STRESLE BAŞ ETMEK

Photo by Tima Miroshnichenko on Pexels.com

İnsanlar günlük hayatlarında çok farklı durumlar ve sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunlar karşısında çeşitli duygu değişimleri sonucu stres ortaya çıkar. Bu stres çoğunlukla anlık ortaya çıkar ve büyük bir endişeyi beraberinde getirmektedir. Stres altındayken yaptıklarımızın bazen farkında bile olmayız. Stres süre bakımından uzun uzadıya devam ederse, yaptığımız her işte bu tip stresli durumları tekrar tekrar yaşarsak belki de sağlık sorunlarıyla bile karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebeple stres düzeyimizi kontrol altında tutmak ve gerektiğinde bu stresi atmanın yollarını bulmalıyız. Elbette bu konu çoğunlukla psikolojik etkenlerden ortaya çıkar ve en iyi çözüm psikolog ya da psikiyatrlarla görüşmektir. Ancak anlık streslerin sonuçları, nedenleri ve olası çözümlerine değineceğiz.

STRESİN SEBEPLERİ

Stres durumu çok farklı sebepler ve durumlar karşısında ortaya çıkabilir. Bugün girilen Üniversite sınavı gençler için büyük bir stres sebebidir. Çünkü yıllarca eğitim gördükten sonra tüm kariyeriniz belki de geleceğiniz bu zorunlu tutulan ezberci sınava kalmıştır. Eğer başarısız olursanız hayalinizdeki mesleği yapamayabilirsiniz. Çok önemli bir iş görüşmesi sizin mesleğinizi yapmanız için büyük bir fırsattır. Ancak o işe girebilmek için geçeceğiniz mülakatlar çok büyük bir stres oluşturabilir. Anlık gelişen farklı olaylar büyük çapta stres ve kaygıya sebep olabilmektedir. Ancak ne olursa olsun yaşanan anlık sorunlar uzun vadede devam eden strese dayalı durumlarla karşılaştırılamaz. Bugün birçok sektör ve işte yoğun stres ve baskı altında çalışma durumu söz konusudur. Peki, bunun için ne yapılabilir…

Resim PDPics tarafından Pixabay‘a yüklendi

STRES VE KAYGI NASIL KONTROL EDİLEBİLİR

Stres durumu hemen anlık gelişebilen, eğer sorun kalıcı bir durumu tetiklemiyorsa kısa sürede atlatılan bir durumdur. Yaşanan anlık korku, kaygı ve endişe duyguları stresi doğurur bu durum gayet doğaldır. Hemen herkesin yaşaması mümkündür. Ancak bu durumla baş edebilmek uzun vadede benzer strese sebep olan durumların aza indirgenmesini sağlayacaktır. Yaşadığınız gelir geçer tüm sorunlar kısa vadede ortadan kalkacaktır. Ancak o an yaşanan stres ve korku kalıcı etkilere neden olabilir. Günümüzde neredeyse her sorunun çözülümü vardır. Bu durumda stres altında yaşadığınız sorunlarında kontrol edilebileceği söylenebilir.

STRES ALTINDA NE YAPMALI

Stres altında ya da baskı altında insanların daha üretken ve yoğun çalıştığı ya da başarılı olduğu söylenebilir. Bu her zaman iş dünyasında duyulması normalleştirilmiş söylemlerdendir. Ancak bazı insanlar bu düşünen arkasında insanların nasıl şartlar ve durumlar karşısında kaldığından haberdar değildir. Stres altında üretkenlik artmaz ama o stres odaklanmamıza sebep olacaktır. Bu sebeple odağımızda olan sorunu hızlı çözme eğiliminde oluruz. Stres altındayken yapılacak en uygun şeylerse, nefes egzersizleridir. Nefes alışverişiniz sizin kalbinizin hızlı atmasını ve adrenalin hormonun vücudunuza yayılışını hissedersiniz. Bu da stresi tetiklemektedir. Asıl önemli olan çözüm ise düşünceye bağlıdır. Stres altında kaldığınızda yapmanız gereken stres oluşturan unsurdan zihnen uzaklaşabilmektir. Uzaklaşmak dediyse yaptığınız o işi bırakın, terk edin ya da boş verin demiyorum. Bu sorunun çözüleceğine, her sorunla ve olayla baş edeceğinize, yapabileceğiniz düşüncesine odaklanmaya çalışın. Sonrasında üzerinizdeki stresi attığınızda odağınızı kaybetmeden işe koyulun ve harikalar yaratın.

Photo by riciardus on Pexels.com

NE YAPARSAK DAHA DİNGİN VE HUZURLU OLABİLİRİZ

Yaşanan kötü, sert ve üzücü olayları atlatmak ya da geride bırakmak çoğunlukla zordur. Kimse hayatının hiçbir evresini hiç stres yaşamadan geçirmemiştir. Stres insanların sık yaşadığı bir duygu karmaşasıdır. Ancak bu durumla baş etmek için yapılabilecek çok şey olduğu söylenebilir. Eğer yaşadığınız sorunlar sürekliyse düzenli bir stres kontrolü sağlamanız şarttır. Bu sebeple tıbbi bir yardım almanız şart olacaktır. Çünkü stres ilerde büyük sağlık sorunlarına neden olur. Ancak kısa süreli, anlık streslerle baş etmek için daha az mükemmeliyetçi, olabildiğince kontrollü ve olası her duruma karşı tedbirli olmak sizi yaşanacak stres gerektiren durumlara karşı hazırlıklı olacaktır.

Buna ek destekler almak ve uygulamakta hayatınızın daha sakin ve huzurlu olmasını sağlar. Bu ek destekler şöyle sıralanabilir;

  • Spor yapmak
  • Müzik dinlemek
  • Eğlendiğiniz ve yalnızca rahatlamak için yapacağınız hobiler bulmak
  • Bol bol pozitif düşünmek
  • Hayatınızda yoğun ve yorucu gelen işlerden gün içinde belirli aralıklarla uzaklaşmak

Elbette bunlara daha birçok örnek verilebilir ve bu örnekler açıklanarak uzatılabilir. Ancak her duruma karşı hazırlıklı olmak mümkün değildir. Anlık yaşadığınız sorunlarla baş etmek için kendinizi yormayın, işinize odaklanın ve psikolojik destek almaktan asla çekinmeyin. Herkese iyi hafta sonları dileriz.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s