23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Küçüklüğümüzden bu yana her zaman kutladığımız ve bizler için en çok öneme sahip bir bayramdır 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. İsminin içinde çok fazla güzellik bulunduran bu bayram çocuklar için düzenlenen ve ülkenin bağımsızlığını ilan etmesini kutladığımız bir bayramdır. Bu bayramın önemini anlamak için önce tarihini yani özünü çok iyi bilmek lazımdır. Bu sayede bize anlatılmak istenen asıl mesajı bütünüyle anlayabilelim.

23 Nisan 1920 yılında Türkiye’nin Türk Büyük Millet Meclisini açılmıştır. 23 Nisan 1921 yılında ise milli egemenlik bayramı adı altında kabul edilip özel gün olarak kutlanmaya başlanmıştır. O yıllarda hala devam eden Osmanlı saltanatı hala kaldırılmamıştı. Saltanatın kaldırılmasının ardından 1 Kasım 1922 de kaldırılan saltanat, ülkece kutlanmaya değer görülüp hakimiyeti milliye bayramı yani ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan günlerinde kutlanan milli egemenlik bayramı, ulusal egemenlik bayramının giderek unutulmasına yol açmıştır. Bunu fark eden devlet yetkilileri özellikle Mustafa Kemal Atatürk, 1935 yılında düzenlediği ve yürürlüğe koyduğu bayram ve tatil günleri ile kanunname sayesinde yeni ismi “1 Kasım hakimiyet-i milliye bayramı ile 23 Nisan milli egemenlik bayramı” olmuştur. Şu anki “çocuk bayramı” ismini 1981 yılında alınmıştır. Her yıl 23 Nisan gününde kutlanmaya başlanan “1 Kasım hakimiyet-i milliye bayramı ile 23 Nisan milli egemenlik bayramı” aslında çocukların eğlenmesini, arkadaşlarıyla daha verimli vakit geçirmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Şu anda çocuk esirgeme kurumu olarak bildiğimiz himaye-i Etfal Cemiyeti 23 nisanı 23 Nisan 1927 yılında çocuk bayramı olarak adlandırmış ve öksüz ve yetim çocuklarını eğlendirmek amacıyla kutlanmaktadır. Cemiyetin bir başka amacı ise bu çocuklar için bir yardım toplanması için çocuk bayramı olarak ilan edilmiştir. 1981 yılında ise milli güvenlik konseyi 23 Nisan gününün son ismini vermeyi başarmıştır. Alınan kararnamede tatil ve bayramlar hakkında düzenlemeler yapılmış ve o günün ismi “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak anılmaya başlanmıştır. O günden bu yana hep aynı isimle anılmaya devam etmiştir.

Çocukluğumuzda gittiğimiz okullarımızda o gün törenler düzenlerin, Atatürk büstünün karşısında istiklal marşımız ve andımız okunur sonrasında ise mahalle veya köyümüzde bandolar eşliğinde yürüyüşe çıkardık. Hala devam eden ama sadece andımız kısmı kaldırılan bu bayram her çocuğun sevincine ve coşkusuna katkıda bulunmaktadır. Ellerimizde sallanan al kırmızısı bayrak sayesinde ulusal ve milli egemenliğimizi unutmamamızı sağlamaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemini her geçen gün büyüdükçe daha çok anlamaktayız. Atatürk bu devleti gençlerimize emanet emiştir. Bu yüzden devletin başarısını, devamlılığını sağlamakta bizim görevimizdir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl televizyon haberlerinde de gösterilmektedir. Çünkü bu değerler hepimizin değeridir ve yok edilemez bir yapıya sahiptir. Her geçen gün değişen bu dünyada ve devlette kayıtlarda bulunma olasılığı bu sayede artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s