İSRAİL’DE HÜKÜMET DEĞİŞİMİ

12 yıl süren Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından yönetilen hükümet bu hafta koalisyon partilerin güven oyu almasıyla resmen koalisyon hükümeti kuruldu. Bunun üzerine Binyamin Netanyahu yönetimindeki hükümet düşmüş oldu. Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud bu durumda ana muhalefet partisi haline geldi, yapılan ilk açıklama ise tekrardan yönetime geçmek için mücadele edecekleri yönündeydi.

2009 yılından bu yana devam eden Netanyahu hükümeti koalisyon hükümeti ile yer değiştirdi. Kurulu olan koalisyon hükümetinde 2023 yılına kadar liderlik edecek olan ve başbakanlık görevine gelen isim    Yamina partisi lideri Naftali Bennett oldu. 2023 yılından sonra ise planlanan değişikliğe göre başbakanlık görevi koalisyon adına Yesh Atid partisi lideri Yair Lapid’e geçecek. Bu değişen hükümet sonrası sokaklarda halkın yoğun kutlamaları gerçekleşti.

NETHANYAHU KİMDİR?

İsrail’in 9. Başbakanı olan Nethanyahu İsrail kurulduktan sonra doğmuş ilk başbakandır. Askeri geçmişiyle tanınan Nethanyahu siyaset hayatına 1984 yılından elçilik göreviyle başladı. 1988 yılında elçilik görevi sona erdikten sonra bugün ki partisi olan Likud partisine 1988 yılında katıldı ve bu parti adayı olarak 1996 yılında katıldığı seçimi kazanarak 1999 yılına kadar başbakanlık yaptı. Sonrasındaki seçimi kaybeden Nethanyahu ilerleyen yıllarda siyasete bir süre ara verse de 2009 yılında katıldığı seçimde oy çoğunluğu kazanarak başbakanlık görevine geldi ve bugüne kadar 12 yıllık bir süreyle görevdeydi. Aşırı sağcı yönüyle bilinen Nethanyahu bu süreçte en sık Filistin ile yaşanan silahlanma ve çatışmalar nedeniyle bugün halk tarafından kötü bir izlenim bıraktı.

BENNETT KİMDİR?

Naftali Bennett Amerika’dan İsrail’e göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Nethanyahu gibi askeri bir geçmişe sahip olan Bennett savunma kuvvetlerinde önemli görevler yapmıştır. Daha sonrasında iş dünyasına atılan Bennett bir Amerikan yazılım şirketi olan Cyota’nın kurucu ortağı oldu. Daha sonrasında Amerika’daki şirketinin satılmasıyla İsrail’de Soluto adlı şirkette CEO oldu. Siyasete ilk adım atışı 2012 yılında Habayit Hayehudi’nin partisine seçilmesiyle başladı. Bu süreçte Nethanyahu hükümetinde bir dönem ekonomi ve din işleri bakanlığı, bir dönem de eğitim bakanlığı görevlerini yaptı. 2018 de kendi partisini kurmak için Habayit Hayehudi’den ayrıldı. 13 Haziran 2021 itibariyle İsrail’in 13. Başbakanı olarak koalisyon hükümetiyle göreve geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s