BİREYSEL EĞİTİM NASIL GERÇEKLEŞİR

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Eğitim kavramı okul hayatımıza başladığımız andan itibaren sıkça duyduğumuz derin anlamlara sahip bir alandır. Ancak okullar eğitimden önce öğretim vermek için çalışmaktadır. Eğitim insanların kişisel davranış, düşünce ve prensiplerini oluşturmak, doğru zamanda doğru yerde olaylara yaklaşımlarımızı ölçülendirmek vb. özellikleri bizlere kazandırır. Eğitim çocukluktan itibaren aile ortamında başlar ve fark etmesek de ömür boyu devam eder. Bu yazımızda sizlere bireysel anlamda kendinizi geliştirmek ve eğitmek için yapılabileceklere değineceğiz.

EĞİTİM ALMAK

Eğitim almak için okula gitmek, okullara yüksek notlar almakla ilgili değildir. Eğitim kişinin kendi isteği ile alınabilecek olan, deneyimle şekillenen bir kavramdır. Eğitimli insanlar çevreye bakış açıları, insanlara ve dünyaya karşı görüşüyle ön plana çıkmaktadır. Bu da herhangi bir kurumun kazandırabileceğinden çok kişinin kendi deneyimleri, çabası ve gözlemleriyle ortaya çıkmaktadır.

KENDİ KENDİMİZİ EĞİTEBİLİR MİYİZ?

Photo by Alexandr Podvalny on Pexels.com

Kendi kendimizi eğitmek yalnızca bireysel anlamda istek duymamızla birlikte yaşadığımız olayların karakterimizi şekillendirmesiyle mümkün olmaktadır. Örneğin yaşadığınız duygu değişimleri (öfke, stres, korku, kaygı, mutluluk vb.) karşısında davranışlarımız ve tavırlarımız. Bakış açılarımız ve elde ettiğimiz deneyimlerin bütünü aslında bizleri eğitimli birer birey haline getirmektedir. Bu durum çoğunlukla isteğimiz dışında gelişir. Peki, isteğimiz dahlinde kendimizi nasıl eğitiriz;

Kendimizi eğitmek bir yönüyle kişisel anlamda geliştirmekle aynıdır. Kendimize birçok fayda sağlayacak hobiler edinmek, dil öğrenmek, ki bu günümüzde çok önemlidir. Olabildiğince kitap okumak ve seyahat etmek, bu eğitim açısından oldukça büyük bir noktadadır. Çünkü eğitimin büyük kısmı gözlem, deneyim ve yorumdan oluşmaktadır. Olayları yorumlamak ve gözlemlemek için okumak, çevresel olayları gözlemlemek ve çeşitli yeni yerleri keşfetmek kişisel eğitimimizde çok büyük fark yaratacaktır. Eğitimin en büyük etkeni mental anlamda gelişimle başlamaktadır. Kendimizi yaşayacağınız her duruma karşı mental anlamda güçlü hale getirir ve buna bağlı olarak hayatınızı etkileyen olaylara etik bir yaklaşım göstermeyi öğrenirseniz eğitimli bir birey haline geldiğinizi düşünmeniz oldukça normal hale gelecektir.

ÖĞRENİLEBİLİR HER ŞEYİ ÖĞRENELİM

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Şimdi konumuzu eğitimden biraz uzaklaştırarak olayın öğretim kısmına yönelme vakti geldi diye düşünüyorum. Bu kısımda biraz daha kişisel gözlemlerime yer vereceğim için daha samimi bir dil kullanmayı tercih ettim. Okul hayatımızda ya da genel anlamda yaşamımızda eğitim ve öğretim büyük bir yer almakta olabilir. Ancak bu eğitim yetersiz ve öğretimde sadece tek temellidir. Eğitim yetersizdir ve bu eğitim durumunu tamamlamak kişisel anlamda sizlerin devam ettirmeniz gerektiren bir süreçle gelişmeye devam eder, öğretimdeki tek temelli olarak nitelendirmemin nedeni öğretim hayatımız boyunca ezberci bir sistemle eğitilen gençlerin bir gün işime yarar diyerek öğrendiği ancak aslında sadece ezberleme durumunda kaldığı bir öğretim süreciyle gerçekleşmektedir.

Madem konumuz olan eğitim ve öğretim iç içe olarak anılıyor öyleyse direkt olarak öğretim ile ilgili kişisel anlamda devam etmeyle ilgili değinilmesi gereken önemli noktalara bu yazımızda değinelim. Öğrenmek henüz doğduğumuz andan itibaren gerçekleştirdiğimiz ve yaşlandığımızda dahi yavaşlasa da asla bırakmadığımız bir eylemdir. Her gün yeni şeyler öğrenmek günümüz dünyasında mümkündür. Zihnimiz bu düzene alışır ve öğrenmeye devam eder ancak bu öğrendiklerimiz çoğunlukla aklımızda uzun süre kalmaya bilir. Bu sebeple yaşımız henüz küçükken hızla yeni şeyler öğrenmeliyiz. Örneğin bir dil öğrenmek, bir mesleği sadece ilginizi çektiği için öğrenmek, merak ettiğiniz tüm şeyleri araştırmak, okumak ve öğrenmek için çabalamak. Buna çok fazla örnek türetmek mümkündür.

Yaşamımızı dolu geçirmenin ve gelecekte yapmadıklarımız yüzünden pişman olmamak için öğrenmeye çabalamalıyız. Öğrenmek istediğimiz her şeyi öğrenmeliyiz ve bunun için zaman harcamalıyız. Öğrenmek istediğimiz hiçbir şey zaman kaybı değildir. Bu durumu fark ettiğinizde zaman kaygısı yaşamayacağınıza da eminim. Konunun eğitimle alakalı kısmına gelirsek öğrenmeyi bilmeden kendimizi eğitmek pek de mümkün olmayacaktır. Önce doğru öğrenmeyi, öğrenme isteği kazanmayı başarmak gerekir, sonrasında kendimizi istediğimiz zaman eğitmek mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s