FREELANCE NEDİR

Photo by Caio on Pexels.com

Çalışma prensipleri hakkında neler biliyoruz. Bir ofiste sabah 9 ve akşam 5 arasında süregelen bir yaşam sizce çok mu normal. Tek çalışma biçimi elbette sadece ofiste çalışmak değil çeşitli kurum ve kuruluşlarda sürekli olarak ev ve iş arası mekik dokumak ve belki de ömrümüzün 25 yılını bu şekilde devam ettirmek sizce normal mi? Evet günümüzün normali olarak kabul edilen bu düzenin tam tersi bir çalışma biçimi son zamanlarda sıkça duyulur oldu. Bu çalışma biçimine ise “Freelance” deniyor…

FREELANCE ÇALIŞMAK

Freelance çalışmak, Covid 19 öncesinden bilinen ancak pandeminin patlak vermesiyle birlikte hemen herkesin farkında olmadan uyum sağladığı çalışma biçimidir. Çalıştığınız kuruma her gün gitmeden ister evinizden ister gitmek istediğiniz herhangi bir yerde hatta farklı bir ülkeden çalışma fırsatına sahip olmanın anahtarıdır. Freelance çalışmak çalışanların görev, sorumluluk ve amaçlarını şirkete gelmeksizin uzaktan halledebildikleri, istedikleri çalışma ortamında hareket edebilme yetilerine sahip oldukları ve buna bağlı olarak ister tek bir kurumsal firma da ister birden çok bağımsız firma ile çalışma fırsatı kazanılabilen yeni çalışma düzenidir.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Başta da belirttiğimiz gibi pandemi’nin ortaya çıkışından hemen sonra insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Bu kapanma sürecinde şirketlerin çalışmaya devam etmesi gerekiyordu. Bilgisayar tabanlı çalışma düzenine sahip şirketler freelance çalışmaya hızla başladı ve işlerini bu şekilde devam ettirebildiler. Bilgisayar üzerinden toplantılar yapabiliyor, sunum ve dosyaları düzenleyebiliyor, yetişmesi gereken projeleri ekip çalışmasıyla hazırlayabiliyor ve daha birçok işi evlerden şirkete gitmeden de yapabiliyor olduklarını fark ettiler. Üstelik bu düzeni kurmak zorunlu bir hal aldığı için hemen hemen birçok kurum bu sisteme kolaylıkla uyum sağladı. Uluslararası düzeydeki birçok şirket bu çalışma biçiminin çok daha verimli ve etkili olabildiğini keşfetti ve çalışanlarının bir kısmına pandemi bitse bile freelance çalışma olanağı verdi.

FREELANCE’İN AVANTAJLARI

Freelance çalışmanın avantajlarını listeleyecek olursak;

 • Kendi çalışma ortamınızı seçebiliyor ve bunu kendi isteğinize göre dekore edebiliyorsunuz
 • Çalışmak için bir yere gitmeniz gerekmiyor. Çoğunlukla bir masa ve bilgisayar tüm çalışma ortamınızı oluşturuyor.
 • Freelance çalışırken doldurmanız gereken bir günlük çalışma süresi söz konusu olmayabiliyor. Yapmanız gereken tek şey verilen görevi tamamlamak
 • Birden fazla işte çalışma fırsatı yalnızca freelance çalışırken kolay hale geliyor.
 • Birçok kurum ve kuruluşa hiçbir başvuru ve mülakat yapmadan yalnızca yeteneğinizi göstererek tek seferlik işler yaparak ekstra kazanç sağlama fırsatı sağlıyor.
 • Ofiste ve trafikte stres yaşamadan evinizde, istediğiniz kıyafetlerle ve kendi düzeninizle rahatlıkla çalışma fırsatı ortaya çıkıyor.

FREELANCE’İN DEZAVANTAJLARI

 • Çalışma saatleri normal çalışanların aksine esnek ve değişken olabilir. Bazen çok erken bazen çok geç saatte çalışmak mümkün.
 • Freelance çalışırken serbest çalışıyor ve bu çalışma sürecinde tecrübe sahibi değilseniz, başlangıçta geliriniz çok yüksek olmayacaktır.
 • Çalışma düzeni ve istikrarı oluşturmak ev ortamında ya da farklı bir ortamda dikkat dağıtıcılar nedeniyle zor olabilir. Bu sebeple odaklanmada güçlük çekmeniz mümkün.
 • Dış etkenler sorun yaratabilir. (İnternet bağlantısı, insanlar, görevli olduğunuz kuruma bağlı sorunlar vs.)
 • Eğer çok fazla gelir kazanmak için çalışıyorsanız, normal bir ofis çalışanından çok daha yorucu bir düzeniniz olabilir.
Photo by Vlada Karpovich on Pexels.com

Freelance kavramını sizlere ufak bilgilerle anlatmaya çalıştık. Avantaj ve dezavantajlarına değindik. Ancak bu konu da profesyonel eğitimler ve kurslarla destek almak size bu çalışma düzeniyle ilgili daha net ve kesin bilgiler kazandıracaktır. Geleceğin çalışma biçimi haline gelmesi beklenen “Freelance” hemen hemen herkesin aklından bir kez geçmiş olabilir ya da pandemi sürecinden deneyimlenmiş olabilir. Freelance’in özgürleştirici bir çalışma prensibi olduğunu unutmayın…

FREELANCE NEDİR” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s