İNTERNET DEVRİMİ

İnsanların daha hızlı ve daha güvenli bir iletişim sağlayabilmek amacıyla önemli gelişmelerden biri olan internet hayatımızın birçok yerinde kendini göstermektedir. Yaşamımızda özellikle şu anda yaşadığımız dünyada hiç bitmeyecek bir teknoloji olan internetle iç içe girmiş bulunmaktayız. Yapılan bilgisayarlar, telefonlar, teknolojik aletlerin tümü birbirlerine bağlanmak ve veri ya da dosya göndermek için internete ihtiyaçları vardır. Tabii bu bilgiler belirli kurallar çerçevesinde transfer edilmektedir. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan internet, kısıtlama ya da sınırlama olmadan, bilgisayarların bir ağ sayesinde birbirleri ile bağlantılı olmasını sağlamaktadır. Devlet ve serbest bilgisayarların, ticari ağ ve on binlerce akademik ağların birbirine bağlanmasıyla internet oluşmuştur. Bu sayede internet üzerinden birçok bilgiye ulaşabilir ve kullanabilmekteyiz.

İnternet kelimesi inter (arasında) ve net (ağ) anlamlarındaki sözcüklerinden oluşmaktadır. Bu da “ağlar arasında” anlamını taşımaktadır. TDK’nin önerdiği anlam ise “genel ağ” ismidir. İnternet “interconnected network” kelimesinin türemiş halidir. İnternet kavramı ise tarihte ilk kez Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından TCP protokolünde telaffuz edilmiştir.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

İnternetin Dünyada Gelişimi

Dünya çapında ilk olarak internet 1950’de askerî iletişim sistemi Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) ve ticari havayolu rezervasyon sistemi olan Semi-Automatic Business Research Environment (SABRE) ile çalışmalara başlanmıştır. 1960’lara gelindiğinde ise the Advanced Research Projects Agency yani ARPA, ABD’nin savunma sistemi için the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET)’i tasarlamış ve bugünkü internetin ilkel halini kullanmaya başlamışlardır. Yapılan araştırmalar ve geliştirilen projeler sayesinde internet 1970’lere kadar oldukça ilgi görmüş ve dünyaya yayılmaya başlamıştır. ABD, savunma sanayisinin ardından internetin üniversitelerde kullanılmasına da izin vermiştir. Böylece günümüz internet kavramı ortaya çıkmıştır. ARPANET’in kurulmasının ardından 1983 yılında aynı internet ağı biraz daha geliştirilerek TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol – Aktarım Denetim Kuralı/İnternet Kuralı) protokolü kullanılmaya başlanmıştır. İnternet ağı üzerinden gönderilen ilk mesaj ise Los Angeles’ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir profesörün bilgisayarına gönderilmiştir.

İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan SMTP (e-posta), NNTP, FTP ve http gibi birçok uygulamalar kendini göstermeye başlamıştır. Gittikçe daha da çok yayılmaya ve kullanılmaya başlanan internet CERN yani Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi tarafından “www” ön eki ile kamu hizmetlerinde kullanılmaya başlanmıştır.

İnternetin yapısal olarak dağılması 1986 yılında NSFNet (Ulusal Bilim Vakfı / National Science Foundation) tarafından gerçekleştirilmiştir. Haziran 1990’da ARPANET’in kaldırılmasının ardından yeni internet ağını ABD, Avrupa, Japonya ve Pasifik ülkelerinde ticari ve hükümet işletimindeki yapılar almıştır. Bununla beraber TCP/IP protokolü ve halkın interneti kullanımının giderek gelişmesi 1990 yıllarında başlamıştır. Bu yıldan sonra Dünya çapında gelişme gösteren internet ağı gittiği her yerde kullanıcıları kendine çekmeyi başarmış ve hızlıca kendini geliştirmiştir. Tabii sadece internet halkın kullanımı için değil ticaret ile uğraşan işletmeler içinde oldukça fazla kolaylık sağlamıştır.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

İnternetin Türkiye’de Gelişimi

Dünyada oldukça ilgi görmeye başlayan internet Türkiye’ye ilk gelişi 1987’de Ege üniversitesinin öncülüğünde kurulan TÜVAKA şu anki adıyla TÜBİTAK olanak sağlamıştır ve ODTÜ üniversitesinin kullanımıyla başlamıştır. 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ-Washington arasında kurulan NSFNet bağlantı sayesinde ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na ait yönlendiriciler ve PTT’den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de internet ağı ODTÜ’nün ardından 1994-1996 yıllarında Ege, Bilkent, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi izleyerek giderek yayılmıştır. Özellikle 2001’li yıllardan sonra gelişen internet ağı ile şu anda internete operatörler sayesinde herkes her yerde internete bağlanabilir, veri ya da dosya paylaşabilir ve konuşma yapabilmekteyiz.

İnternetin Kullanılma Amaçları

İnternet sadece insan hayatını kolaylaştırmak için ortaya çıkmamıştır. Ağı oluşturan geliştiriciler belli amaçlara hizmet etmek için internet ağını geliştirip dünyaya yaymışlardır. Hatta bu yaşadığımız dönemde bile internet ağı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. İnternetin amaçlarından ilki olan bilgi erişimidir. Çünkü internet ağı olmadan bilgiye erişim sıkıntıları çok fazlaydı. Her isteyen her an bilgiye ulaşamıyordu. Ama şu anda internet sayesinde interneti her bilgiye her an ulaşabilmekteyiz. İletişim alanında da kullanılmak amacıyla geliştirilen internet ABD’de savunma sanayide bağlantı kopmaması adına gelişme göstermiştir. Savunma sanayide iletişimin kopması o dönemde nükleer savaş olduğu anda savaş merkezlerinin yok olmasının getireceği etkiler yüzünden çalışmalar yapılmıştır. Bu yüzden internet ağı, savaş merkezleri yok ola bile füzeleri a da roketleri ateşlemek amacıyla böyle bir iletişim aracı olarak görülmektedir. İnternet ağının gelişmesi sayesinde her şeye ulaşabilmekteyiz. Günümüzde bu durum ise savunma sanayisine ek olarak her türden iletişim sağlanabilmektedir. Buna e-posta, mail, dosya gönderimi, özel ve genel sohbet odaları ya da online görüşmeler örnek olarak gösterilebilir. Bir diğer amaç ise eğlence amacıdır. İnsanlar hangi yaşta olurlarsa olsunlar internet ağı sayesinde şu anda çeşitli uygulamalarda oyunlar oynayabiliyor, dünyanın harikalarını görebiliyor ve sanal geziye çıkabiliyor. Eğlencenin yanında ticaret sektöründe de amacı bulunan internet, işletmelerin e-ticaret üzerinden hizmet ve mal satabilmektedir. Ayrıca internet merkezi olmayan ağlar bütünü olduğu için güvenirliliği yüksektir.

Resim Muhammad Ribkhan tarafından Pixabay‘a yüklendi

İnternetin Faydaları

Günümüzde her alanda kendini gösteren internet birçok fayda sağlamaktadır. Güvenli olmasının yanında hızlı iletişim imkânı sağlamakla beraber yakın hissettiğimiz kişilerle, akrabalarımızla veya ailemizle ne kadar uzak olsak bile seslerini duyabilir ya da görüntülü olarak görüşebilmekteyiz. Bunun yanında bilgiye her daim ulaşabilmemiz bizlerin geleceğine umut olmaktadır. İnternette her türden bilgi bulunmaktadır ve böylelikle kendimizi internet ve internet sayesinde geliştirilen uygulamalarla kendimizin donanımını geliştirebilir ve uygulayabiliriz.

İnternetin Zararları

Yeni çıkan teknolojilerde ve gelişmelerde olduğu gibi internetinde bazı zararlı yönleri vardır. Bu zararları sizlerin kişisel verilerinizin çalınmasına, sizden izinsiz kullanılmasına ve başka birine verilmesine, teknolojik aletlerinizde istenmeyen yazılımların işgal etmesine olanak tanımaktadır. Tabi bunlar bazı yazılım programları ya da casus programlar diye de isimlendirilir. Bunlar sayesinde günümüzde “hacker” dediğimiz kişiler bilgisayarlarımızdan, telefonumuzdan kişisel verileri ve bilgilerimizi çalabilmektedir. Ayrıca internetle beraber hayatımızı kolaylaştıran her bilgiye kolay ve hızlı ulaşabilme imkânı bazı küçük yaştaki çocukların girmemesi gereken sitelere girmesine de olanak sağlamaktadır. Bunu önlemek amacıyla da uygulama geliştiricileri uygulamalarına ya da programlarına “ebeveyn kontrolü” paneli ekleyerek birazda olsa çocukların kötü sitelere girmelerine engel olmaktadır. İnternetin bir başka zararı ise virüslü linkler ya da programlardır. Bu virüsler kendiliğinden oluşmazlar. Hepsi oluşturulmuş şekilde yayılırlar. Bir linke tıkladığınızda ya da başka bir teknolojik aletten veri aldığınızda kendi teknolojik aletlerinize virüs bulaşabilir. Bu virüsler teknolojik aletlerinizi bozmakla kalmayıp sizin kişisel bilgilerinizi de başka kişilerle paylaşabilir veya kötü ameller için kullanılabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için dikkatli ve bilinçli olmalıyız.

Resim Pete Linforth tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bizler gün geçtikçe giderek daha da güçleniyoruz ve gelişiyoruz. Bunların hayatımıza da oldukça büyük etkileri olmaktadır. İnternette bu gelişmelerden sadece biri. Oldukça ilgi gören ve hayatımızın bir parçası olmayı başaran bu ağ faydası olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Elbette bu interneti tamamen kullanmayacağımız anlamına gelmiyor. Sadece biraz araştırmak ve alabileceğimiz her türlü önlemi alarak bilinçli bir şekilde uygulamamız gerekiyor. İnternet ise bunu bize sağlıyor. Her türlü bilgiye her an ulaşabildiğimiz için kendi kültürümüzü, değerlerimizi, aklımıza takılan soruları, işlerimiz ve öğrenmek istediğimiz şeyleri çeşitli internet platformları sayesinde hızlı bir şekilde öğrenebilmekteyiz. Ayrıca internet sayesinde kendimizi geliştirmenin yanında zaman geçirmemizi, eğlenmemizi sağlayan uygulamalarda bulunmaktadır. Böylece interneti sadece bilgiye ulaşmada değil oyunlar oynamamızı, sosyal haberleri, bülteni takip edebilmemizi de sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s