DÜNYA’DA VE ÜLKEMİZDE COVİD AŞISI

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Dünya genelinde yoğun bir şekilde aşı çalışmaları ve devletlerin aşılama çabaları devam etmektedir. Avrupa birliği, Amerika ve diğer tüm devletler ellerinde temin edilebilecek tüm aşıları vatandaşlara uygulamak üzere sürekli aşılama takvimleri ve güncel aşılanmış vatandaş sayılarını açıklamaktadır. Ülkemizde ise bu süreç tedarik nedeniyle biraz daha yavaşlasa da alınan tam kapanma kararı sonucunda vaka sayılarının yeniden 10 binlere kadar düştüğü Sağlık Bakanlığı tarafından duyuruluyor.

Ülkelerin Covid 19 aşısı uygulama oranları ise şu şekilde sıralandı:

  1. Çin – 366 Milyon doz
  2. ABD – 258 Milyon doz
  3. Hindistan – 180 Milyon doz
  4. İngiltere – 54 Milyon doz
  5. Brezilya – 52 Milyon doz
  6. Almanya – 39 Milyon doz
  7. Fransa – 27 Milyon doz
  8. İtalya – 26 Milyon doz
  9. Türkiye – 25 Milyon doz
  10. Rusya – 23 Milyon doz

(Alınan doz ve aşılama sıralaması TRT verileridir. 15 Mayıs 2021’de yayınlanmıştır)

Photo by Martin Lopez on Pexels.com

Covid 19 sürecinde uygulanan aşıların elbette miktarı ve bu süreçte uygulanan aşılama hızı oldukça önemlidir. Bu yönden Almanya rekor üstüne rekor tazeleyerek günlük 1 Milyondan fazla vatandaşını aşılayarak Covid aşısını hızla uyguluyor. Diğer yandan başta Çin olmak üzere birkaç ülkede vaka sayılarındaki ve virüs yayılımındaki en düşük seviyeleri görmeleri nedeniyle maske kullanımı terk edilmeye başlandı.

Dünya Sağlık Örgütünün 15 Mayıs’ta yaptığı açıklama ise aşıların ülkelerin gelir durumlarına göre tedarik edilmesinin etik bir davranış olmadığı yönündeydi. Gelişmiş ve ekonomik anlamda güçlü ülkelerde çocuklar ve gençler aşılanmaya başlamışken, yoksul ülkelerde henüz sağlık çalışanlarının bile aşılanmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri, aşılama sürecinde acil durumda olmayan ülkelerin ellerindeki aşıları yoksul ülkeleri ile paylaşmaları gerektiğini söyledi.

Photo by cottonbro on Pexels.com

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan aşı tedarik etme konusunda gecikme yaşayan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tam kapanma döneminde aşılama sürecine devam etti. Ancak tam kapanma döneminde turistlere uygulanan herhangi bir yaptırımın olmaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistlerin sahip olduğu özgürlüklere sahip olmaması tepki çekti. Turizm çalışanlarının “ben aşılandım” yazılı maske takmaları istenmesi ise birçok eleştiri aldı.

Salgının yayılmasına karşı alınan tedbirler karşısında tam kapanma sürecine giren ülkemiz bugün itibariyle normalleşme sürecine girdi. Lütfen bu normalleşme sürecinde tedbirlere uyalım, maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edelim. Herkese sağlıklı günler dileriz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s