SOSYAL AĞ (SOCIAL NETWORK)

TÜRÜ: Dram, Tarihi Kurgu

YÖNETMEN: David Fincher

OYUNCULAR: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer, Aaron Sorkin, Rooney Mara, Max Minghella

ÖZET

Mark Zuckerberg’in Facebook’un kurucusu olduğunu herkes bilmektedir. Peki, daha önce Facebook’un kuruluş hikayesini hiç araştırdınız mı? Bu filmde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook’un kuruluşu, gelişimi ve bu süreçte yaşanan birçok olay yer almaktadır. Harvard Üniversitesinde yazılım öğrencisi olan Mark asosyal ve insan ilişkilerinde çok iyi değildir. Ancak yazılım konusunda çok iyi olan Mark bir öğrenci grubunun yapmayı planladığı projeye davet edilir. Mark bu projeyi düşünerek Facebook’u kuracaktır.

İNCELEME

Ünlü Milyarder Mark Zuckerberg henüz Üniversitedeyken yazılım konusunda tam bir uzmandı. Yaşadığı bir ayrılık sonrasında öfkelenerek kendi yazdığı bir yazılım ile üniversiteli kızların puanlandığı bir web sitesi kurdu. Belki de bu Facebook’un ortaya çıkışında ilk adımı oluşturdu. Sonrasında üniversitedeki bir ekibin Harvard öğrencilere özel bir sosyal ağ kurmayı planladıklarını ve Mark’ı yazılımcıları olarak aralarında görmek istediklerini belirtirler. Bu fikir Mark’ı etkilemiştir ve böylece Facebook için Mark gizli bir çalışma sürecine girer.

Filmi tüm detaylarıyla tabi ki anlatmayacağım ancak Facebook fikrinin ortaya çıkışı tam olarak filmde bu şekilde ilerleyerek gerçekleşmiş diyebilirim. Mark her ne kadar bu süreçte yalnız ilerliyormuş gibi görünse de ya da adı Facebook ile anılan en ünlü kişi Mark Zuckerberg olsa da bu filmde şirketin girişiminde ve başlangıcında etkili olan Eduardo Saverin ve sonrasında şirketin büyümesinde katkısı bulunan Sean Parker adlı girişimcinin de Facebook’un büyümesinde etkisi olduğu filmde görülmektedir. Başlangıçta üniversitelerde yaygınlaştırılarak kullanılan ve bir tür iletişim ağı hedefinde olan bu şirket zamanla büyük getiriler kazandırabilecek bir yatırım haline gelir.

Film aslında zaman geçişleriyle ilerlemektedir. Gerçek hayattan uyarlandığı elbette biliniyor ancak filmde yer alan olayların %76 sının gerçek olduğu bilinmektedir. Bir müzakere şekilde anlatılan hikâyede şirketin kurucu ortaklarından Eduardo Saverin ve Mark Zuckerberg’e fikir hırsızlığı ile dava açan Winklevoss kardeşlerin film boyunca gerçekleşen olayları anlatması, bu olaylar sonucunda kişilerin Mark Zuckerberg tarafından hak ihlali geçekleştiğine yönelik açılmak üzere olan iki farklı dava tartışılmaktadır. İşin üzücü yanıysa Eduardo Saverin Mark Zuckerberg’in en yakın dostudur ve bu süreçte birlikte o da şirketin kurucu ortağı olmasına rağmen haksızlığa uğramıştır. Yaşanan tüm olaylara değinmemek adına incelememi burada noktalamak istiyorum. Bu müthiş girişim filmini izlemenizi tavsiye ederim. Umarım beğenirsiniz, iyi seyirler dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s