YAŞAM ŞİFRESİ (SOURCE CODE)

KATEGORİ: Bilim Kurgu, Aksiyon

YÖNETMEN: Duncan Jones

OYUNCULAR: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Michael Arden

ÖZET

Colter Stevens gözlerini açtığında bir trenin içinde tanımadığı bir insan halindedir. Çevresinde gördükleriyle şok olan Colter trenin içinde kendine gelmeye çalışırken tren patlayacaktır. Bir simülasyonun içinde olduğunu fark eden asker Colter’ın bombayı patlatanın kim olduğunu bulmak için 8 dakika süresi vardır. 8 dakika sonrası patlama gerçekleşir ve Colter sürekli aynı şeyi tekrar tekrar yaşayıp bombacıyı bulmak zorundadır. Esrarengiz ve başlangıçta karmaşık bir senaryoya sahip olan bu film tam anlamıyla merak duygunuzu sonuna kadar yaşamanızı sağlayacak. Başlangıçta karmaşık kurgusu size saçma gelebilir ancak izlemeye devam ettikçe hikâye sizi içine çekecektir.

İNCELEME

Colter kendine geldiğinde bir trenin içinde seyahat ettiğini görür. Ancak asker olduğu halde kendisini farklı birinin vücudunda ve öğretmen olarak gören Colter endişe içinde olayları anlamaya çalışır. Sonrasında trenin patlamasıyla gerçekliğe dönen Colter karşısında onu yönlendiren komutan ve simülasyonun yaratıcısı tarafından şehirde patlayan bir trenin, patlamadan öncesini simüle eden bir sistem oluşturmuş ve bu sistem sayesinde bombayı kimin patlattığını bulunmasını sağlamak istemektedir.

Senaryosu Colter karakteri etrafından dönen hikâye de Colter’ın yaşadıklarını, geçmişini ve trende gerçekleşen olayları aydınlatmaya çalışırken hatırlamadığı anıları ve gerçekleri öğrenmek üzere verdiği mücadele çok iyi gözlemlenmiştir. Senaryonun açık bırakılan kısmı açısından bu sistemin nasıl oluştuğu ve bağlı bulunulan simülasyonun nasıl başladığı, ne şekilde ilerletildiği ve Colter’ın hikayesinin eksik tarafları yeterince derinlemesine değinilmemiş olduğunu düşünüyorum.

Senaryosu, aksiyon ve heyecan dolu olayların yaşanması ile tam anlamıyla gerilim ve merak uyandıran bu filmi izlemenizi öneririm. Maalesef filme herhangi bir film sisteminde bulamadım. Filmi izlemek için Google’da aratmanızı tavsiye ederim. İçerik bakımından hoş ve mantıklı bir hikâye kurgusuna sahip, sadece son kısımda hikâyenin sonun pekiştirecek net unsurlar bulamadığımı söyleyebilirim. İzleyecek olan herkese iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s