DOĞU’NUN LİMANLARI – AMİN MAALOUF

Kitabın Türü: Tarihi – Kurgu / Roman

Amin Maalouf’un kaleminden yazılmış harika bir roman olan “Doğu’nun Limanları” sizi çeşitli zorluklarla mücadele eden İsyan adlı bir adamın başından geçen ağır olaylar, zorlu süreçler ve girdiği büyük savaşlar anlatılmaktadır. Karakter kurgusuyla kitabı okurken kendinizi kaptırmış bir şekilde bir hayatın nasıl baştanbaşa değişeceğine tanık olacaksınız.

Genç, tarihi olaylara meraklı bir öğrenci bir gün karşısında yüzünü bir gazeteden tanıdığı yaşlı bir adam görür. Bu adamı takip eden Genç yaşlı adamla tanışma fırsatı bulur. Kendisi ile sohbet ederek tarihi bir olayda önemli bir yer alan İsyan adlı bu adamın hayat hikayesi bu şekilde anlatılmaya başlamıştır.

İsyan Osmanlı döneminin sonlarında bir Padişah’ın akıl sağlığını kaybetmiş kızının torunudur. Babası katı sert yapılı ve isyankardır. Sırf bu sebeple ilk oğlunun adını yani başkarakterimizin adını İsyan koymuştur. İsyan katı kurallarla yalnızca evinde kalarak yetişmiş, zeki, düşünceli ve kararlı bir çocuktur. 3 kardeş arasında en istikrarlı olan ve babasının ona umut bağlamış olmasının yüküyle evden kurtulma isteği duyan İsyan doktor olma hayaliyle Fransa’ya gider. Ancak Fransa’da farkında bile olmadan kendini 2.Dünya savaşının içinde bulur. Bu savaş sürecinde yaşadığı olaylar neticesinde savaşta gizli bir direniş grubunun üyesi olan İsyan yaptıklarının duyulduğunu fark etmeksizin savaş sürecinde bilgi taşır. Bu sırada da hayatının en büyük dönüm noktası olan Clara ile tanışır.

Savaşın bitişiyle İsyanın yaptığı kahramanlıklar memleketinde duyulmuştur. İsyan muzaffer bir şekilde evine döndüğünde bir kahramandır. Sonrasında aile içerisinde yaşadıkları, evliliği ve tekrar patlak veren bir savaşın sonunda hayatı tamamen alt üst olan İsyan başından geçenleri tek tek bu gence anlatmaktadır.

Hikâyenin temelinden ilerlemek istesem de ufak çaplı spoilerlar vermiş olduğumu düşünüyorum. Neyse kitaptaki anlatımın aşırı detaylı oluşu bir şeyleri fazla yazamama engel olmuş durumda. Yaşanılan olayların kimi zaman neşelendiren kimi zaman büyük hüzne boğan ilerleyişi okurken kendinizi İsyan’ın yerinde hissetmenize neden olacak. Savaşların ve kurulan düzenlerin insanların hayatında oluşturduğu büyük etkileri göreceğiniz bu kitap sizlere İsyan’ın verdiği mücadeleyi sonuna kadar gösterecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s