BAŞARININ ANAHTARI : DİSİPLİN

Resim StartupStockPhotos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Başarılı insanlar üzerine bugüne kadar birçok yazı yazdık, onların başarılarının altında yatan gerçekleri ve ilerde anlatacağımız birçok başarı hikayesine bir altyapı oluşturduk. Ancak bu başarıların anahtarı olan disipline hiç değinmedik. Bu yazımızda başarılı insanları başarılı kılan gerçek beceriyi disiplinin başarının kapısını nasıl açtığını anlatacağız.

DİSİPLİN NASIL SAĞLANIR

Disiplin dediğimiz kavram insanların hayatlarında belirledikleri istekleri oluşturdukları program, düzen ve uyum ile iç içe bir şekilde uygulamasıyla bunu bir alışkanlık ve düzenli bir çalışma haline getirerek oluşturduğu yaşayış biçimidir. Evet disiplin aslında bir tür yaşayış biçimidir çünkü insanlar herhangi bir konu da disiplin sahibi olduğunda ve düzenlerini buna göre kurduklarında zamanla bu disiplinli çalışma ve düzeni tüm hayatlarına uyarlamakta ve uygulamaktadır. Disiplin sağlamak çok basittir. Ancak birçok kişi bu süreçte tökezledikten hemen sonra kurmaya çalıştığı disiplini gerisinde bırakmaktadır. Çalışmak istediğiniz, başarmak istediğiniz ya da yapmak istediğiniz herhangi bir şeyi kendinize hedef haline getirip bunun için çaba harcadığınızda kendi disiplininizi sağlamış olursunuz. Elbette aksaklıklar ve bir takım esnek durumlar söz konusu olabilir ancak asıl amaç hedefe yavaş yavaş da olsa ulaşabilmektir.

Photo by Marko Klaric on Pexels.com

DİSİPLİNLİ ÇALIŞMAK

Disiplinli çalışmanın yorucu ve uzun bir süreç olması herkesin gözünü korkutmaktadır. Ama insanların bir hedefe ulaşmak istemeleri ya da yapmayı çok istedikleri şeyleri yapabilecek konuma gelebilmeleri için disiplin olmazsa olmazlar arasındadır. Örneğin üniversite sınavına hazırlanıyorsanız özellikle de ülkemizde disiplinli, planlı ve sıkı çalışmalısınız. Her geçen yıl zorlaşan sınav sistemini ancak düzenli ve disiplinli çalışma ile başarılı bir şekilde tamamlar ve istediğiniz, hayal ettiğiniz üniversiteye gidebilirsiniz.

Belki çok uçuk veya saçma bir örnek olacak ancak zengin olmak da insanların hayalini kurduğu ve ulaşmak istediği hedeflerdendir. Tabi ki bu istek içerisinde olan çok fazla insan vardır. Bununda olabilmesi yine disiplinli çalışmak, sabretmek ve sürekli kendinizi geliştirmekten geçmektedir. Evet bazı insanlar bu yönleriyle şanslıdır ancak bu çalışıp başarabileceğiniz ya da ulaşabileceğiniz türden bir istektir. Her konu için geçerlidir bu söylediklerimiz yeter ki disiplinli, planlı ve sürekli kendinizi geliştirerek ilerlemeye devam edin…

Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi

YETENEK GEÇİCİDİR, DÜZENLİ ÇALIŞMAK KALICI

Evet insanların en sık tekrarladığı ya da şikâyet ettiği konulardan biri de bu, “… konuya yeteneğim yok, yetenekli olmadığım için başaramadım, … öğrenmek / yapmak çok zor.” Bunlar insanların sürekli uydurdukları ve arkasına saklandıkları bahanelerdir. Bir hedefe ve hayale ulaşmak için çabalamak yetenek sahibi olmaktan çok daha istikrarlı ve güvenilirdir. Çünkü bu süreçte hiçbir bilginiz ve beceriniz yoksa bile çabaladıkça istediğiniz o konuma yaklaşabilirsiniz. Bu sebeple başarılı insanlar sık sık yetenekli oldukları için değil, çalışıp uğraştıkları için diğer insanlardan sıyrılarak başarılı olduklarını dile getirmektedir. Disiplin bir çalışma isteği ve süreci ile hedeflere ilerleme kaydetmemiz için oldukça önemlidir. Hedeflerinizi küçük küçük adımlarla ilerlemek disiplinli bir çalışmada sizi motive edecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s