THE GAME CHANGERS (OYUN DEĞİŞTİRİCİLER)

KATEGORİ: Belgesel

YÖNETMEN: Louie Psihoyos

OYUNCULAR: James Wilks, Arnold Schwarzenegger, Patrik Baboumian, Lewis Hamilton, Jackie Chan, Dotsie Bausch, Rip Esselsyn

ÖZET

The Game Changers belgeseli ana teması spor ve gelişim odaklı olan ilham verici bir belgeseldir. James Wilks adlı bir MMA dövüşçüsünün bir gün yaşadığı sakatlık sonrasında araştırma yapmaya başlamış olması ve bu süreçte alışılmış beslenme biçiminin dışında da sporcuların çok daha iyi konumlara gelebildiğini araştırıp öğrenir. Bu durumu daha yakından öğrenmek için bu sporcular ile röportajlar yapılır. Bir yönden etkileyici bir durum olan et odaklı beslenmek güç ve gelişim kazandırır düşüncesi yerine sağlıklı olmak, güçlenebilmek ve gelişebilmek için vegan ya da vejeteryan olmanın hiçbir değişikliğe sebep olmadığı konusu araştırılmıştır.  

İNCELEME

Özette bahsettiğimiz üzere konu vegan ve vejeteryan insanların sporcu olarak ileriye çıkabilir ve başarılı olabilir mi sorusuna cevap aranmaktadır. Bu arama MMA dövüşçüsü James Wilks’in yaşadığı sakatlık sonrasında kendisini geliştirmek için araştırırken karşılaştığı bir beslenme durumu ve gerçeklerini çeşitli uzmanlar ve sporcular ile iletişim kurarak bir belgesel haline getirmiştir. Bu süreçte ünlü sporcuların vejeteryan ve vegan beslenmeye başlayarak performanslarının nasıl arttığı ve kariyerlerinde nasıl ileriye gittiklerini gördük.

Patrik Baboumian oldukça güçlü bir adamdır ve bir dünya ağırlık kaldırma şampiyonu olmak için yoğun bir çalışma içerisindedir. Patrik hayatı boyunca vegan beslenmiş bir sporcudur. Dotsie Bausch ve Morgan Mitchell 2 başarılı koşucudur ve et olmaksızın beslenmeye başlayarak performanslarını arttırdıklarını söylerler. Aralarındaki en ünlü isimlerden biri ise vücut geliştirici ve oyuncu Arnold Schwarzenegger de 59 yaşına kadar beslenmesini et ağırlıklı ilerletmiş sonrasında vejeteryan olarak daha da iyi hissettiğini anlatmıştır.

Diğer yönüyle birçok antrenman koçu ve doktor kesin bir bilgi olmamakla birlikte aslında et ve hayvansal gıdaların protein ihtiyacının sebzeler ve tahıllar ile alınabileceği, sporcuların protein kadar karbonhidrata da vücudun ihtiyaç duyduğu ve sebze odaklı beslenmenin vücudu yenilemesine yönelik çeşitli söylemler mevcuttur. Ancak ben her ne kadar bu tür bir araştırmanın mantıklı olduğunu düşünsem de et ve süt ürünleri hala birçok uzmanında onayıyla insan vücudunun gelişimi için ihtiyaçtır. Elbette tamamen et ve süt ürünü tüketmek ya da protein odaklı beslenmek yanlıştır ama et ve süt ürünlerini ya da yumurtayı bırakmak yerine tüketimi dengelemenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

İlham verici ve merak uyandıran bu belgesel herkesin izleyebileceği ve insanların harekete geçirici harika bir belgeseldir. Ailece izleyebileceğiniz bu belgeseli Netfix üzerinden izleyebilirsiniz. İzleyecek herkese iyi seyirler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s