FUCK – IT LIST (ÖZGÜRLÜK LİSTESİ)

KATEGORİ: Gençlik, ilham veren, komedi

YÖNETMEN: Michael Duggan

OYUNCULAR: Eli Brown, Madison Iseman, Karan Brar, Marcus Scribner, Natalie Zea, Jerry O’Connell

ÖZET

Fuck-it list adlı film Brett adlı çok çalışkan bir çocuğun üniversiteye girmek üzereyken yaptığı bir hata sonucu hayatının tümüyle değişimini anlatmaktadır. Başarılı olmak için sürekli ders çalışan, ailesinin istekleri doğrultusunda hareket ettiği için mutsuz olan Brett bu yaptığından sonra bir liste yapmıştır. Yaptığı bu liste tüm hayatı boyunca yapmak istediği ve yapamadığı için pişman olduğu şeyleri içermektedir. Arkadaşlarına bu listeyi anlattığı videoyu atan Brett bir günde yüzbinlerce insana bu videonun ulaşmasıyla artık ünlü biridir. Ailece izlenebilecek bu filmde ders çıkarılabilecek birçok konu ele alınmaktadır.

İNCELEME

Fuck-it list konusu ve hikayesiyle aslında aykırılık üzerine ilerleyen kaliteli bir film. Ana karakterimiz henüz 17 yaşında olan, çocukluğundan itibaren ailesinin isteği üzerine sürekli ders çalışmış, yüksek notlar alan, sırf ailesi istedi diye klarnet çalan bir genç olan Brett. Ancak Brett bir gün arkadaşlarının yaptığı bir hataya ortak olarak çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalır. Bu yapılan hata çok başarılı ve Amerika’nın en iyi Üniversitelerine kolaylıkla girebilme imkânı olan Brett’i bir anda tamamen tersi yönde ilerletir. Brett bu yaşadığı şeyin üzerine aklından geçen yapmak istediği, söylemek istediği ve yapmaktan nefret ettiği şeyleri anlat bir video çeker ve buna Fuck- it List adını verir. Bu liste hızla yayılır ve herkes artık kendi listesini oluşturmaya başlayacaktır. Brett’in ailesi ise hala oğullarını yaptığı hataları telafi etmeye çalışırken Brett yaşadıkları sonucunda aslında olmak istediği geleceği görür ve hayatı tamamen farklı bir yoldan ilerler.

Fuck- it List filmi aslında temelinde bir gençlik filmidir. Kategori bakımından değerlendirdiğimizde komedi ve romantizm etkilerini de görmekteyiz, filmin ana konusu hayaller ve gençlerin yaşadığı düşünce çatışmaları üzerine gitmektedir. Ana karakter Brett yalnızca ailesini mutlu etmek için onların her istediğini yaparken Brett’in üzerine kalan büyük bir hata aslında göremediği gerçekleri gözleri önüne serer ve Brett artık farklı bir hayat arayışına girmiştir.

Bir diğer yanında sosyal medyanın hayatlarımızdaki etkisi filmde çok güzel gösterilmiş, yapılan bir hata nasıl sosyal medya da bir anda patlayabiliyorsa, söylenen sözlerde aynı şekilde insanları hızla etkileyebiliyor. İnsanlar Brett’in söyledikleri üzerine kendilerini özgür hissetmek için kendi listelerini oluşturmaya başlarlar. Bu durum başlangıçta sorunlara neden olsa da Brett insanlara ilham vermiş ve onlara gerçek isteklerini yapabileceklerine dair bir öncü olmuştur. Yine ailece izleyebileceğiniz keyifli bir yapım inceledik. Filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz, izleyecek herkese iyi seyirler dilerim…

FUCK – IT LIST (ÖZGÜRLÜK LİSTESİ)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s