DOGECOİN

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan yeni blockchain sistemi ve kripto paralar gündem hiç düşmemekte. Özellikle Bitcoin’in anormal yükselişi ve bütün kripto paraların beklenmedik değer artışı herkesi şaşırttı. Bu kripto paralar temelinde belirli bir amaç veya proje için üretilmektedir. Ancak içlerinden biri var ki kuruluş amacı yalnızca şaka yapmak. Evet bahsettiğimiz kripto para Dogecoin…

DOGECOİN NASIL ORTAYA ÇIKTI

DogeCoin şaka amacıyla iki yazılımcı olan Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından ortaya atılmış ve sonrasında fiili olarak piyasaya sürülmüş kripto paradır. Shiban Inu cinsi bir köpeğin bir dönem sosyal medya da sıkça görüntülenmesiyle logo oluşturulmuş oldu. İlk piyasaya çıkış tarihi 2013 olan Dogecoin bugün dünyanın en büyük şirketleriyle yarışır konuma geldi. Bunun altında yatan sebepse çeşitli manipüle edilen kitlelerdi.

GAMESTOP OLAYI

Dogecoin ne Etherium gibi ne de Bitcoin gibi belirli bir altyapı ve amaçla oluşmadı. Ancak çeşitli söylemler ve öne çıkarılmalar sonucunda bugün dünyanın en değerli 10 kripto para varlığı arasında yer alırken hacim bakımından değeri 50 milyar doları geçmiş durumda. Dogecoin’i bu denli yükselten ana etmenlerden ilki Gamestop olayıyla benzer bir olaydı. Kısaca özetleyecek olursak reddit üzerinden Gamestop adlı eski tip oyun konsolları vs. satışı gerçekleştiren şirket aslında sürekli değer kaybediyor olmasına rağmen Reddit’den 2 farklı yatırımcının şirketin gelecek vaat ettiği söylemleriyle yatırımcıların yoğun talebine uğradı bunun üzerine müthiş bir değer artışı yaşayan Gamestop hisseleri açığa satma işlemleri sonucunda büyük yatırımcıların küçük yatırımcıların kârını toplamasıyla büyük bir toplu kazanç kazandırdı. Bu manipülasyon ve düşükten yükselişe sürecini fark edenler arasında ünlü iş adamı, yatırımcı ve girişimci Elon Musk’da vardı.

Elon Musk, serial entrepreneur, at TED2013: The Young, The Wise, The Undiscovered. Wednesday, February 27, 2013, Long Beach, CA. Photo: James Duncan Davidson

ELON MUSK VE DOGECOİN

Son zamanların en büyük girişimcilerinden olan Elon Musk şirketi Tesla’nın kripto para yatırımlarına başlamasıyla kripto paraları hedefler hale geldi. Musk Twitter’da oldukça aktif olan iş adamlarındandı. Özellikle de bir süredir kripto paralar hakkında söylemlerde bulunması ve bu söylemlerin çoğunda Dogecoin’i hedef alması yatırımcıların dikkatini çekti. Bunun üzerine Dogecoin bu talep artışı karşısında %10000 den fazla değer artışı göstererek herkesi şaşırttı. Elon Musk’ın en son katıldığı televizyon programında Dogecoin’i dolandırılmaya müsait bir kripto para olduğunu söylemesi ve annesi Maye Musk ile Twitter’daki Dogecoin atışması kripto paranın değerini bir günde %30 civarında düşüş yaşattı. Bu durumda kripto paralar ve borsada Elon Musk değişkeninin var olduğunu bizlere kanıtladı.  

DOGECOİN” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s