HOLLYWOOD’UN MESAJLARI VE ETKİSİ

Photo by Paul Deetman on Pexels.com

Hollywood hepimizin bildiği ve muazzam filmlerin ortaya çıktığı bir Amerika eyaletidir. Ancak Hollywood filmlerinde göz ardı edilen özellikle de alt metninde birçok gizli mesaj barındıran bu filmler aslında her filmde olmasa da Amerikan milliyetçiliği ve diğer ülkelerin aşağılanmasını bizlere gizliden ya da açık bir şekilde işlemektedir. Bunlardan çoğu ülkemiz içinde geçerli olmaktadır. Maalesef bu üzücü durum Hollywood sinemasında karşılaşılan ve kötüleme amaçlı uygulanan gereksiz bir algı oluşturma çabasıdır.

HOLLYWOOD’UN GÖZÜNDEN DÜNYA

Resim Defence-Imagery tarafından Pixabay‘a yüklendi

Hollywood sinemasında fark edileceği üzere çoğunlukla tüm hikayeler Amerika’da geçmektedir. Kazananlar hep Amerikalılardır ya da ana karakterimiz ve insanlar Amerika’da yaşadığı için mutludur. Ancak bazı ülkeler bu şekilde lanse edilmemektedir. Örneğin başta ülkemiz olmak üzere birçok Arap ülkesi ve İslam dinine mensup insanlar cani ya da terörist olarak anılmakta ve gösterilmektedir. Bu gösterilen karakterler ve toplum sınıflandırmaları dünya genelinde sinemalardan izletilerek insanlarda bu düşünceyi aşılamaktadır.

Bir diğer yandan bakıldığında dünya üzerinde en büyük ırkçılık yine Amerika’da gerçekleşmektedir. Amerika’da yapılan ırkçılık siyahilerin dışlanması ve aşağılanmasıyla başlamıştır. Evet bunu ilk başlatan Amerika’dır. Bunun dışında ülkenin kuruluşuna baktığımızda katledilen kızıl derili yerlilerin birer katil olması ya da vahşi olması gibi düşünceler de sıkça karşılaşılan bir sinema olayıdır.

DEĞİŞEN GERÇEKLER

Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Amerika keşfedildiğinde üzerinde yaşayan bir toplum ya da ırk zaten vardı. Peki, bu toplumun kitlesel olarak ölümü sizce de kafa karıştırıcı değil mi, ya da Amerikalı olarak nitelendirdiğimiz insanlar ne kadar Amerikalı, Amerika’nın tarihinin çok eskiye dayanmadığı ve ülkede yaşayan insanların çeşitli ülkelerden geldiği bilinen bir gerçektir. Ancak yine de yaşayan insanlar çoğunlukla kendini Amerikalı olarak nitelendirmektedir.

Bu değişen gerçekler sadece filmlerde değil animasyonlar ve çizgi filmlerde de sıkça karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle de sürekli Amerika bayrağı gibi unsurların göz önüne sokulması ve çizgi filmlerde çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek birçok sübliminal mesaj yer almaktadır. Bu mesajlar çocukların hak etmediği bir düşünce oluşturma yaklaşımıdır.  

HER ZAMAN AMERİKA EN İYİ AMERİKA

Photo by Andrea Piacquadio on Pexels.com

Amerika denince akla her zaman neden barış getiren, özgürlük ve güçlüler ülkesi düşüncesi gelmektedir, hiç düşündünüz mü? Çünkü Amerika’yı anlatan filmler de karşılaşılan tüm tarihi unsurlar ya da ülkeler kaybeden olarak gösterilir. Bunun en iyi örneği Vietnam savaşıdır. Amerika’nın haksız bir yaklaşımla girdiği Vietnam savaşı Amerika’nın yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Ancak Rambo adlı film serisinde Amerika yine kahraman ülke gibi gösterilmiştir. Soğuk savaş döneminde çoğunlukla Ruslar kaybeden ve kötüler olarak gösterilirken, ikinci Dünya savaşını anlatan tüm filmlerde Nazi Almanya’sı en kötü olarak gösterilmiştir (Nazi Almanya’sı ve Hitlerin yaptıklarını savunmamakla beraber bu yapılan gösterimlerin yine de Amerika’yı yüceltmeye yönelik olduğunu belirtmek için örnek verdim).  

Sözün özü Hollywood özellikle Dünya’ya gerçeklerden çok kendi benimsedikleri fikirleri ve düşünceleri filmler aracılığıyla satmaktadır. Orta doğu ülkeleri üzerine yapılan birçok örnek ve unsurla karşılaşmak mümkündür. Bu da aslında Türkiye ve diğer Arap ülkeleri başta olmak üzere tüm Dünya genelinde olumsuz bir algı ve yaklaşım oluşturmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s