini asla kabul etmeyiz ya da etmek istemeyiz.

BAĞIMLI MIYIZ YOKSA SADECE GÖZLEMCİ Mİ?

Ya bizler bağımlı değil de gözlemciysek hayatımızın son 10 yılında çok büyük bir hızla yayılan akıllı ürünler bizlere çok büyük bir keşif fırsatı sunmakta, onları kullanarak her gün binlerce hatta milyonlarca bilgiye birkaç saniye içerisinde ulaşmak mümkün. Ya bizler ekran başında vakit öldürmüyor bilgileri özümsüyorsak, sahip olduğumuz bu teknolojileri bu yönden kullandığınızı düşünüyor musunuz?

Mesela ne sıklıkla bir gazete okudunuz, köşe yazısı, makale ya da herhangi bir habere tıklayıp birkaç dakika da olsa okuma teşebbüsünde bulundunuz mu? Birçok insan internetin asıl gerçek faydasından çok işin eğlenceli ve keyifli kısımlarını görmeyi istemektedir. Bu sebeple en fazla tıklanma ve görüntülenme sosyal medya hesaplarındadır. Çünkü insanlar sahip olduklarını görmeyi ve başkalarında olanı gözlemlemeyi sever. Ancak asıl doğru kullanım belli bir amaç doğrultusunda bu teknolojiler kullanılırsa faydalı olabilmektedir. Eğer sizler de telefonu, bilgisayarı ya da tableti elinize aldığınızda bir tek önemli bir bilgi okumaksızın yalnızca ekran kaydırıp, sosyal medyada takılıyorsanız ekran bağımlısı haline gelmiş olabilirsiniz. Eğer emin olmak istiyorsanız ekran başında geçirdiğiniz süreyi kaydetmeye yarayan ölçüm uygulamalarını da bulmak mümkün bulun ve deneyin…

KAPAT GİTSİN…

Kendinizi bir teste soktuğunuzda deneme sürecinizi bir günle sınırlandırmayı, ölçümünüzü 1 hafta için tutun ve asla kontrol etmeyin. Eğer kontrolde bulunursanız verileriniz tam anlamıyla gerçeği yansıtmayabilir. Günlük sürenizi azaltmayı deneyebilir ya da kontrol ederken bu süreci uzatabilirsiniz. Ekran bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, ki bu diğer insanlardan çok sizin düşüncenize bağlıdır. Çünkü başka bir insanın fikri bugünlerde kimsenin hayat tarzını etkileyememektedir. Yalnızca kendi düşünceleriniz hayatınızın gidişatına yön verir ve buna bağlı olarak sizler bu düşünce içerisindeyseniz daha sık kapatmayı deneyin. Ekranlardan uzak kalın, düşünmeyin ya da merak etmemeye çalışın. Ekran başında olmanın sürekli olduğu durumlarda bir çok zararı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Teknolojiden uzaklaşmak için çok fazla beklemeyin, kararınızı verin ve kendinizi buna alıştırmayı deneyin. Ekran başında kaybettiğiniz süreleri geride bıraktığınızda belki de yaşam tarzınız hatta bakış açınız bile bambaşka olabilir. kim bilir denemeden bilemeyiz öyle değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s