UÇAK MODU (AIRPLANE MODE)

TÜR: Komedi

YÖNETMEN: César Rodrigues

OYUNCULAR: Larissa Manoela, André Luiz Frambach, Eike Duarte, Katiuscia Canoro, Helga Nemeczyk, Michel Bercovitch

ÖZET

Ana henüz 18 yaşında genç bir İnstagramer / İnfluencer’dır. Oldukça popüler bir kız olan Ana sosyal medyaya bağımlıdır ve bu sebeple hayatının gidişatı tamamen sosyal medyaya göre ilerlemektedir. Bu sebeple yaşamı sadece sosyal medya üzerinde düşünerek hareket ettiği için ailesi tarafından internetten ve telefondan uzak bir süre geçirmesi için büyük babasının yanına gönderilir. Burada kalmak Ana’nın alıştığı hayattan farklıdır. Bu seyahat ile Ana’nın hayatı değişecektir. 

İNCELEME

Portekiz yapımı olan bu filmde Ana adlı genç bir İnfluencer’ın hayatı ve bu hayatın değişiminden bahsedilmektedir. Ana çalıştığı sosyal medya şirketi ile birlikte oldukça aktif bir İnstagram fenomenidir. Ancak bu fenomenlik hayatını tamamen kontrol altında tutmaktadır. Hatta öylesine kontrol altındadır ki kullandığı ürünler, katıldığı etkinlikler ve en önemlisi de erkek arkadaşı… Ana bu denli sosyal medya ile uğraşırken aslında hayatı kaçırdığının farkında değildir. Yaşadığı bir kaza sonrasında ailesi onu bu düzenden uzaklaştırmak adına internetten, teknolojiden hatta şehir hayatından uzakta bir köye yollarlar. Burada yaşadıkları Ana için bir dönüm noktası olacak ve Ana hayatın gerçeklerini fark edecektir.

Filmde sıkça karşılaşılan unsur aslında sosyal medyanın sahteliğidir. Filmi izlediğinizde sosyal medya fenomenlerinin neden birçoğunun bu şekilde davrandıklarını anlayacak, belki de günümüzdeki bazı fenomenlerin istemsiz ve sahte davranışlarının neden bu şekilde olduğunu kavrayacaksınız. Sosyal medya herkesin hayatını işgal etmiş durumdadır. Bu film sizlere internetten ve teknolojiden uzaklaşmanın mantıklı bir karar olabileceğini düşündüreceğine inanıyorum. Özellikle de filmde Ana ile çıkar ilişkisi kuran şirket sonrasında ona zarar verecek hatta sevgilisi sandığı çocuğun gerçek yüzü de ortaya çıkacaktır.

Ancak hikâye genel olarak mantık ilerleyen keyifli bir senaryoya sahip. Gençlik ve komedi kategorisindeki bu film ailece izleyebileceğiniz türden bir filmdir. Orijinal dili Portekizce olan filmi Netflix üzerinden istediğiniz dil seçeneği ile izleyebilirsiniz. İzleyecek olan herkese iyi seyirler diler, diğer film önerilerimize göz atmak ve yenilerini kaçırmamak için bizi takip etmenizi tavsiye ederim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s