UMUT HIRSIZLIĞI

Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ülkemizde yaşanan siyasi ve politik gündem olaylarına uzun uzadıya değinmemek ve taraflı bir yayıncılık yapmamak adına gündem yazılarımızda olabildiğince siyasi söylem ve olaylara yer vermemeye çalışıyoruz. Bu sebeple aslında gündemde sıkça söz edilen Sedat Peker paylaşımlarına da gündem yazılarımızda yer vermenin doğru olmayacağını düşünüyoruz. Eğlence içeriği ürettiğimiz ve bilgi yaymayı amaçladığımız bloğumuzda tarafsız paylaşımlar yapmak en önemli ilkelerimizden biri.

Bu konun dışında bu hafta değineceğimiz konu tam olarak umut hırsızlığı, evet umut hırsızlığı diyorum çünkü insanlara vaatlerde bulunarak onların emeklerini, kazançlarını ve birikimlerini almak tam anlamıyla umut hırsızlığıdır. Peki, kimler bu umut hırsızlığını yapanlar şimdi adım adım değinerek ilerleyelim…

Geçtiğimiz yıllarda sıkça duyduğumuz insanların milyonlarını kaybettiği Çiftlik Bank dolandırıcılığı ile tarım yatırımı hayalleri kuran birçok vatandaş ellerinde birikim olarak gördükleri paraları bir aldatmacaya kurban verdi ve Tosuncuk adında bir emek hırsızı insanların iyi niyetlerini çalıp kaçıp gitti. Daha öncesinde yaşanan benzer dolandırıcılık olaylarından bahsetmek bile çok uzun geliyor. Yakın dönemde yaşanan dolandırılma olayları ise hiç değişiklik göstermeksizin devam ediyor.

Photo by Anthony Shkraba on Pexels.com

Kripto para piyasasının ani yükselişi ve insanların hızlı kazanç arayışı içerisinde olması sonucu Türkiye’de birçok kripto para aracı şirketi kurulmaya başlandı. Bu açılan şirketler arasında Thodex adlı şirkette vardı. Geçtiğimiz aylarda Thodex CEO’sunun insanların paralarını alıp kaçmasıyla birçok yatırım yapan vatandaş birikimlerini kaybettiler. Dün itibariyle sosyal medya üzerinden hashtag ile paylaşımlar yapılan Eminevim ile ilgili yapılan paylaşımlar ve buna karşılık bunların bir karalama olduğu gibi paylaşımlar sosyal medya da sıkça karşılaşılır oldu. Eminevimle ilgili kesin bir durum bulunmamaktadır ancak bu yaşanan benzer dolandırılma olayları maalesef ki kontrol altına alınamıyor.

Elbette bu tür dolandırılma olaylarında tek hatalı ve suçlu olanın bu tip numaralara başvuran insanlar olduğu söylenemez, bu tip yatırımları araştırmadan hareket eden vatandaşlar olduğu da bilinir. Ancak bu tip girişimler düzenli denetim, araştırma olmaksızın hem devlet hem vatandaşlar tarafından uzun uzadıya araştırılmadığı sürece bir şirket üzerinden yatırıma yönelmek her zaman risk teşkil edebilmektedir. Kolay kazanmak herkesin günümüzde hayali haline geldi. Bu durumu en iyi özetleyen söz de Ahmet Şerif İzgöreninde dediği gibi “Bedava peynir sadece fare kapanında olur” sözü ile anlaşılmaktadır. Hiçbir yatırım ya da kazanç kolayca kazanılmaz üzerine emek harcamak ve detaylı araştırma gerektirir.  Bu araştırmaların yapılabilmesi için bilgi sahibi olunmalıdır. Bizim bu blogda yazdığımız yazıların bir başka sebebi de insanları bilinçlendirmek ve böyle hatalara düşmeyecek kadar piyasa vb. yatırım araçları hakkında çok olmasa da fikir sahibi olunmasını sağlamak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s