WARREN BUFFETT OLMAK (BECOMING WARREN BUFFETT)

TÜR: Belgesel / İlham veren

YÖNETMEN: Peter Kunhardt, Brian Oakes

ÖZET

Amerikanın en ünlü yatırımcılarından Warren Buffett’ın yaşamını, çalışma biçimini ve hayatındaki dönüm noktalarını anlatan bu belgesel henüz çocukluğundan itibaren kazanmak kavramıyla tanışan milyoner Warren Buffett’ı adım adım anlatmaktadır. İzlerken keyif alacağınız bu belgeselde Warren Buffett’ın yatırım sırlarının birkaçını öğrenecek, bu süreçte neler yaşadığı ve aile yaşamını derinlemesine anlatmaktadır. Bu keyifli belgeseli bıraktığımız youtube linkinden izleyebilirsiniz iyi seyirler…

İNCELEME

Warren Buffett Amerika’da doğmuş ve büyümüş, bir dönemde dünyanın en zengin insanı haline gelmiş büyük bir yatırımcı ve iş adamıdır. Warren Buffett’ın kendi anlatımıyla geçen belgeselde büyük bir yatırımcının kendini nasıl bu hale getirdiği, ne yönde yatırım yaptığı ve çalışmaya nasıl ya da ne şekilde başladığı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Aile yaşantısına da önem veren Warren Buffett öncelikle anne, baba ve kardeşleriyle birlikte geçen yaşantısını sonrasında kendi kurduğu ailesi ile yaşadıklarına da belgeselde değinilmiştir. İzlerken fark edeceksiniz ki Warren Buffett’ın gelişimine en büyük etki sağlayanlar yine ailesinin üyeleri olmuştur. Ancak elbette sadece bu kadar değil. Henüz çocuk yaşta çalışmaya başlayan Warren Buffett 11 yaşındayken ilk vergisini ödedi. Üstelik para kazanmak için uyguladığı yöntemler oldukça basitti. Eğitim sürecinde ise yine ticarete odaklı olan Buffett çok başarılı bir öğrenciydi. Üniversite hayatındaki yönelmeleri de buna bağlı olarak örnek aldığı ekonomi eğitmenlerinin olduğu üniversitelerdeydi. Sonrasındaki süreçte çalışmaya başlarken ufak bir sermaye ile başlamış borsada uzmanlaşmak için çok çalışmıştır. Borsada ilk hisselerini çocukken toplamaya başlayan Buffett yaptığı yatırımların değerlenmesi ile bugün yıllardır yönettiği Berkshire Hathaway adlı şirketin büyük payını almış, bu şirketi yöneterek büyük çaplı şirketlerin belirli yüzdelerde yatırımcısı haline gelmiştir.

Aldığı kararlar ve yatırım düşüncelerini okumaya olan ilgisi ve çalışmalarına bağlayan Warren Buffett sürekli okuduğunu söylemektedir. Her gün birkaç gazete okuduğu ve çeşitli şirketlerin faaliyet ve çalışma raporlarını sürekli incelemektedir. Okumaya olan tutkusu ve diğer şaşırtıcı tutkularına da değinilen belgesel size oldukça keyifli ve merak uyandırıcı gelecektir eminim.

Belgeseli Türkçe altyazılı olarak izlemek için bu linke gidebilirsiniz:

WARREN BUFFETT OLMAK (BECOMING WARREN BUFFETT)” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s