BAYRAM TRAFİĞİ VE VAKA ARTIŞI

Photo by Matthias Zomer on Pexels.com

KURBAN BAYRAMI TRAFİĞİ

Kurban Bayramı insanların özellikle de metropol ve büyükşehirlerde yaşayan insanların memleketlerini ziyaret etmek için tercih ettiği bir bayram oldu. Bu sebeple geçtiğimiz hafta itibariyle ülkenin birçok yerinde yoğun trafik gözle görüldü. Bu trafik olası ulaşım süresini bazıları için ikiye katladı. Bu toplu göç süreci ile büyükşehirlerde kısa süreli bir boşalma meydana geldi. Bayram tatilini fırsat bilen birçok tatilci, soluğu yazlıklarda ve deniz kenarında aldı. Bu bölgelerde ise yoğunluk ve sosyal mesafenin uyulmaması Covid 19 sürecinin muhtemel gerilemesini durdurmuş oldu.

VAKA SAYILARINDAKİ ANİ ARTIŞ

Kurban Bayramı’nda insanların tatil bölgelerine ve memleketlerine göçmesiyle birlikte vaka sayılarının birkaç gün içerisinde 2 ye hatta 3 katladığı görüldü. Bu durum popülasyon artışı ve tedbirlerin terk edilmesiyle ortaya çıkmış olan bir sorun olarak görülüyor. Sağlık Bakanlığı, bu duruma karşılık maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği, ülkemizde henüz hiç aşılanmamış 23 Milyon vatandaşın bulunduğunu belirtti. Bayram dolayısıyla tatile çıkan vatandaşlar içinse, aşılarını yaptırmak için dönüşü beklememelerini, gittikleri şehirlerde aşılarını olmalarını tembihledi. Artan vaka sayıları, tatil sezonunun açılmasıyla yalnız Türkiye’de değil Avrupa Birliğinde de artış gösterdi. Bu yaşanan artış önümüzdeki aylarda kısıtlamaların geri dönebileceğinin de sinyalini vermiş oldu.

TÜRKİYE’YE DOĞRU GÖÇ DALGASI

Bu hafta neredeyse gündemden hiç düşmeyen bir diğer konu ise Türkiye’ye Afganistan’dan gelen birçok insanın yasa dışı ya da gizli bir şekilde giriş yapması, sınır denetimlerinin yumuşatıldığı bu dönemde ülkemizde yaşayan Suriyeli mültecilerin ülkelerine bayram ziyaretine gitmesiyle denetim süreci durakladı. Bu süreçte Afganistan’dan çok fazla insanın ülkemize giriş yapması, sosyal medya ve halk görüşünde eleştiri aldı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamalarda ise, yapılan göçlerin denetim altında olduğu, göçler konusunda kontrol sağlandığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s