ALEVLERİN PENÇESİNDE; TÜRKİYE

28 Temmuz’da başlayan ve her geçen gün yıkıcılığını arttıran orman yangınları bugün geldiğimiz noktada doğayı akıl almaz derecede tahrip etmiş durumda.

 Her şeyde olduğu gibi yangında da gündemimiz sürekli olarak değişti. Sürekli bir başka eksiklik ortaya çıktı ya da yangının çıkış nedenleriyle alakalı birçok fikir öne sürüldü.

Bu değişen gündemlerden ilki; THK’daki yetersiz uçak sayısı idi. THK 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye’de askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın yani kısaca Türk havacılık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla kurulan dernektir. Kurulduğu yıllardan itibaren kamu yararına çalışan dernek statüsünde bulunan ve üyelerinin de devlet erkanından olması dolayısıyla devlete bağlı olduğunu anlayabiliyoruz. THK ile ilgili gündem yangınlarda 3 adet Beriev 200 isimli Rus yapımı uçaklar kullanılmak üzere kiralandı. Bu kiralamada karşı çıkılan birçok taraf var. Bunlar;

  • Kiralama bedeli: kiralama bedeli yaklaşık 5 ay için 203 milyon lira olarak basında yer alması.
File:Beriev Be-200 Le Bourget 20110624.jpg - Wikimedia Commons
  • İhaleye giren şirketler: THK tek başına kendi envanterindeki uçaklarla girmek yerine CMC Savunma adlı bir şirketle ortak olarak bahsi geçen Rusya’dan kiralık uçaklarla girmesi.
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalarda söylediği; 1960 yılından kalma uçakları mı kullanalım, biz son teknoloji diyoruz hala antikacı dükkânı gibi 60’lardan kalan uçakları kullanalım deniyor, orman teşkilatı istemediği için bunları (THK’da bulunan uçaklar) kullanmıyoruz ifadeleri.
File:FR canadair.jpg - Wikimedia Commons

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından bu uçaklar işlevsiz ve daha işe yaramaz gibi ifadeler çıkıyor olabilir. Ancak Avrupa Birliği’ne yaptığımız yardım çağrısı neticesinde Hırvatistan’dan 1 İspanya’dan gelecek 2 toplamda 3 Canadair tipi uçaklarla yardım edileceği söylendi. İşin tuhaf kısmı burada çünkü THK envanterinde bulunan “60’lardan kalma” 9 adet uçak Canadair.

Bunlar haricinde yaşanan; yangına müdahale edenlere su götürmeye giderken yaşamını yitiren Şahin Akdemir kardeşimiz, söndürme çalışmalarında itfaiyecilere yardım eden 19 yaşındaki Merve Koçyiğit’in sosyal medyada yayılan fotoğrafı, yangından etkilenen hayvanlar, sosyal medyada başlatılan fidan bağışlama kampanyası ve yapılan global çağrı, inanılmaz zorlukta çalışmalara devam eden itfaiyecilerimiz ve daha aklımıza gelmeyen birkaç olay daha.

İbrahim Karagül on Twitter: "Bu iş orman yakmalarla başladı, şimdi başka  bir şeye dönüyor. Global Call Help kampanyasını CHP medya ajansı organize  etmiş! "Türkiye yönetilemiyor, müdahale edin" çağrısı bu. Adamlar 6 gün

Bugün yapılan bir açıklamaya göre 32 ilimizde 119 yangın kontrol altına alındı. 3 ilimizde ise 7 yangın devam ediyor bilgisi paylaşıldı. Devam eden yangınlar Antalya (2), Muğla (4), Tunceli (1).

Sosyal Yaşa Ekibi olarak en kısa sürede bu yangınların bitmesi ve güzel ülkemizin bu dehşet verici olaylardan bir an önce kurtulmasını diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s