YURTDIŞINA SEYAHAT ETMEK

Photo by Alexandr Podvalny on Pexels.com

Seyahat etmek birçok insanın hayali olan birçok insanın gerçekleştirmeyi planladığı hedeflerden biridir. Genelde insanlar doğup büyüdükleri ya da kurulu düzenleri nedeniyle yaşadıkları şehirde kalması gerektiği için bu planları yapmaktadır. Özellikle ülkemizde yaşayan insanlar için bu lüks bir istektir. Yurtdışında ülkemizde fark edemediğimiz birçok güzellikle karşılaşmak ve daha fazlasını görmek için seyahat etmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda yurtdışına yapılacak bir seyahat için öneriler, yapılabilecek aktiviteler ve bu konuyla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Özellikle de Corona virüısün bizi karantina ile evde tuttuğu bu süreçte yurtdışı planları yapmak için tam zamanı…

ÜLKELERİ KEŞFEDİN

Photo by Alexandr Podvalny on Pexels.com

Seyahat etmenin en keyifli yanı keşfetmektir. Bir ülkenin güzelliklerini keşfetmek görmediğiniz yeni şeyleri deneyimlemek size büyük bir gelişim olanağı sağlayacaktır. Yeni bir ülke görmek, tarihi mekanlarını ve müzelerini gezmek, yeni insanlar tanımak, yeni damak tatlarını tecrübe etmek vb. tüm bu aktiviteler bir ülkeyi gezmek için oldukça güzel sebeplerdir. Bunun dışında ülkemizde insanların tatil algısı farklılık göstermektedir, çünkü ülkemizdeki çalışma şartları nedeniyle insanlar çoğunlukla tatillerde dinlenmeyi tercih etmektedir. Bu sebeple yazlık bölgeler, deniz kum ve güneş insanlara kültürel bir seyahatten daha keyif verici gelebilir. Hangi tatil şeklini seçerseniz seçin, bir ülkenin sokaklarında dahi gezmek sizlere çok büyük keyif verecektir.

GEZİ REHBERİ OLUŞTURMAK

Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Gezi rehberi bir tatili dolu dolu geçirmenin en mantıklı yoludur. Seyahat süreniz, bütçeniz, gezilecek tüm yerler ve daha fazlası bu rehber sayesinde önceden planlanmış bir şekilde uygulanırsa çok daha verimli bir tatil olacaktır. Örneğin gitmek istediğiniz bir Avrupa ülkesinde gezilecek tüm yerleri gün gün planlamak gitmek istediğiniz yerleri unutmak ya da ertelemenizi engelleyecektir. Kalacağınız yeri seçmek ve erken rezervasyon yaptırmak çok daha ucuz olacaktır. Gezi rehberi sayesinde adım adım tatili keyifli bir şekilde tamamlamanız mümkün.

Çoğu insan tatillerinde planlı olamayabiliyor. Anlık kararlar vermek ve anı yaşamak birçok insan için çok daha keyifli olabilir, eğer bu tip bir tatil geçirmek istiyorsanız en azından gitmek istediğiniz ülkeyi önceden araştırmanın zararı olmayacaktır. Bu sayede neler yapabileceğinize orada karar verecek olsanız da hiç planlanmamış bir tatilde yaşanan aksamalar keyif kaçırabilir.

FARKLI BİR ÜLKE FARKLI BİR YAŞAM

Resim piviso tarafından Pixabay‘a yüklendi

Her ülke de yaşam şartları ve standartları farklılık gösterebilmektedir. Aslında bu tip ziyaretler bizlere dünyadaki farklılıklar hakkında bilgi sahibi olma konusunda da faydalı olacaktır. Örneğin tatil sürecinde kültürel bir ziyaret amaçlıyorsanız, ülkelerin en çok gelişim gösterdiği alanlarda araştırmalar ve gözlemler yapmanızı tavsiye ederim. Almanya’da insanların çalışma biçimleri ve yaşam şartları, Hollanda’nın tarım arazileri ve sulu tarım çalışmalarını, Finlandiya’nın eğitim sistemini araştırmanız mantıklı olacaktır.

Öte yandan keyifli bir tatil için İtalya ve Yunanistan ilk sırada yer almaktadır. Yazlık tatil bölgeleri geniş olan birçok ülke daha ziyaret edilebilir ve keyifli bir dinlenme süreci geçirilebilir. Ancak ben yaz döneminde dinlenmeyi amaçlayarak yapılan tatiller için yurtdışına çıkmak yerine Türkiye’deki tatil köyleri ve bölgelerine yönelmeyi tercih ederim. Çünkü büyük bir farklılık söz konusu olmayacaktır. Elbette karar sizin, keyifli bir seyahat insanı motive eder ve sonrasında güzel anılar, deneyimler kazandırabilir. Tatil yapmak herkesin hakkıdır. Bu hakkınızı dolu dolu geçirmekten vazgeçmeyin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s