BEDEN DİLİ NEDİR

Photo by Artem Podrez on Pexels.com

Beden dili gerek iş dünyasında gerekse günlük hayatımızda birebir ilişkilerde sıkça başvurulan bir davranış biçimi, yöntemdir. Fark edilmese de doğumdan itibaren kazanılan bu yeti sonrasında geliştirilerek günümüzde en sık iletişim de kullanılan yöntemlerdendir. Beden dili konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olmak değişen durum ve yaklaşımlara uygun beden davranışları uygulamamızı sağlayarak çok fazla avantaj sağlamaktadır.

BEDEN DİLİ’NİN FAYDASI

Beden dili insanların birbirini anlaması için kullanılan çok önemli bir iletişim yöntemidir. Duruş, eller ve kolların hareketleri, bakışlar ve mimikler vb. tüm yönleriyle insanların duygu ve düşüncelerini anlamakta kolaylık sağlar. Bu saye de değişen durum ve olaylara uygun bir karşılık bir tepki verebiliriz.

Beden dili özellikle iş dünyasında büyük bir önem teşkil etmektedir. Özellikle büyük şirketlerde gerçekleştirilen mülakatlarda insanlar üzerinde yöneticiler tarafından müthiş bir beden dili analizi gözlemlenebilmektedir. İşe başvuran ve değerlendirilen adayın tutumları ve hareketleri sonucunda yöneticiler özgüven, bilgi düzeyi ve iletişim becerileri hakkında değerlendirme gerçekleştirmektedir.

Beden dilinin en aktif kullanıldığı bir diğer sektör ise askeriye ve emniyet güçleridir. Özellikle polisler suçluların beden davranışı ile onları diğer insanlardan ayırt edebilmede, ya da suçluları sorgularken onların beden davranışlarını değerlendirerek verdikleri bilgilerin doğruluğu ve sakladıkları gerçeklere beden dili sayesinde ulaşmaları mümkündür.  

Photo by cottonbro on Pexels.com

BEDEN DİLİ OLMASAYDI

Beden dili kullanımı ve bilgisi yaygın olmasaydı hemen herkesin insanlara yaklaşımı daha farklı olabilirdi. Çünkü beden dili iş ve günlük hayatta kullanılırken ana hatlarıyla günlük hayatta kullanılmaktadır. İnsanların mutlu, kızgın, üzgün ya da diğer duygularda olduklarını bile beden dilleri ile anlamaktayız. Eğer beden dili bilinmiyor olsaydı bunlar sadece sözlü şekilde anlaşılmaya çalışılırdı. Beden dili bu anlamda insanların duygularını kimi zaman istemsizce ortaya çıkarmaktadır. Eğer beden dili olmasaydı insanların yalnızca sözlü beyanları gerçek kabul edilirdi ki özellikle yalan söylenmesi durumunda anlamak mümkün olmayabilirdi.

BEDEN DİLİNİN DOĞRU KULLANIMI

Beden dilinin doğru kullanımı eğitim ve tecrübe ile mümkündür. Öncelikle beden dili konusunda yazılmış çok sayıda kitaba ve eğitime ulaşmak bugünün şartlarında oldukça kolaydır. İnternet üzerinden bu hizmetlerin tamamına ulaşabilirsiniz. Tecrübe kısmında ise bu edinilen bilgiler uygulamalı olarak denenmeli ve oldukça dikkatli olunmalıdır. Beden dili davranışlarını kavramının en iyi yolu beden dilini gözlemlemek ve buna odaklanmaktır. İnsanlar çok kısa süreli jest ve mimikler uygulayarak farkında olmadan duygularını belli edebilmektedir. Bunun için tecrübe kazanmak gerekir, herkes bu jest ve mimikleri fark edemeyebilir. Beden dili herkesin öğrenebileceği ve geliştirebileceği bir yetenektir. Günlük hayatta ve iş dünyasında herkesin bilmesinin faydalı olacağı bir iletişim yöntemidir. Okurlarımızın bu beceriyi kazanmalarını tavsiye ederiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s