SWİPED

KATEGORİ: Komedi, gençlik,

YÖNETMEN: Ann Deborah Fishman

OYUNCULAR: Kendall Ryan Sanders, Noah Centineo, Shelby Wulfert, Kalani Hilliker, Leigh-Allyn Baker

ÖZET

Swiped filmi işlenmiş farklı konusu ile yer yer komik yer yer güzel alt metinli mesajlar veren bir tür gençlik filmi. 2 ana karakter etrafında dönen hikâyede insanların birbiriyle tanışmak ve sadece tek seferlik buluşmalarda görüşmek için kullanılacak bir uygulama geliştirirler. Ancak bu uygulama zamanla kontrolden çıkar ve herkesin kullandığı belli bir amacı olmayan bir uygulama haline gelir. 2 ana karakterden oluştuğunu söyledik ancak hikâyenin çoğunlukla James etrafında döndüğünü söyleyebiliriz. Özellikle de üniversite hayatını farklı yönleriyle anlatan bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.  

İNCELEME

James yıllarca yazılım konusunda kendini geliştirmiş yetenekli, zeki ve çalışkan bir çocuktur. Ancak insanlarla iletişim kurmak ve sosyalleşme konusunda biraz geri de kalmıştır. Üniversiteye girdiğinde oda arkadaşı Lance ile tanışır. Lance James’in aksine havalı, insanlarla konuşmayı çok iyi becerebilen ve sürekli kızların hayranlık duyduğu bir tiptir ama Lance genel olarak tembel, yazılım okuyor olmasına rağmen hiçbir bilgisi olmayan ve eğlence düşkünüdür. Bir gün Lance yaşadığı olaylardan sonra aklına harika bir uygulama fikri gelir bu uygulamayı geliştirecek olansa James olacaktır.

Swiped filminde karakterlerden James’in çocukluktan beri âşık olduğu kız ile iletişim kurabilmek için bu uygulamayı geliştirmeyi kabul ettiğini görüyoruz. Ancak süreç hiç de beklendiği gibi ilerlemiyor. James çevresindeki değişenleri gördüğünde uygulamanın kontrolden çıktığını fark ediyor. Böylece Lance ile yolları ayrılıyor ancak hikâye kurgusunun hiç de eşit senaryo dağılımı ile gösterildiği söylenemez. Lance karakteri başrol konumunda olsa da geri planda bırakılmış ve çoğunlukla James’İn ailesi, arkadaşları ve âşık olması gibi olaylar ön planda anlatılmıştı.

Uygulamanın tek amacının aslında speed date olması bir bakıma olayların saçma bir hal almasına sebep oluyor. Filmi izlerken fark edeceksiniz ki ilişki kavramı tamamen değişime uğruyor ve insanlar birbirileriyle sevgili olmak, birliktelik ve ortak duyguları paylaşmak gibi düşüncelerden tamamen uzaklaşıyor. Ama genel olarak film izlenilebilir, keyifli ve akıcı bir senaryoya sahip. Filmin sonunu tahmin etmek zor değil ancak konusunun ilgi çekici olduğunu söyleyebilir. İzlemek isteyen okurlarımız filme Netflix üzerinden ulaşabilirler. İzleyecek herkese iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s