DOĞAL YAŞAMIN İNSAN HAYATINDAKİ ETKİLERİ

Photo by Blue Bird on Pexels.com

Geçmişte insanlar büyük şehirlerde, kocaman binalarda ve her yere otomobillerle gitmeden önce çoğunlukla doğal yaşam kavramı sık duyulan bir kavram değildi. İnsanlar daha küçük yerleşim yerlerinde yaşar, doğal güzelliklerin ve besinlerin değerini bilmeden ama tadını çıkararak kullanırdı. Bugünün dünyasında ise insanlar sürekli büyük şehirlere ve metropollere göçmek orada daha konforlu bir hayat kurmanın hayaliyle yaşamayı amaçlamaktadır. Aslında farkında olmasak da sahip olduğumuz en önemli imkân olan doğa içinde yaşam, doğal yaşamı bugün kaybetmeye başladık. Özellikle de dünyayı böylesine kirletmişken…

KÖYDEN İNDİM ŞEHİRE

Ülkemizin geçmişine göz attığımızda çoğunlukla toplumun çiftçilik, hayvancılık gibi meslekleri kendilerine geçim kaynağı edindiklerini görmekteyiz. Bu süreçte insanlar yorucu, zahmetli ancak güzel kazançlar elde etmekteydi. Bugün teknoloji bize birçok yönden kolaylık kazandırmış, fabrika üretimi ve üretim odaklı çalışma biçimleri günümüz iş dünyasının başına geçmiştir. Ancak insanların küçük yerleşim alanlarında farkında olmadıkları doğal güzellikler (sağlıklı besinler, temiz hava, hava dengesi vb.) bugünün belirsizliğine bırakılmıştır. Evet insanlar çalışmak için çok emek harcıyordu ve şimdi aynı işi yapmaya devam eden insanlar aynı kazancı sağlayamıyor ama en azından bugüne nazaran daha güzel bir yaşayış biçimine sahiplerdi. Üstelik bugün büyük şehirlerde yaşayan birçok insanın hayali tıpkı eskiden olduğu gibi köylerde ve kasabalarda yaşayıp sadece kendi kendine idare ederek yaşamak ancak çoğu insan bunu bir emeklilik hayali olarak görüyor.

Photo by Michael Burrows on Pexels.com

DOĞAL YAŞAMIN FARKI NEDİR

İnsanlar bugün büyük şehirlerde lüks ve konforlu bir hayat yaşamak için canla başla çalışmaktadır. Birçok insan için lüks pahalı arabalı, büyük evler, şık kıyafetler ve takılar olarak anılmaktadır ve insanlar bunu amaç edinmiştir. Ancak aslında en büyük hazinenin sağlıklı ve mutlu olmak olduğu günümüzde virüs salgınıyla fark edildi. Peki, sorguladığımız doğal yaşamın şehir yaşamından farkı ne?

Şehirde yaşamak sürekli bir stres, sıkıntı ve sorun kaynağı haline gelmiştir. Birçok insan sürekli bir koşuşturma içerisinde çalışmakta ve ömürlerinin çoğunu kısa süreli dinlenme ve tatillerle geçirir. Bu yorucu tempo insanları sağlıksız ve mutsuz edebilmektedir. Oysa çok çalışıp varlıklı olmak ve büyük hayaller kurmak sağlıklı ve mutlu olmak kadar önemli değildir. Birçok dünya ülkesinde kasabaların, köylerin ve banliyölerin hala var olduğu ve insanların orada yaşamaya ve şehirde yaptıkları işleri devam ettirdikleri görülmektedir. Ama maalesef ülkemizde insanlar bu tip işleri yapmanın tek şartının şehirlerde yaşamak olduğu düşüncesindedir. Belki altyapı eksikliği, belki az çaba sebebiyle insanlar yaşamlarını bu tip yerlerde sadece dinlenmek amacıyla yaşanabilecek yerlermiş gibi görmektedir. Aslında şehirde yapılan tüm işler gerekli ortam sağlandığında bir köyde ya da kasabada yaşarken de yapılabilir.

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

DOĞAL YAŞAMIN ETKİLERİ

Yapılan araştırmalar, testler ve incelemelere göre insanların doğal yaşam ile hayatlarını etkileyen köklü değişimlere sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu değişimleri sıralayacak olursak görülecek etkiler;

  • Stres ve çeşitli duygusal kaygılar azalır
  • Daha zinde ve sağlıklı bir yaşam söz konusudur
  • Gündelik sorunlar sizlerden uzakta kalacaktır (trafik, ses kirliliği, hava kirliliği)
  • Çok daha mutlu bir yaşam biçimi oluşmaktadır
  • Doğal yaşamı tercih eden insanların, şehirde yaşamayı tercih edenlere oranla daha uzun bir ömrü olduğu gözlemlenmiştir.

Her yönüyle güzel bir yaşam biçimi olan doğal yaşam insanları tüm sorunlardan uzak ve mutlu hissetmeleri için harika bir imkandır. Günümüzde insanların emeklilik döneminde bu tip bir yaşamı tercih etmelerinin sebebi tam olarak budur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s