MESLEĞİNİZDE BAŞARILI OLMANIN SIRLARI

Photo by The Lazy Artist Gallery on Pexels.com

Çocukluğumuzdan itibaren ebeveynlerimizin çalıştığını görüp onlara özenir. Okula başlamamızla birlikte çeşitli mesleklerden birine sahip olmanın hayalini kurarız. Örneğin benim çocukken hayalim mimar olmaktı. Bugün mimar değilim ama her geçen gün hayallerim ve mesleğime giden yol değişime uğradı. Bu yazımızda mesleğiniz ne olursa olsun, kendinizi mesleğiniz içerisinde geliştirebilecek birtakım öneriler ve ufak sırlarda bulunacağız. Umarız yazımız bu güzel Cumartesi gününde hoşunuza gider.

MESLEĞİN SEÇİMİ VE SÜRECİ

Meslek seçimi hayatımızın gidişatını belirleyen oldukça önemli bir karar aşamasıdır. Bununla ilgili detaylı farklı yazılarımızda ilerleyen haftalarda gelecektir. Ancak bu yazımızda bir mesleğe yönelmeniz, bu meslekte önce yeterli seviyeye gelmeniz sonrasında ise başarılı olmanız için yapılacakları sıralayacağız.

Meslek seçimi ve süreci herkesin bildiği gibi eğitimle başlamaktadır. Bugün başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya ülkelerinde yeterli eğitim görmemiş meslek sahipleri daha az tercih edilen bir çalışan durumundadır. Bu sebeple eğitim her şartta önemli bir husustur. Hayalini kurduğunuz mesleğin eğitimini almalısınız. Bu eğitim ile teknik anlamda tecrübe kazanacaksınız, sonrası ise daha da önemli olduğu bilinen tecrübe aşamasıdır. Öğrendiğiniz meslek üzerine iş kollarında çalışmalı ve uygulamalı bir şekilde deneyim edinmelisiniz, bu şekilde pratikte tecrübe kazanırsınız. Mesleğiniz ne olursa olsun bu iki unsur günümüzde oldukça önemlidir.

Photo by Pixabay on Pexels.com

KENDİNİZE BİR ŞEYLER KATIN

Bir meslekte iyi olmak sadece o mesleğe yönelik çalışmak anlamına gelmemektedir. Özellikle de iş dünyasında ve beceri gerektiren tüm mesleklerde kendinize ek yetenekler kazandırmanız size hedeflediğiniz konumda ya da terfide kolaylık sağlayacaktır. Buna birçok örnek verilebilir, yeni bir dil öğrenmek ki İngilizce bilmiyorsanız artık iş bulmak bile zor, yazılım dillerini öğrenmek, çeşitli hobiler edinmek, mesleğinize bağlı ek işlerde tecrübe kazanmak veya en azından Network oluşturmak gibi. Kendinize bir şeyler katmak kavramı çok geniştir. İnsanlarla sohbet etmek dahi sizlere çok şey katabilmektedir. Eğer gelişmek istiyorsanız öğrenmeye kendinizi kapatmayın, aksine açık olun ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin.

BAŞARILI İNSANLARDAN ESİNLENMEK

Bloğumuzda sık sık başarılı iş adamlarından bahsettiğimize ve onların başarılarının arkasında yatan diğer unsurlara değindiğimize rastlamışsınızdır. Başarılı insanlar hakkında yazmak ve onları araştırmak tam olarak bu madde de bizim de sıkça başvurduğumuz bir yoldur. Warren Buffett, Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates vb. çok fazla sektörde çok fazla başarılı insanla karşılaşmak mümkündür. Bu tip başarılı insanların hayatlarına baktığınızda aslında tüm bu değindiğimiz sırlara rastlayabilirsiniz. Çünkü başarılı olmak için çoğu insanın yaptığı şey aynıdır. Çalışmak, okumak, çok çalışmak, öğrenmek ve daha çok çalışmak. Başarılı insanların özellikle de meslek edindiğiniz sektördeki insanların nasıl başarılı olduğunu araştırın, onların hayatlarından dersler çıkarın hatta onların bazı alışkanlıklarını sizde edinin. Örneğin kitap okumak herkesin yapabileceği ama kimsenin vakit ayırmayı tercih etmediği bir yöntemdir. En azından kitap okumayı ya da biraz egzersiz yapmayı deneyin.

Photo by Anthony Shkraba on Pexels.com

MESLEĞİNİZDE BAŞARININ GERÇEK SIRRI

Asla tek bir mesleği geliştirirken diğer her şeyi geri de bırakmayın. Bir meslekte başarılı olmak hatta o meslekte en iyi olmak çok önemlidir. Bunun için yıllarca çalışmak ve mücadele etmek gerekir. Ancak tüm hayatınızı, yaşam biçiminizi bu şekilde evirme size bazı şeyleri kaybettirebilir. Mesela mesleğinize ek gelir kaynaklarına yönelin. Hobilerinizden vazgeçmeyin, farklı uğraşlar ve diğer mesleklere de yönelin. Hayatı sürekli tek meslek ve tek amaç uğruna yaşamak size sabit bir bakış açısı kazandıracaktır. Dinamik olmalı, olan biten her şeyden haberdar olmalı, dünyada olanlardan uzaklaşmamalısınız. Yoksa uğraşlarınıza rağmen yerinizde saydığınızı düşünebilirsiniz.

Elbette burada tüm yazdıklarım benim düşüncelerim ve kendi çapımda deneyimlediklerim. İçlerinden size saçma gelen ya da tam tersini düşündüğünüz yaklaşımlar olabilir. Bu gayet normal eğer farklı bir düşünceniz varsa bunu yorum olarak belirtirseniz çok mutlu olurum. Sizlere keyifli bir Cumartesi ve iyi okumalar dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s